, , , , , , , ,

TÜRKİYE GEZEGEN ÖDÜLLERİ

Cuma, Nisan 11, 2014

Bildiğiniz üzere Doğuş Medya Grubu'nun bünyesine girmesiyle Kral TV yapılanmaya gitmiş ve gerçekleştirilen yenilikler müzik sektörüne umut vermişti. Bu değişikliklerden biri de Kral TV Video Müzik Ödülleri'nin Türkiye Müzik Ödülleri'ne dönüşmesi ve yeni bir kimlik kazanmasıydı.

Elbette bir ödül töreninde ne bütün adayları ne halkı memnun edebilmek mümkün. Her müzisyenin kendine has, ama büyük ama küçük bir dinleyici kitlesi var. Bu yüzden ne kadar eleştirilse de ben Türkiye Müzik Ödülleri'nin kriterlerini, oylama süreçlerini ve  sonuçlarını öncekilerine kıyasla olumlu bulmuştum. Hatta geçtiğimiz yıl düzenlenen, 2012'nin en iyilerinin ödüllendirildiği törende Göksel'in "En İyi Kadın Sanatçı" olarak ödüle layık görülmesi, artık iyi müziğin kazandığından yana beni bir hayli umutlandırmıştı. Kendim ödül kazansam,  doğrusu bu kadar sevinmezdim.

2013 yılının kazananlarının belirleneceği, yeni adıyla Kral Türkiye Müzik Ödülleri'nin aday adaylıkları oylaması geçtiğimiz haftalarda başladı ve 8 Nisan günü son buldu. Dün saatler 12.00'ı gösterdiğinde de adaylar açıklandı. Ne yalan söyleyeyim, adaylıklar karşısında gerçekten hayal kırıklığına uğradım. Her kategoriye tek tek göz atarak, kimin ne sebeple seçildiğini kendimce sorguladım.


Benim bu yılki adaylıklarla ilgili endişelerimden ilki, Gülşen'e son yıllarda yapılan haksızlığın devam etmesiydi. 2009 yılında yayımladığı albümü Önsöz'le elde ettiği başarılara karşın Gülşen, 2010 yılında düzenlenen organizasyonda hiçbir şekilde aday gösterilmemişti. 2012'ye damgasını vuran Bir Güzellik Yap ve yine yılın en iyi işlerinden Seyre Dursun Aşk'a  da geçtiğimiz yılki ödül töreninde adaylık verilmemişti. Kaldı ki 2013 yılının en çok satan, indirilen ve uzun süre 1 numarada kalan albümüne imza atan Gülşen'i zaten Kral bile durduramazdı. Nitekim Gülşen'in başarısı kategorilere şimdilik yansıdı. Açıkçası ben aday olduğu bütün kategorileri -En İyi Kadın Sanatçı, En İyi Albüm, En İyi Şarkı- Gülşen'in kazanması gerektiğine inanıyorum. Söz konusu 2013'se, Gülşen'in başarısı hiçbir isimle kıyas bile kabul etmeyecek türden.

Bununla birlikte, son albümüyle hatırı sayılır bir başarı elde edemememiş olmasına rağmen Sertab Erener'in birçok adaylığının bulunması gözden kaçmıyor. Madem birçok veri göz önünde bulundurularak adaylar belirleniyor, o zaman Erener bir öncekine göre son derece sönük albümüne rağmen nasıl bu kadar öne çıkabiliyor? Yine aynı şekilde Gökhan Özen'in en güçlü kategorilerin hepsinde adaylığa yükselmesi de bir hayli şaşırtıcı. Özen'in albümü mü çok sattı, şarkıları mı çok tıklandı, klipleri mi olay yarattı? O kadar başarılı erkek sanatçı varken, vasatın bile altındaki şarkılarıyla Özen'in 2013'ün en başarılı isimlerinden biriymiş gibi gösterilmeye çalışılması, sadece bir çabadan ibaret olduğu gibi organizasyonunun tarafsızlığına ve inandırıcılığına da gölge düşürüyor.


Son iki albümüyle müzik dünyasına hiçbir şey katmayan Nilüfer'in buna karşın aday olarak gösterilmesi de tuhaflıkla karşıladığım durumlardan biri. Birçok başarılı ve genç kadın vokalimiz varken, sırf yılların sanatçısı diye Nilüfer'in tek bir yeni şarkı söylemediği albümleriyle aday olması, alanı boşu boşuna işgal etmesi dışında hiçbir şey ifade etmiyor.

Bütün kategoriler bir yana, en vasat kategori kesinlikle En İyi Klip olmuş. İşimden dolayı günde 10 saat boyunca video kliplere göz atan, müzik yazarlığı yapan, gündemi yakından soluyan biri olarak En İyi Klip kategorisinde daha önce hiç izlemediğim bir klibe bile rastladım! Aday kliplerin hangi açıdan ve ne sebeple en iyi oldukları konusunda gerçekten birileri bir açıklama yapmalı. Veriler, rakamlar, nitelik ve görsellik bu işin neresinde? En iyi klipler bunlarsa, kusura bakmayın da vay ki ne vay bizim hâlimize! Ben 2013'te bu mevcut adaylardan çok daha güzel video klipler izledim.

Bu haksız adaylıkların yanında bir de çok haksız adaysızlıklar mevcut. 2013'te kariyerinde büyük sıçrayış gösteren, geniş kitleler tarafından bilinirlik kazanan Mabel Matiz'in kendi albümüyle hiçbir kategoride adaylar arasında yer almaması tam anlamıyla hayal kırıklığı yaratıyor. Evet, Matiz'in sıkı bir dinleyicisi değilim ama yapılan haksızlığı da görmemek mümkün değil. Albümü büyük beğeni kazanan ve Zor Değil, Aşk Yok Olmaktır ile geçtiğimiz yaz büyük başarı yakalayan Matiz'in oyları herhâlde Gökhan Özen'e yazılmış.Klipleri internet ortamında milyonlarca tık alan ve Türkiye çapında hite dönüşen şarkısı Zorun Ne Sevgilim?'in başarısı ortadayken İrem Derici'nin aday gösterilmemesi de oldukça tuhaflıkla karşıladığım bir durum. Kaldı ki adaylar açıklandığından beri en çok tepki çeken şeylerden biri de Derici'nin aday gösterilmemesi oldu. Her ne kadar sevmediğim bir şarkı olsa da Düşler Ülkesinin Gelgit Akıllısı ve Sevgi Olsun Taştan Olsun 2013'te öne çıkan ve büyük beğeni kazanan şarkılardı. Bence bu yıl en büyük haksızlık İrem Derici'ye yapıldı. İnsanın "Senin İrem'le zorun ne sevgilim?" diyesi geliyor doğrusu.

Bununla birlikte, her ne kadar dinlediğim bir şarkı olmasa da haftalarca 1 numarada kalan ve büyük beğeni toplayan Hafıza'nın adaylığa yükselememesi de oldukça tuhaf, özellikle de zayıf adaylara rağmen! Ortada çok ciddi bir haksızlık ve kayırma olduğu âşikar. Anlaşılan o ki siyasetimizdeki gibi bir kutuplaşma bu organizasyonda da gerçekleşmiş. Saflar tutulmuş, birileri kollanmış. Türkiye Müzik Ödülleri bu mevcut hâliyle "Gezegen" Ödülleri olarak son bulur. Kazananlar da hep Ajda, Nilüfer, Mustafa Ceceli, Sertab olur.

"İyi olan kazansın" demek isterdim ama görünen o ki "Kral"dan çok "Kralcılar" kazanıyor. Bana da sadece "Kral çıplak!" demek düşüyor.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

6 yorum

 1. Demek oylama bitti. Daha dün akşam gördüm haberini. öncesinde hiç görmemiştim ve takip de etmiyorum. Katagorileri, adayları seçerken, satışlara, jurinin kararına ve halk oylamasına bakılmış, dendi.
  Eskiden takip ederdim ama şimdi hiç çekici gelmiyor.
  Sanırım cidden halk gözünde bir inandırıcılığı kaybetme sözkonusu..

  YanıtlaSil
 2. Hadi arkadaş,hadi...Nedense işine geleni ve hiç de haketmeyeni övüp,işine gelmeyeni HAKETSE DE kötülemişsin.Kimsen artık!Senin bu yorumun tamamen taraflı..
  Gökhan Özen çok ama çok değerli bir müzisyendir,Milyoner Albümüyle de büyük başarı kazanmıştır,haketmiştir ve ADAY olmuştur.Kıskanma,doğruleri dile getir ki inandırıcı olsun.
  Yıllardır müziğe emek veren,sadece kendi albüm şarkılarını değil,başka sanatçılara da besteler veren bir müzisyene sen kötü diyemezsin,haddine de düşmemiş!
  Gökhan Özen söz yazıp,beste yaptığı,aranje,mix yapabildiği için MÜZİSYEN'dir,parayla şarkı satın alıp okuyanlara da ŞARKICI denir,bunu da öğren,kafana sok!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beyefendi!
   Size "sevdiğim,taktir ettiğim sanatçının hayranı olun"tabi ki demedim ama haksızlık da yapmayın.Hakedene hakkını verirseniz veya bir konuda yazmadan daha araştırmacı olursanız,yazılarınızı biz de zevkle okuruz.
   Ne demek Mbel'in oyları Gkn.a yazıldı?Var mı öyle bir şey?Siz,GÖFC üyelerinin sayısını biliyor musunuz?Ve onların oylamaklarda ne kadar hassasiyet gösterdiğini?
   Zaten bırakın Tür.Müz.Ödülleri oylamasını,HALK OYLARIYLA yapılan her oylamada Gökhan Özen hep birincidir,çünkü halk oylamalarında hile olmaz.Misal mi,en yakın olanını söyleyim:http://www.siyasetdergisi.com.tr/Anket BAKIN BAKALIM BURADAKİ KATEGORİLERDE KİM BİRİNCİ!
   Burada acaba kimin oylarını Gökhana kaydırmışlar:))))))))
   Yani kısaca;ya taraflı yazıyorsunuz veya araştırma yapmadan,kafadan atarak..Bu da sevenlerinin vicdanını zorluyor ve size çok büyük beddua geliyor,inancınız varsa korkarsınız!YAPMAYIN BÖYLE!HAKSIZSINIZ!

   Sil
 3. nedir bu cekememezlik arkadaş, bu kadar taraflı yazı mı olur. ne demek oyları Özen'e yazılmış, böyle bir sacmalık duymadım. 2 hafta önce 2013 yılının en çok indirilen 20 albümü açıklandı ve MİLYONER 2.sıradaydı. 2013ün en başarılı sanatcılarından biri Gökhan Özen, bunu göremiyorsanız sorun sizde.

  YanıtlaSil
 4. Hah haa,güldürdün bizi epey arkadaş!Şunu bir izle,dinle de Bak bakalım,kim kimmiş anla..8 Yaşındaki çocuğun Türk Sanat Müziği yorumudur,kulağıdır,bu nasıl bir sağlam ses ve kulaktır,anlarsın belki,haa bunu sadece biz demiyoruz,bak Seda abla demiş:)))Siz müzikten biraz olsun anlıyorsanız,dinleyince durup bir düşüneceksiniz.
  Gökhan Özen'in altyapısı var,heey,uyumayın!
  https://www.youtube.com/watch?v=7Tj-Y5MtEG0

  YanıtlaSil
 5. Bu yazıyı ılk kez goruyorum bunu kaleme alan kişinin muzik kulturunden suphe ederim aynı zamanda evet gokhan ozen albümlerinin satışının herkes farkında sarkılar inin gucununde...

  YanıtlaSil

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com