, , , , , , , , ,

HÜRRİYET BUMERANG İLE BULUŞTUK, NELER NELER KONUŞTUK

Perşembe, Mayıs 29, 2014

Hürriyet Bumerang, yaklaşık 33 bin blogu tek çatı altında topladığı gibi blogların daha geniş kitleler tarafından bilinirlik kazanması için çok uzun zamandır büyük bir özveriyle çalışıyor. Doğrusu platforma üye olduğumda beni bu kadar güzel deneyimlerin, tecrübelerin ve arkadaşlıkların bekleyeceğini tahmin bile etmemiştim...

Zaman zaman Bumerang'ın etkinliklerinde, çalışmalarında yer alıyorum ve tüm bu deneyimlerimi sizlerle paylaşıyorum. Hürriyet Bumerang kısa bir süre önce #blogbuluşmaları adını verdiği bir etkinlik başlattı. Bundan böyle iki hafta bir sevilen, paylaştığı içeriklerle dikkat çeken blogların yazarlarını Cihangir'deki White Mill'in ev sahipliği ve müthiş misafirperverliğiyle ağırlıyor. Zaten beni tanıyanlar White Mill'i ne kadar sevdiğimi iyi bilirler. Hatta 2012 yılındaki doğum günümü de burada kutlamıştım. Bumerang'ın yöneticileri Hilal Meriç ile Ahmet Erten bu hafta beni de davet edince işten erken çıkıp soluğu Cihangir'de aldım.

Daha önce birçok etkinlikte bir arada olsak da Ahmet ve Hilal'le uzun uzun sohbet edip vakit geçirememiştik. Üstelik bu defa yazmaya, paylaşmaya gönül vermiş yeni insanlarla tanışacak olmak da beni bir hayli heyecanlandırdı. Bu haftanın davetlileri blog yazarı annelerdi. :) Hayatımda ilk kez blog yazan annelerle tanıştım. İkiz çocuk annesi Güldem Hanım, üniversitede başlayan dostlukları yıllardır devam eden Ömür ile Özlem Hanım'la sohbet etmek ve farklı bir dünyanın kapılarını aralamış olmak çok keyifliydi. Onlar beni merakla ve ilgiyle dinledi, ben onları heyecanla dinledim.

Yaklaşık üç yıldır blog yazmama rağmen kendimi blog yazarı olarak tanımlamaktan hiç hazzetmeyen biri olarak ilk defa blog yazarlarıyla böyle bir sohbet ortamında yer aldım. Ben onlardan çocuk yetiştirmenin inceliklerini dinledim, onlara da müzik ve medya dünyasında son zamanlarda yaşadığım olayları anlattım. Moda bloglarının kulaklarını da epey çınlattım. :)

Blog dünyasını masaya yatırdığımız sohbetimizde hemfikir olduğumuz konuların başında birçok blog yazarının yoğun olarak reklam içeriği paylaşmasının blogların imajına verdiği zarar geldi. Çeşitli markalardan hediye kazanmak ya da gelir elde etmek için çoğunlukla gizli reklam yazıları yayımlayan blogların hızla bir ticarethaneye dönüştüğü ve bu durumun blogların prestijine gölge düşürdüğü gerçeği üzerinde durduğumuz bir konuydu. Zaman zaman ben de reklam içerikli yayımlıyorum fakat bu içerik metinlerinin hepsi Hürriyet tarafından bana hazır olarak gönderiliyor ve her birinin altında bunun bir advertorial içerik olduğu da belirtiliyor. Özellikle Almanya ve ABD'de blogların çok ciddi gelirler elde ettiğini de göz önünde bulundurduğumuzda, ülkemizdeki blogların kalemiyle kazanç elde etmesi harika ancak işin tamamen buna dönmesi de samimiyeti oldukça azaltıyor. Tarafsız, özgün içerik üreten bloglara da böyle bir algıyla yaklaşılması ister istemez blogların güvenilirliğine zarar veriyor.

Sohbetimizin bir diğer konusu da blogların başarısının birçok köşe yazarını korkuttuğu tespitiydi. Benim de son zamanlarda yaşadığım birkaç olayı anlatmam bu fikrimizi doğrular nitelikteydi. Başımdan geçen bu olayları da bir başka yazımda sizle paylaşacağım. Gerçekten çok şaşıracaksınız. :)

Tabii bu buluşma sadece tanışmadan, yemeden içmeden, sohbet etmeden ibaret değildi. Üzerinde durduğumuz en önemli konulardan biri de sosyal sorumluluktu. Ortada fol yok yumurta yokken bu konu hakkında detay vermek istemiyorum. Yakından tanık olduğum, içinde bulunduğum bir konu hakkında anlattıklarım hem anneler hem de Hilal ile Ahmet tarafından ilgiyle karşılandı ve bununla ilgili bir sorumluluk projesi yapabileceğimiz konusunda bir fikir oluşturdu. Bence kendini kanıtlamış, kendine okuyucu kitlesi yaratmış bloglar olarak en az iyi içerik üretmemiz kadar üzerinde durmamız gereken bir konu. Umarım Hürriyet'in gücünü de arkamıza alarak güzel bir sosyal sorumluluk projesine imza atarız. Tohumlar atıldığına göre elbet filizlenecek...

Çok güzel zamanlar geçirdiğim, kendimle ilgili bir sürü şey hayal ettiğim White Mill'de böyle bir buluşmanın gerçekleşmesi ayrıca güzeldi. Fark ettim de hayaller kurduğum yerde hayallerimi çoktan gerçekleştirmeye başlamışım bile. Ayrıca limonata her zamanki gibi çok lezzetliydi. Ancak 2012 yazında hamağında sallana sallana içtiğim çilekli limonata da bir başka güzeldi. :)

Bu keyifli buluşma için, bloglar için gece gündüz çalıştıkları ve hiçbir desteği esirgemedikleri için Bumerang'ın iki kanadı Hilal ile Ahmet'e ve her zamanki konukseverliği için White Mill'e çok teşekkür ediyorum. En kısa sürede yine onlarla bir araya gelmek için şimdiden sabırsızlanıyorum. :)

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com