, , , , , ,

KANYON STIXX YAKİTORİ: HİÇ OLMAMIŞ YANİ!

Perşembe, Ocak 09, 2014

Her fırsatta "Alışveriş merkezlerini sevmiyoruuummm! Kahrolsun yapaylıııık! Yaşasıııın doğallıııık!" gibi naralar atsam da itiraf ediyorum: Son zamanlarda hep AVM'lerdeyim.

Bu hayatta büyük konuşmayacaksın arkadaş! Gerçi mevsim kış, yerler yaş. Bu soğukta dükkân dükkân, mağaza mağaza, sinema sinema gel de dolaş. Hele bir bahar gelsin, ortalık yeşersin. Bakın hiç AVM'lere adım atıyor muyum! :)

Sevdiğim birkaç AVM'den biri olan Kanyon'a uzun süredir ayak basmamıştım. Hazır yolum düşmüşken bir şeyler atıştırmak istedim ve yemek katına çıktım.

Eşe dosta buradan seslenmek istiyorum: Benimle AVM'de yemek yiyecekseniz, lütfen ne yiyeceğimize önceden karar verin; çünkü ben yemek katlarını en az üç defa olmak üzere "Onu mu yesem, bunu mu yesem?" kararsızlığımla tavaf ediyorum. İşiniz iş a dostlar.

Şakaları şöyle bir tarafa alalım, geçtiğimiz günlerde Kanyon'da Yakitori Stixx'in açıldığının haberlerini almıştım fakat neyin, kimin yerine açıldığı konusunda bir fikrim yoktu. Güler yüzlü bir çalışan beni eşikte karşılayınca, hemen Yakitori'ye yöneldim ve personel arkadaşın verdiği bilgileri can kulağıyla dinledim. Sonra birden dikkatim dağıldı. Fark ettim ki Yakitori, Gourmet Burger'in yerine açılmış! Gerçekten şaşırmamak işten değil! Böylesine rağbet gören ve Kanyon'un kitlesine hitap eden bir lüks hamburger restoranı niye kapatılır ki?

Tabii araştırmacı ajan ruhum yine boş durmadı ve olayın kaynağına indim: Gourmet Burger bildiğiniz -ya da şu an öğrendiğiniz- üzere Londra menşeli bir restoran. İngiliz amcalar, Gourmet Burger'in işletmecisi Ferit Şahenk'in şöhretini ve zenginliğini öğrenince yaklaşık üç kat zam yapmak istemişler. Şahenk de bu durum karşısında "Başkasının markası için niye bu kadar para ödeyeyim? İyisi mi ben acilen kendimize yeni bir marka edineyim" diyerek Yakitori Stixx'i açmaya karar vermiş. Böylece bizi de Gourmet Burger'den etmiş. Şahenk'in öncelikle canı sağ olsun, sonra da kendisine aşk olsun.


Güler yüzlü ve samimi personelleriyle maçımıza 1-0 önde başlayan Yakitori, self servis olması sebebiyle benden ilk golünü yedi. Tamam, yakitori sonuçta Japonların öğle yemeklerinde, yol üzerinden geçerken yedikleri atıştırmalıklar olabilir ama madem bu kültürü Kanyon'a taşıyorsun, o zaman müşteri kitlene adapte edebilmelisin.

Müşterilerin karar vermeden önce yemekleri görebilmeleri adına menülerin teşhirleri bulunuyor. Et ürünleri, deniz ürünleri, sebzeler ve yan ürünlerle kendinize bir tabak hazırlatıyorsunuz. Şişleriniz pilavla birlikte servis ediliyor. Ben karides, somon, mantar ve yeşil biber şişlerimin yanına ev yapımı turşu istedim. Bu arada, pilav yerine salata da seçebiliyorsunuz. Asitli içeceklere savaş açmış biri olarak, yemeğimin yanına cam şişe su söyledim.

Kısa bir bekleyişin ardından servisim geldi ama ne hikmetse tabakta değil, kartonda! Bardağım da cam değil, plastikten! Oldu mu şimdi 2-1?

Bence Şahenk ve ekibi biraz fazla kültür karmaşası yaşamışlar. Japonya'da tezgâhtan yemek almıyoruz, Kanyon'da yemek siparişi veriyoruz. Birkaç lokmalık yemek için en az 30 lira aldığın müşterine cam bardakla ve porselen tabakla servis yapamıyorsan, bu saygısızlıktır. Farklı bir şey mi yaratmaya çalışıyorsun, yoksa KFC'yi mi örnek alıyorsun? Teşhirde ve internette yemekleri tabaklarla gösterip, kutuyla servis ettirmek son derece ayıp ve bir o kadar çirkin.

Belki Yakitori'nin yöneticileri bilmiyordur ama ben kendilerine söyleyeyim: Tabakta servis yapmanızda hiçbir mahsur yok; çünkü dükkânda inler ve cinler çift kale maç yapıyor. Sabahtan bütün tabakları biriktirseniz, akşama 40 tabak anca olur ya da olmaz. Hoş, sanırım az bulaşık çıksın ya da tabağa çanağa para gitmesin istediniz ama bu işletmecilik ve sunum anlayışıyla giderseniz, gerçekten güme gidersiniz. Bir de cam şişe suyu bana plastik bardakta içirerek gerçekten tarih(im)e geçtiniz.

Diyeceğim şudur ki Yakitori gerçekten gereksiz yere cebi yakitori.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

2 yorum

  1. Çok güzel yazı olmuş
    mekanı daha görmedim ama al git nerde yersen ye kafasında bi servis yapıyolar anlaşılan

    YanıtlaSil
  2. Etkinlikler ve mekanlar yazıların çok hoşuma gitti Cem, eğer konuk yazarlık konusu senin ilgi alanındaysa benim blog ''www.omactivities.com'' etkinlik ve mekanlar konusunda konuk yazar olarak bana yazı yazmanı isterim;)
    kısacası sevinirim. bekliyorum

    YanıtlaSil

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com