, , , , , ,

AŞKIN EN GÜZEL ŞİVESİ: YILDIZ TİLBE

Salı, Haziran 17, 2014

Bu yazı SES dergisinin haziran sayısında yayımlanmıştır.
90’lı yıllar çoktan geride kalmış olsa da giderken bize çok büyük değerler bıraktı.

1994 yılında “Delikanlım” ile hayatımıza bir anda giren Yıldız Tilbe, bir daha çıkmamak üzere Türk pop müziği tarihindeki yerini aldı. Tilbe, 90’lı yıllarda tanıştığımız en güzel şeylerden biriydi.

O zamanlar deyim yerindeyse kafam Yıldız Tilbe’nin şarkılarına basmazdı. Halamın Tilbe’ye olan tutkusunun, albümlerini günlerce üst üste dinlemesinin ve ülkemizin gösterdiği ilginin sebebini bugün çok daha iyi anlıyorum. “Büyüyünce anlarsın” sözüne çocukken çok kızardım ama gerçekten de bazı değerleri, gerçekleri büyüdükçe anlıyor insan. Tilbe’yi çözebilmek için akıl, hissetmek için kalp, anlamak için de yaşamak gerekiyor.

Maskelerin, makyajların, illüzyonların baş döndürdüğü bir sanat dünyasında tüm çıplaklığı ve gerçekliğiyle yıllardır ayakta duran bir Yıldız’ımız var. Ben Tilbe’nin müziğinin stratejisizliğini, kariyerinin hesapsız kitapsızlığını, duygularının paravansızlığını çok seviyorum. Söz konusu güzellikse hepimizin Yıldız Tilbe’den öğreneceği çok ama çok şeyin olduğunu düşünüyorum.

Bu türden bir samimiyeti sanırım bir tek Aysel Gürel’de görmüştük. Sözde deli, özde dâhi insanlar dünyaya kolay kolay gelmiyor. Yıldız, “Değerini bilmek gerekir aşkın” diyor. Ben de “Yıldız’ın değerini bilmek gerekir” diyorum. Yıldız ve onun gibilerin değerini bilmek…

Geçenlerde bir yerde birkaç kadın şarkıcımızla Yıldız Tilbe’nin kıyaslandığı bir yazı okudum. Yazı şöyle diyordu: “Onların şarkıları kolejlidir, onlar beyaz gömleklidir, zengindir. Ancak Yıldız öyle değildir.” Bu öylesine doğru bir tespit ki... İşte ben Yıldız’ı bu yüzden seviyorum. Aslında onu sevmek için sebep o kadar çok ki... Gücünü sıfatlardan, kostümlerden, şöhretten değil de sade ve sadece kendinden aldığı için “Yıldız” sonsuza dek parlayacak.

Tilbe, daha önce başka isimlerden dinlediğimiz şarkılarını “Şivesi Sensin Aşkın” isimli yeni albümünde bu defa kendi yorumuyla bizlere sunuyor. 12 şarkının yer aldığı albüm bir kez daha gösteriyor ki Yıldız Tilbe bu coğrafyanın tüm zamanlarının en iyi besteci ve söz yazarlarından biri. Albümdeki bütün şarkılar zamanında yorumlayan kişilerle özdeşleşmiş olsa da Tilbe’nin kendi duygularına kendi sesiyle getirdiği yorum bambaşka bir etki yaratıyor.

“Olmaz olmaz, dayanılmaz / Bu yakın uzaklığa katlanamam” sözleriyle “Kardelen” âdeta insanın yüreğine dokunuyor. Tilbe’nin şarkıları kesinlikle ve kesinlikle bugünün şarkılarıyla kıyas kabul etmiyor. Onun şarkılarının zamanı, yaşı, mekânı yok.

Aşkıma Yenildim” ve “Severim ama Güvenemem” albümdeki diğer öncelikli şarkılarım. Şarkıların altyapılarına eleştiri getirilebilir belki ama “Şivesi Sensin Aşkın” son zamanlarda dinlediğim duygusu en yoğun, en katıksız, en samimi ve en kaygısız albüm.

“Hedef alıp vursan da özenli sözlerin oklarıyla, süslemedim harfleri adını oluşturanların dışında” diyen bir varlık için ne desem az, ne desem eksik…

Yıldız Tilbe, iyi ki varsın! Biliyor musun, en güzel şivesi sensin aşkın.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 yorum

  1. Yıldız Tilbe yeni albüm yaptı. Yıldız Tilbe Proje albümü. Sabırsızlıkla bekliyorum bu albümü. Çok efsane olacak. Yıldız Tilbe unutulmaz bir efsanedir. Teşekkürler, güzel paylaşımdı.

    YanıtlaSil

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com