, , ,

BUNLAR HEP SEVGİSİZLİKTEN

Salı, Şubat 11, 2014

Birkaç gündür herkes kediye işkence yapan, üstüne bir de görüntülerini paylaşan çocuğu konuşuyor.

Görüntüleri gördüğümde gerçekten psikolojim bozuldu. Bu olayı konuşmak bile tüylerimi diken diken etmeye yetiyor. Üzerine söyleyecek, edecek, sövecek laf çok ama nedense benim kelimelerim kifayetsiz kaldı ve bana yıllar önce ailece yaşadığımız bir olayı hatırlattı.

2003 yılıydı. 2001 doğumlu İngiliz tayımız yarışacak yaşa gelmişti ve yarış hayatına başlamak üzere Veliefendi Hipodromu'na getirilmişti. İsmini de ben koymuştum: Tabasco.

Tabasco yaşına göre oldukça iri bir taydı. İlk iki yarışında dereceye girememişti. Biraz hayal kırıklığına uğramıştık.

Derken bir akşamüstü, ahır bölgesinde gezinti yaptırıldıktan sonra ahırına alınan Tabasco'yu görmeye giden babam, Tabasco'nun kendisinden korktuğunu fark etti. Koskocaman tay babamdan bile kaçıyordu.

Sonra gerçek ortaya çıktı. Seyis, tayı dövmüştü. Tabii babam durumu fark ettikten sonra seyisi dövmekten beter ederek kovdu. Kısa bir süre sonra da seyisin intihar ettiğini öğrendik zaten. Adam zaten sorunluydu. 'Normal' biri zaten böyle bir şeye kalkışmazdı bile. Bir tayı dövmek akıl kârı mı?

O zaman çocuk aklımla olaya hiçbir anlam verememiştim ama bugün o adamı da anlıyorum. Anlıyorum demem kesinlikle hak verdiğim anlamına gelmiyor ama şunu çok iyi biliyorum ki canlının herhangi bir türüne zarar vermeye yeltenen biri zaten normal bir psikolojiye sahip olamaz. Hastadır o insan, hastalıklıdır ruhu.

Şiddete karşı çıkarken, kedinin canına kasteden genci yerden yere vururken aslında biz de farkında olmadan türlü türlü şiddet planları yapıyoruz. 'Bunu bir elime geçirsem, şöyle yaparım' gibi cümleler kurarak biz de içimizdeki canavarı ortaya çıkarıyoruz Evet, söylediklerimiz yapacağımızdan değil de öfkemizden, insan olmamızdan. Elbette tanık olduğumuz manzara korkunç. İnsanın yüreği de bünyesi de kaldırmıyor ama bunu yapan insan da maalesef ki hasta. Ben bu çocuğa saydırmak yerine ona acil şifa diliyorum.

Yani aslına bakarsanız, demek istediğim kısaca şu:

Bunlar hep sevgisizlikten.

Bilmem anlatabildim mi?

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

3 yorum

 1. Bu şekilde kabul etmemiz durumunda, dünyadaki her şeyi kabul eder oluruz... Katilleri, teröristleri, tüm kötülükleri... Ben bunu kabul edemem... Ne büyük sevgisilizlikten, psikolojik sorunlardan çıkan ve iyi ya da normal standartta bir insan olarak devam eden insanlar var... Bazı insanların sadece "kötü" olduğunu neden kabul edemiyoruz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben sadece kendimce olayın kaynağına inmek istedim. Evet, bazı insanlar dediğiniz gibi sadece kötü ama ben zaten yazımda bu tespitinizi reddetmiyorum. Sevgisiz bir topluma dönüştük. Kıskançlık, kibir, hırsızlık, iftira kötü bir karakteri işaret eder ama bir canlıya zarar vermek ve bundan zevk almak bence 'kötü' olmanın da ötesinde ciddi bir rahatsızlıktır. Ben bundan bahsetmeye çalıştım ama ben de 'kötü insan' kavramına inanıyorum.

   Sil
  2. Kesinlikle, hepimiz aynı tarafta ve aynı niyetteyiz...

   Sil

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com