, , , , , , ,

DEHA'DAN ALAYINA İSYAN

Salı, Haziran 03, 2014

Bazen bazı şarkıcılara çok kızıyorum. En son kızdığım isim de Deha Bilimlier.

Bir süredir sosyal medya platformlarında Deha'nın yeni video klibi "Alayına İsyan"ın tanıtımları dönüyordu. Son zamanlarda bu tanıtımlara o kadar denk gelir olmuştum ki... Belli ki iddialı bir çalışma geliyordu ve iddialı cümlelerin yer aldığı afişler de bunun habercisiydi.

Geçtiğimiz gün nihayet Bilimlier'in "Alayına İsyan"ı yayımlandı. İşim gereği her gün bir sürü klip izlememin yarattığı hafif duyarsızlıkla Yeni bir klip daha çıkmış diyerek klibi açtım. Ne de olsa her türlü klibe bağışıklık kazanmıştım... Gerçi olumsuz anlamda şaşırtanlar da olmuyor değildi. Mesela kısa bir süre önce de klibinin çalıntı olduğunu ortaya çıkardığım bir şarkıcı kızımızın menajeri tarafından aranmış ve kendisiyle tartışmıştım...

Deha'nın yeni çalışması beni oldukça şaşırttı ve hatta ağzım açık kaldı! Klibin Türkiye'nin bıçaksırtı konularına büyük bir cesaret örneği göstererek ama bunu dikkat çekme çabasının ötesinde samimiyetle işlemiş olması oldukça hoşuma gitti. Şarkıyla gerçek anlamda bir uyum gösteren klip her sahnesiyle tüylerimi diken diken etti. Sadece şaşırmakla kalmadım, toplumsal konularda hassasiyet gösteren biri olarak oldukça duygulandım. Hz. İsa'nın uyanış sahneleri, gökkuşağına sarılı iki gencin mâhkumiyeti, Dilara Endican'ın yüzüne iğne enjekte edilmesi, Deha'nın kürküyle kum torbasını yumruklaması, Bener Hamamcı'nın bez bebek dikmesi klibi tam anlamıyla sıradışı ve oldukça da çarpıcı kılmış. Her bir gönderme oldukça cesur, oldukça net ve derin anlamlar taşıyor. Semazenler, yer verilen dinî öğeler klibe mistik bir atmosfer de kazandırmış. Tabii klibi izlerken bir yandan da Bizim kanalda bu klibi nasıl yayımlayacağız? diye de düşünmedim değil doğrusu. Ne de olsa toplum olarak maalesef görünenin ardındaki gerçeği okuyabilmek yerine daha aklımızın süzgecinden geçirmeden, anlamadan görüneni eleştirmeye bayılıyoruz. Neyse ki Türkiye'nin bu gerçeği de göz önünde bulundurulmuş. İnternet ve müzik kanalları için klibin iki farklı kurgu yapılmış.

Klip ne kadar güzel ve derinse, "Alayına İsyan" şarkı olarak da bir o kadar güzel ve derin. Zaten ancak böyle bir şarkının böyle bir klibi olabilirdi. "Alayına İsyan" albümün 4. klibi olmamalıydı diye düşünüyorum. Deha'ya ve ekibine de yazımın başında bu gerekçeyle kızmıştım. "Mutasyon" isimli albümdeki "Teşekkürler"i severek dinliyordum fakat "Alayına İsyan"ı klip şarkısı olunca keşfettim. Eminim ki birçok dinleyici de benim gibi bu şarkıyı yeni keşfetti. Asıl "mutasyon" bence bu şarkıda ve bu klipte gerçekleşmiş.

Bu arada, şarkının söz yazarı, bestecisi ve aynı zamanda aranjörü olan Mert Ekren'i de es geçmemek lazım. Ekren, özellikle son dönemlerde imza attığı şarkılarla adından sıkça söz ettiriyor ve bu kimliğiyle günden güne Türk pop müziğinde yükseliyor. Asıl bir tebrik de klibin yönetmeni Müjdat Küpşi ve ekibine. Uzun zamandır ülkemizde mesaj kaygısı olan, sinematografik nitelik taşıyan, suya sabuna dokunan bir video klibe -belki birkaç istisna haricinde- rastlamamıştık. Özellikle ben kendi adıma yabancı kliplerden araklanan, havuz başında çekilen, yaratıcılık namına hiçbir şey barındırmayan kliplerden bir hayli sıkılmıştım. Fikir Küpşi'ye mi ait, bilmiyorum fakat yönetmen olarak gerçekten bu işiyle kendini aşmış ve bugüne kadarki en iyi klibini çekmiş.

Deha Bilimlier'i ve ekibini tebrik ederim. Uzun zamandır böyle güzel bir "Alayına İsyan" edeni görmemiştim.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com