, , , , , , , , , ,

DİVA DÖNDÜ, DÖNÜŞÜ BAŞIMIZI DÖNDÜRDÜ: BEYONCÉ

Pazartesi, Şubat 17, 2014

Bu yazı SES dergisinin şubat sayısında yayımlanmıştır.
Yeni yılı karşılarken uğurlanmakta olan yılın şöyle bir değerlendirmesini yapmak hemen hemen herkesin âdetidir, hele ki söz konusu müzikse…

Son birkaç yıldır olduğu gibi 2013’te de dünya müzik listelerinde “dünya starları” yerine şarkılar konuştu. Bunun en çarpıcı örneklerinden biri, hiçbir müzik şirketine bağlı olmadan kendi prodüksiyonlarına imza atan Macklemore ve Ryan Lewis’in Thrift Shop ile 2013 yılında yakaladığı başarıydı. Geçtiğimiz yıl bir kez daha gördük ki iyi müziğin ve şarkının gücü diğer bütün unsurların önüne geçebiliyor. Yani anlayacağımız müzik sektöründe artık yapımcıların değil, bağımsız genç yeteneklerin düdüğü ötüyor.

Lady Gaga’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni albümü ARTPOP tüm tanıtım ve reklam çalışmalarına rağmen uzun vadeli bir etki yaratamadı. Dünya starları için sönük geçen 2013 yılı içerisinde hayal kırıklığı yaratan bir diğer isim de Britney Spears oldu. Yeni albümü için Madonna’nın Ray Of Light isimli albümünde çalıştığı müzik adamı William Orbit ile bir araya gelmesi beklentileri yükseltmişti ancak Billboard’a her daim 1 numaradan giriş yapan Spears, “Britney Jean” ile listeye ilk hafta 4. sıradan giriş yaptı.

Gelişmeler –ya da yerinde saymalar- bu yöndeyken, 13 Aralık’ta gelen beklenmedik bir sürpriz müzik dünyasında hem büyük bir şaşkınlık hem de büyük bir sevinç yarattı: Beyoncé, yeni ve beşinci albümü “Beyoncé” ile çıkageldi.

“4” isimli albümünün üzerinden 2.5 yıl geçtiğini düşündüğümüzde, yeni bir albümün zamanı gelmişti. Esas şaşırtıcı olan, çıkış gününe dek albümün habercisi hiçbir bilginin medyaya sızmaması. Anlaşılan o ki Beyoncé ve ekibi bu defa “stratejisizlik” stratejisini izlemiş. Tüm hazırlıklar tamamlandığı zaman albümün dinleyicilere ulaşması ve bu süre zarfında çalışmaların gizli tutulması özellikle tercih edilmiş. Sonuç itibariyle diğer isimlerden çok daha farklı bir yol izlemeyi tercih eden Beyoncé’nin, yeni albümü “Beyoncé” ile birkaç gün içerisinde dijital satış rekoru kırması da bu taktiğin ne kadar doğru olduğuna işaret ediyor.

14 şarkı ve 17 video klipten oluşan albümde bütün şarkıların bir video klibi var. Zaten bu sebeple “Beyoncé” pek de alışık olmadığımız bir tanıma sahip: “Visual”, yani görsel albüm. Albüm kuşkusuz ki sadece bu özelliğiyle bile başlı başına bir fark yaratıyor.

Günümüz müzik dünyasına baktığımızda benim dikkatimi çeken bir husus var: Birçok şarkıcı dönemin müzik anlayışına ayak uydurmak, rağbet görebilmek adına tarzından ve tavrından ödün veriyor. Popüler müzik dünyasının bir parçası olsa da kendine ait farklılıkları bulunan isimlerin hepsi giderek birbirine benziyor. Prodüktörler, altyapıları vokalin önüne taşıyarak aslında bir anlamda şarkıcılardan rol çalıyorlar.


Tüm bunları göz önünde bulundurduğumda “Beyoncé” akımlara ve geçici rüzgârlara kafa tutan, kendinden ödün vermeyen, tüm bunların ötesinde modern ve yeni tınıları barındıran bir albüm. Altyapılar gerçekten fazla iyi, vokaller her zamanki gibi gayet iyi ve kesinlikle bu unsurlardan biri diğerinin önüne geçmiyor. Hem görsellik hem de müzikalite açısından “Beyoncé” çıtaları yükselten ve kendi sahasındaki diğer albümlerle kıyas kabul etmeyen bir çalışma. Ayrıca geçmişte “I Am… Sasha Fierce” için söylenmiş olsa da şarkıcının esas olgunluk albümü kesinlikle “Beyoncé” olmuş.

Albümde benim için en öne çıkanlar; Pretty Hurts, Ghost, Haunted, Drunk In Love, Mine, Partition, Blow ve Grown Woman. Tabii görsel albüm olması ve bütünlük taşıması sebebiyle sadece şarkıları değil, beraberinde video klipleri de değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum. Pretty Hurts, bence albümde en öne çıkan video kliplerden biri. Vitrinden baktığımızda her zaman görkemli ve şaşaalı görünen moda dünyasının karanlık taraflarını gözler önüne seren klip, aynı zamanda oldukça cesur mesajlar vermeyi de ihmal etmiyor. Şarkıcıya büyük başarılar kazandırmış dans dolu performans kliplerinden farklı olarak, Pretty Hurts’ün klibi deyim yerindeyse kısa film tadında.

Ghost için kendi adıma albümdeki en favori şarkım diyebilirim, süre bakımından oldukça kısa tutulmuş olsa da. Klibin Madonna’nın Frozen’ından esinlenme olduğu konuşulsa da kendi adıma bu değerlendirmeyi doğru bulmuyorum. Takdir edersiniz ki her iki klipte de sırf elbise uçuşuyor diye bu türden bir kıyaslamaya gitmek pek de akıl kârı değil ama diğer yandan da albümde Madonna esintileri olduğu bir gerçek.

Örneğin, Haunted’ın video klibi akıllara doğrudan Madonna’nın Justify My Love’ını getiriyor. İşin içine Beyoncé’nin kötü kadın hâlleri, kostümü, makyajı eklenince söz konusu benzerlik had safhaya ulaşmış. İlla ki bu ilk benim aklıma gelmemiştir, sanatçı ve ekibi de bu “benzerliğin” farkındadır. Beyoncé belki de Madonna’ya hürmetlerini göndermek istemiştir, bu bir nevi saygı duruşudur.

Asıl şaşırtıcı olansa, Drunk In Love’da Beyoncé’nin vokalinin son yıllarda sürekli kıyaslandığı ve kendisine rakip olarak gösterilen Rihanna’dan izler taşıması. Eşi Jay-Z ile düet yaptığı Drunk In Love isimli şarkıda Beyoncé’nin vokali ve yaptığı nağmeler sanki bir Rihanna şarkısını bu defa Beyoncé’den dinliyormuşuz gibi bir etki yaratıyor. Sonuç olarak yine de hem şarkı hem video klip olarak Drunk In Love oldukça güzel. Ayrıca Blue isimli şarkısının video klibinde kızı Blue Ivy ile kamera karşısına geçen Beyoncé’nin yeni kliplerinde de cesur davranmaktan geri kalmadığı ve “evli, mutlu, çocuklu” olduğu gerçeğinin sanatını hiçbir şekilde sınırlamadığı aşikâr. Tüm bunların ötesinde esas ve esaslı gerçek ise “Beyoncé”nin yerden göğe kadar övgüyü hak eden ve şaheser niteliğinde bir albüm olduğu.

Tabii gerçek olan bir şey daha var ki “Beyoncé” müzik dünyasına ivme kazandırmakla kalmadı, uvertürleri de üzdü; çünkü ‘Kraliçe B’ her zamankinden güçlü ve iddialı döndü.

BU ARALAR EN ÇOK NE DİNLİYORUM?

* Beyoncé – Pretty Hurts
* İrem Derici – Zorun Ne Sevgilim
* Bora Duran – İnsan
* Jason Derulo feat. 2 Chainz – Talk Dirty
* Britney Spears feat. T.I. – Tik Tik Boom

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com