, , , ,

ZORLU CENTER PSM, LUCIANA SOUZA'YI AĞIRLADI

Perşembe, Kasım 21, 2013

Geçtiğimiz günlerde Zorlu Center AVM hakkındaki düşüncelerimi, gözlemlerimi sizlerle paylaşmış ve ilerleyen zamanlarda da Zorlu Center hakkında yazmaya devam edeceğimi belirtmiştim.

Zorlu Center açıldığından bu yana yapıya dair hakkında en çok konuşulan ve övgüyle bahsedilen yer Performans Sanatları Merkezi (PSM) idi. AVM'ye dair yaptığım eleştirileri okuyan arkadaşlarımdan bazıları en kısa sürede PSM'yi görmemi ve çok beğeneceğimi söylemişlerdi. En nihayetinde Luciana Souza'nın mekânda vereceği konserden dolayı Performans Sanatları Merkezi ile tanışma fırsatı buldum.

Konserden önce biraz Luciana Souza'dan bahsetmek istiyorum. Ailesinin müzisyen olmasının etkisi büyük olacak ki Brezilyalı Souza, müziğe henüz üç yaşındayken başlamış. Sanatçı, Berklee Collage of Music'te müzik öğrenimi görmüş.

Aralarında Los Angeles Filarmoni, Brooklyn Filarmoni, Atlanta Senfoni, New York Filarmoni ve Bach Akademi'nin de yer aldığı dünyanın prestijli orkestralarıyla birlikte aynı sahneyi paylaşan Souza'ya Brezilyalı gitarist Romero Lubambo ile yaptığı uzun süreli ikili çalışmalar dünya çapında çeşitli ödüller kazandırdı.

Grammy ödüllü Luciana Souza, 2005 ile 2013 yıllarında Caz Yazarları Derneği tarafından "En İyi Caz Vokalisti" olarak ödüllendirildi. Caz sanatına farklı bir üslup kazandıran, geleneksel sınırlardan taşan Souza'yı müzik otoriteleri "Doğaüstü, mükemmel ve paraleli olmayan güzellikte bir caz yorumcusu ve şarkı yazarı" şeklinde tanımlıyorlar ve bazı önemli kuruluşlar ondan şu şekilde bahsediyor:

"Sesi sınır tanımayan bir manzara coşkusunu ortaya koyuyor" Entertainment Weekly

"Müziği duygulu bir şekilde yansıtıyor, arzuyla hüzünlendiriyor, romantik olarak kur yapıyor, neşeyle eğlendiriyor…" Billboard


Saat 20:00'de başlayacak konser için sanatseverler olarak Drama Sahnesi'nde yerimizi aldık. Konsere katılanlar arasında Nil Karaibrahimgil ve eşi Serdar Erener de vardı.

Luciana Souza, uzun zamandır birlikte çalıştığı Brezilyalı gitarist Romero Lubambo ile sahneye çıktı ve ikili konser boyunca beraber performans sergilediler. Salon konserlerine pek de alışkın olmayan ve daha çok popüler müziğe ilgi duyan biri olarak, Souza'yla ve müziğiyle tanışmak benim için heyecan verici bir deneyimdi. Ne de olsa sanatçı, alanının en iyilerinden biriydi.

Souza'nın sesi, yorumculuğu, sesinin doğallığı ve duygusu tam anlamıyla muazzam. Kendisini sahnede izlemek ve ona hayran kalmamak mümkün değil. Sanatçı öyle vokaller yapıyor ve sesler çıkarıyor ki her şarkısında bizi kendine biraz daha büyülüyor sanki. Böyle bir doğallığın yanında böyle doğaüstü bir yetenek... Eleştirmenlerin hakkındaki fikirlerine katılmamak işten bile değil. Üstelik Souza bir yandan şarkı söylerken bir yandan ritm enstrümanları kullanarak şarkılarına eşlik ediyor. Son derece kendinden emin, müziğe hakim. O, sahnede evinde ve biz de misafirleriyiz.

Tabii tüm bu güzel övgüleri Souza'ya yaparken yol arkadaşı Romero Lubambo'yu unutmamak lazım. Lubambo'nun bugüne dek dünyada gördüğüm en mutlu gitarist olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Öyle ki her şarkıdan sonra Souza'ya gülümsüyor. Gitarist gülümsedikçe biz de gülümsüyoruz. İkilinin arasında muhteşem bir dil, yakınlık ve enerji var. Onların bu uyumu gördükçe aralarındaki bütünlüğe imreniyor, özeniyor insan.

Konser salonlarının geniş konser alanlarına göre güzel yanı da bu: Daha sıcak, daha samimi, daha 'biz bize'. Öyle ki Souza şarkı aralarında sürekli bir şeyler anlatıyor. Müzik yolculuğundan, Brezilya'dan, Lubambo ile olan yol arkadaşlığından ve hatta İstanbul'dan. İstanbul'u çok beğendiğini ve tekrar geldiğini söylemek istiyor. Luciana Souza İstanbul'a hayran kalıyor, biz de Souza'ya. İkili alkışlarla sahneden ayrılıyorlar. "Bir daha isteriz, bir daha isteriz, vallahi güceniriz" diyerek bir şarkı daha istiyoruz. Souza ile Lubambo bis yapmak üzere tekrar sahneye geliyorlar ve son bir şarkı daha söyleyerek alkışlarla ayrılıyorlar...


Sanat çalışmalarına hızlı başlayan ve konuklarını büyük bir misafirperverlikle karşılayıp uğurlayan Zorlu Center PSM çalışanlarını da tebrik ediyorum. Ufuktaki yeni çalışmaları merakla bekliyorum.  Ayrıca sezon programında çok güzel etkinlikler var. Buraya tıklayarak programa bir göz atmanızı öneriyorum. Hatta ben en kısa sürede Jersey Boys'a da gitmek istiyorum.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com