, , , , ,

BU VAZİYETLER HAYRA ALAMET DEĞİL

Salı, Mayıs 06, 2014

Sıla... 2007 yılında "...Dan Sonra" ile deyim yerindeyse dan diye, bir anda hayatımıza girdi. O dönem için oldukça radikal ve farklı bir duruş sergileyerek gerçekleştirdiği bu çıkışla dikkatleri üzerine çeken Sıla, 2009 yılında "Sevişmeden Uyumayalım" ile yılın şarkısına imza atarak başarısının tesadüf olmadığını kanıtladı. Bu defa karşımızda daha duygusal, daha derin ve "yazar-çizer" kimliğinin öne çıktığı bir Sıla vardı.

2010 yılında Ozan Doğulu'nun 130 BPM isimli albümünün çıkış şarkısı "Alain Delon" ile bir kez daha karşımıza çıkan Sıla, yine bizi şaşırtmayı başardı ve şarkı ülke çapında bir hit hâline dönüştü. Öyle ki söz konusu şarkı, Türkiye listesinde 8 hafta 1 numarada kalma başarısını gösterdi. 2010'un sonuna doğru gelen "Konuşmadığımız Şeyler Var" albümü "İmza"nın başarısını devam ettirdi.

2012'de "Joker" isimli albümünde şarkılarını akustik formda seslendiren Sıla, yine aynı yılın son çeyreğinde "Vaveyla" isimli dördüncü stüdyo albümünü dinleyicilerle buluşturdu. Bana kalırsa "Vaveyla", şarkıcının diğer albümlerine kıyasla daha farklı bir duruş sergilediği, popülerlik kaygısından uzak, belki daha mesafeli şarkıların olduğu bir albümdü. Ancak gözle görülen bir şey daha vardı ki o da Sıla tekrara düştüğüydü.

Sıla, "Vaziyetler" isimli şarkısıyla bizlere tanıttığı "Yeni Ay" isimli albümüyle geçtiğimiz aylarda tekrar görücüye çıktı. Dinleyicilerin Sıla'ya saygısı, Sıla'nın da dinleyicilerindeki kredisi o kadar çok ki insanlar diğer şarkıları duymadan gönül rahatlığıyla çıkar çıkmaz Sıla'nın albümünü alabiliyor. Sıla'ya, onun kalemine ve titizliğine güvenen büyük bir kitle var. Bu sebeple Sıla yayımladığı her albümüyle en yüksek tiraj elde eden isimler arasında yer alıyor. "Vaziyetler"in tam 10 haftadır Türkiye resmi listesinde 1 numara olması, son yıllarda elde edilen en büyük liste başarılarından biri. Ancak bana kalırsa, bu başarı "Vaziyetler"le sınırlı kalacak gibi.

Albümün ismine ve Sıla'nın albüm kartonetine yazdığı açılış yazısında yenilenmenin gerekliliğinden bahsetmesine rağmen "Yeni Ay"da maalesef yeniliğe dair hiçbir şey yok. Beş albümdür karşımızda aynı kadın, aynı terane, birbirine benzeyen ve hatta zaman zaman birbirinden ayırdı zor şarkılar var. Sıla'nın yaptığı yenilik, günümüz Türkçesinde neredeyse kullanılmayan birkaç kelimeye şarkılarında yer vermesiyle sınırlı kalıyor. Netice olarak şarkıcı için tekrara düştüğünü söylemek bile az gelir çünkü tekrarın tekrarının tekrarında.

Sıla'nın Türk pop müziğimizin son yıllardaki en iyi kadın vokallerinden biri olduğu su götürmez bir gerçek. Sesiyle, üretimleriyle, duruşuyla, güzelliğiyle bir bütün olarak kendi çizgisini ve farkını çoktan yarattı. Hâl böyle olunca da insan gerçekten Sıla'dan yeni şeyler duymak istiyor. "...Dan Sonra", "Alain Delon" gibi referanslar varken böyle bir beklenti içerisine girmek müzikseverlerin en doğal hakkı diye düşünüyorum. Aslında bu tekrara sadece Sıla değil, şarkılarını kendi yazan birçok isim düşüyor. "Sadece kendi şarkılarımı okurum" inatçılığı zamanla bu anlayışa sahip şarkıcıların cazibesini yitirmesine neden oluyor. Bu anlamda Sıla'nın yol arkadaşı Efe Bahadır dışında yeni isimlerle de çalışması, başka isimlerin de şarkılarını okuması gerekiyor.

Sonuç itibariyle ben sıkı bir Sıla dinleyicisi olarak onun bu delikanlı kız hâllerinden, rakı sofrasından, kadehini masalara vurmasından bir hayli sıkıldım. "Yeni Ay"ın bir albüm adıyla sınırlı kalmamasını ve gerçekten Sıla'nın acilen yenilenmesini diliyorum. Zaten Sıla da kendi teşhisini koymuş: Bu vaziyetler hayra alamet değil.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

2 yorum

  1. Ben de Sıla'yı ne seviyorum, ne sevmiyorum, arada bir yerdeyim. :D

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Sıla'yı ne seven ne de sevmeyen biri kimi sever, gerçekten merak ettim. :)

      Sil

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com