, , , , , ,

BU KAÇINCI KOPYA?

Cuma, Nisan 18, 2014

Bu yazı Ses dergisi için mart ayında yazılmış fakat yayımlanmamıştır.
Başlığı okuduğunuzda konumuzun siyaset olduğunu düşünmüş olabilirsiniz ama benim yazacaklarım tabii ki müzik hakkında.Bir müzik kanalında çalışıyor olmamdan mütevellit iş arkadaşlarım ve ben her gün bir sürü yeni klip izlemek durumunda kalıyoruz. Tabii bu seri üretim içerisinde gerçekten nitelikli olan video kliplerin sayısı oldukça az.

Geçtiğimiz günlerde bir iş arkadaşım sinirli bir ifadeyle “Sana bir şey izlettireceğim” dedi ve Cansu isimli şarkıcının “Kalk Gel Bana” isimli şarkısının klibini açtı. Cansu’nun yeni çalışmasını zaten yayını takip ederken gördüğümü söylememin üzerine bu defa arkadaşım, Cheryl’in “Under the Sun” isimli şarkısının video klibini açtı. Gördüklerim karşısında benim de ağzım açık kaldı! İki klip arasında 7 fark bulabilmek gerçekten çok güç. Oysa daha birkaç gün önce tesadüfen Cansu’nun bir sosyal medya hesabına denk gelmiş ve telif haklarından bahseden bir paylaşımını okumuştum.

Şarkıcıya öncelikli olarak “Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?” diye sormak istiyorum. Yıl oldu 2014, hâlâ bizim şarkıcılarımız yabancı şarkıcılardan araklama yapıyorlar. Sanki bir tek onlar dünya müziğini takip ediyorlar da bizim dünyadan haberimiz yok! Bu emek hırsızlığına hayret etmemek mümkün değil. Esinlenenleri, üstü kapalı bir şekilde araklamaya çalışanları gördük de kopyala-yapıştır yapmak çok büyük pişkinlik! Üstelik bunu telif haklarından bahseden, “eser sahibi” kimliğiyle bilinen bir ismin yapması da manidar.

Bizim eser sahiplerimiz telif haklarından bahsederler, hak ettikleri gelirleri elde edemediklerinden şikâyet ederler ama söz gelimi yabancı bir video klibi bire bir kopya etmekten de hiç çekinmezler. İşte bu yüzden birileri “ilham verici” oluyor, birileri de “imitasyon” olmaktan öteye gidemiyor. Ne de olsa her taklit ezelden beri aslını yaşatıyor.

Tabii göz göre göre böyle bir şeye kalkışılması, bana bunun bir tür reklam stratejisi olabileceğini de düşündürmedi değil. Sonuçta kendinden bu şekilde söz ettiren birçok şarkıcı oldu. Bence reklamın iyisi de kötüsü de vardır ve ben reklamın iyi, ahlaki olanından yanayım. Tabii Cheryl'in klibinden Cansu'nun hiç haberi bile olmayabilir. Bu da ihtimaller dahilinde. Sonuçta klibin en büyük sorumluluğunu yönetmen taşıyor. Bu durumda da en büyük suçlu Bedran Güzel oluyor. Aslında şeytan diyor ki şu klibi Cheryl’in yapım şirketine gönder. Sonra telif hakkı nasıl ödeniyormuş, görsün bizimkiler!

Başkası olma, kendin ol ya da Cheryl’in dublörü ol çünkü mevcut duruma bakılırsa hiç olmamışsın Cansu!

BU ARALAR EN ÇOK NE DİNLİYORUM?

Ayşe Hatun Önal – Çak Bir Selam
Katy Perry – Dark Horse (feat. Juicy)
Nu – Man O To
Avicii – Wake Me Up
Erdem Kınay – Helal Ettim (feat. Merve Özbey)

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com