, , , , , , , , , , ,

TÜRKVİZYON: YAŞASIN TÜRK'ÜN ŞARKISI!

Cumartesi, Aralık 21, 2013

Nihayet zaman geldi. Türkvizyon Şarkı Yarışması'nın finali bu akşam gerçekleştirilecek...

"Nihayet" diyorum; çünkü Türkvizyon projesinin üzerinde çok uzun süredir büyük bir titizlikle çalışılıyordu, çalışıyorduk.

Türkvizyon projesinin uygulama aşamasında yer alan biri olarak, öncelikle bazı şeylere açıklık getirmek istiyorum:

Türkvizyon Şarkı Yarışması, Eurovision Song Contest'a alternatif bir yarışma değildir. Türk dünyası ülkelerinin birbiriyle olan ilişkilerini pekiştirmek, Türk kültürünü yaşatmak ve tanıtmak gibi amaçları içermektedir. Eurovision'la tek ortak noktası, uluslararası bir şarkı yarışması olmasıdır.

Zaten Türk dünyası ülkeleri birbiriyle komşu olduğu için yarışmada Eurovision'daki gibi bir türden adaletsizliğin olması mümkün değil. Ayrıca her katılımcı ülkenin bir temsilcisinden oluşan 24 kişilik jürinin değerlendirme yapması da müzikle siyasetin birbirine hiçbir şekilde karışmamasını sağlıyor. Perşembe akşamı yapılan yarı final elemelerinden çıkan adaletli sonuçlardan da bu sistemin ne kadar güzel işlediğini görmüş olduk.

İlk olması sebebiyle elbette bazı eksiklikler, pürüzler, aksaklıklar olmuştur ve olacaktır ama bir değerlendirme yapılırken de bence tüm bunlar göz önünde bulundurulmalıdır. Hakasya'yı, Dağlık Şor Bölgesi'ni, Gökoğuz Yeri'ni birçoğumuz ilk kez Türkvizyon ile duyduk. Bu projenin tüm dünyaya örnek olması gerektiğini düşünüyorum. 300 milyonluk nüfusa hitap eden yarışmanın her yıl daha da gelişeceğine ve gelenekselleşeceğine inanıyorum. Ayrıca zaten Türkvizyon şarkıları yarıştırmayı değil, dünyadaki tüm Türkleri bir araya getirmeyi ve dostane ilişkiler sergilemeyi esas alan bir projedir.

Yarışmayla ilgili verilen bir diğer yanlış bilgi ise, Türkvizyon'u AK Parti'nin düzenlediğidir. Cüneyt Özdemir, geçtiğimiz günlerde Türkvizyon'dan bahsettiği yazısında bu projenin "Hükûmetle cemaat arasındaki tatlı atışmasından doğduğunu" yazma gafletinde bulunmuş. Sevgili Özdemir maalesef dersine hiç çalışmamış ve üstelik gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmayan bu bilgiyi  okuyucularıyla paylaşmış. Her ne kadar hükûmete mâl edilse de Türkvizyon Şarkı Yarışması, TMB TV'nin bir projesidir. Hükûmet, projenin amacını çok beğendiği için destek olmak istemiş ve TMB TV'ye destek vermiştir. Perşembe akşamı yarı finali gerçekleştirilen yarışmada TMB TV ile TRT Müzik ortak yayın yapmıştır. Özdemir'e bundan sonra bir yazıyı kaleme alırken araştırma yapmasını ve bilgi sahibi olmadığı konular hakkında atıp tutmamasını öneriyorum.

Yarışmanın neden İstanbul'da değil de Eskişehir'de gerçekleştirildiğine gelince... Türk dünyasının 2013 Kültür Başkenti olarak seçildiği için Eskişehir bu yılki yarışmaya ev sahipliği yapıyor. Türk dünyasının 2014 kültür başkenti Kazan olacağı için, yarışmanın ev sahipliğini Tataristan yapacak.

Geçtiğimiz perşembe akşamı 24 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen yarı finalde finale yükselen ülkeler ise şöyle: Altay, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Bosna Hersek, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kosova, Özbekistan, Tataristan, Türkiye ve Ukrayna.

Benim başta favorim Altay'dı fakat yeni favorim Kazakistan temsilcisi Rin'Go Grubu. Bosna Hersek ise şanslı gördüğüm bir başka ülke. Büyük elemeler sonucunda Azerbaycan'ı temsil etme hakkını kazanan genç şarkıcı Farid Hasanov'un Türkvizyon şarkısını zayıf buldum. Hasanov gerçekten hem ses hem teknik olarak çok iyi bir vokal ama şarkı yanlış. Yine de uzun vadede Farid Hasanov'un ülkesinde çok başarılı bir şarkıcı olacağını düşünüyorum. Türkiye'nin şarkısı ise bence bir yarışma şarkısı değil. Bu sebeple Manevra'nın kazanmasına ihtimal vermiyorum.


Yarışmanın ne şekilde sonuçlanacağını hep birlikte göreceğiz. Bu akşam saat 18:30'da başlayacak finali TMB TV ve TRT Müzik'ten izleyebilirsiniz. Yazımı Türkvizyon Marşı'nın sözleriyle bitirmek istiyorum: Türkvizyon şarkı yarış meydanı. Türkvizyon sevgi barış meydanı.


BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com