, , , , ,

VOLKSWAGEN'IN YENİ TASARIM YÜZÜ: GOLF GTI

Perşembe, Mayıs 08, 2014

İlk olarak Almanya'da satışa sunulan yedinci nesil Golf GTI nihayet Türkiye de dahil olmak üzere diğer tüm ülkelerde artık satışa çıkıyor.

Yakın geçmişe gidecek olursak, geride bıraktığımız aralık ayında düzenlenen ve yoğun bir katılıma ev sahipliği yapan Cenevre Otomobil Fuarı'nda dünya prömiyeri gerçekleştirilen yeni Golf GTI modeli otomobil tutkunlarının yüksek beklentilerini karşılaşmış, bir hayli ilgi görmüştü. Volkswagen'ın en yenisi olma özelliğine sahip olan Golf GTI, yaklaşık 3.5 milyon sterlini bulan maliyetiyle de otomobil dünyasında büyük yankı uyandırmıştı.

Peki yeni Golf'ü diğerlerinden ayıran ve bu kadar fark yaratmasını sağlayan özellikleri neler?

2.0 litre hacimli turbo beslemeli motor 220 beygir güç üretirken, bir üst versiyon olan GTI performans serisinde bu güç 230 beygiri buluyor. İlk defa iki farklı versiyon ile sunulan yeni Golf GTI 350 Nm tork üretiyor.


Yedinci nesil 2013 Volkswagen Golf GTI standart olarak 17 inç jant ve 225/45 profil lastiklerle sunuluyor. Hava soğutmalı ön disk 314 mm genişliğinde, Arka disk ise hava soğutmasız ve 300 mm genişliğe sahip. Standart versiyonu ise 1.351 kg ağırlığa sahip.Yeni bir body kit ile karşımıza çıkan spor otomobilde arka tarafa yerleştirilen arka difüzör ve genişletilmiş yan eteklikler dikkat çekiyor. İç kısımda da yeni spor koltuklar, direksiyon simidi ve spor pedallar bulunuyor.Standart modelin 0-100km hızlanması 6.5 saniye ve son hızı 246 km/sn iken, performans sürümünde aynı değerler 6.4 saniye ve 250km/saniyeye tekabül ediyor.

Her iki otomobil de standart olarak altı vitesli mekanik bir şanzımanla geliyor, altı vitesli çift debriyajlı otomatik şanzıman ise seçenek olarak sunuluyor.


Standart bir Golf GTI'dan 2 kat daha fazla güce sahip olan Volkswagen Golf Design Vision GTI, 300 kilometrelik üst hız sınırı ile dünyanın en hızlı arabalarıyla yarışıyor. Golf Design Vision GTI, klasik Golf GTI'a kıyasla daha geniş ve daha güçlü tekerleklere ve 20 inç alaşımlı jantlara sahip. Volkswagen Golf Design Vision GTI, 3.4 milyon sterlinlik fiyatıyla standart bir Volkswagen Golf GTI'ın tam 125 katına denk geliyor.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com