, , , , , , , ,

YOUTUBE İŞ ORTAKLIĞI PROGRAMI ETKİNLİĞİNDE NELER KONUŞULDU?

Cumartesi, Kasım 30, 2013

15 Şubat 2005 tarihinde sessiz sedasız bir şekilde 3 eski PayPal çalışanı tarafından hizmete sunulan ve video barındırma sitesi olan, 2006 yılında Google tarafından satın alınarak el değiştiren YouTube bugün dijital dünyanın üçüncü devi.

YouTube öncülüğünde bir devrim yaratan ve çağın gerekliliği olarak kullanıcılara diledikleri an izlemek istedikleri videolara ulaşmalarını ve videolarını paylaşmalarını sağlayan video siteleri, dünyanın topyekün alışkanlıklarını değiştirdi. Gün geçtikçe ve uzun vadede televizyonların izlenme oranları düşerken, video paylaşım sitelerinin "tıklanılırlığı" artıyor. Büyük yatırımcılar da bu çok önemli detayı göz önünde bulundurarak yeni rotalarını bu gerçeğe göre belirliyor.

Bu kapsamda YouTube Türkiye, "YouTube İş Ortaklığı Programı" isimli etkinlik çerçevesinde önemli medya kuruluşlarını, reklamcıları, sosyal medya uzmanlarını Tekfen Tower'da ağırladı. Ben de çalıştığım firmayı temsilen bu toplantıya katıldım.

YouTube, 2013'ün bahar aylarında İş Ortaklığı Programı'nı Türkiye'de de başlatacağını müjdelemiş ve bu haber ülkemizde büyük bir memnuniyet yaratmıştı. Ben de aldığım notlarımı, yorumlarımı, gözlemlerimi sizle ve bilhassa konuyla ilgilenenlerle paylaşmak istedim:

 • YouTube'u ağırlıklı olarak "C Jenerasyonu" adı verilen kitle oluşturuyor. Bu kitle 14-25 yaş arası kişilerden oluşuyor.
 • YouTube, Google'dan sonra dünyanın en büyük 2. arama motoru. Zaten YouTube, Google'a ait.
 • YouTube'a dakikada 100 saatlik video yükleniyor. Yani bir dakikada yüklenen bütün videoları izlemek için 4 günden biraz uzun zaman ayırmak gerekiyor.
 • YouTube'da bulunan videolar bir gün içinde toplam 6 milyar defa izleniyor.
 • YouTube, Türkiye'den bir günde ortalama olarak 19.2 milyon tık alıyor.
 • YouTube İş Ortaklığı kapsamında YouTube'un dünya üzerinde 1 milyon partneri var. Bu kapsamda elde edilen gelirler 2012 yılında %60'lık bir artış gösterdi.
 • Gelelim partnerliğin detaylarına: YouTube'la partner olarak çalışmak demek, global ve yeni bir izleyici kitlesine ulaşmak demek. YouTube, bir videonun ne kadarlık kısmının izlendiği ya da kullanıcının videoyu kaçıncı saniyesinde izlemeyi bıraktığı gibi istatistikleri takip ediyor ve reklam tekliflerini bu bilgileri göz önünde bulundurarak yapıyor. Bir başka deyişle, izleme süresi artan videolar daha çok öne çıkıyor.
 • YouTube, videolar üzerinden 4 şekilde reklam yayımlıyor:
 1. Videonun altında. (Banner şeklinde)
 2. Videonun altında ve sağ sütunda. (Banner şeklinde)
 3. Videodan önce. (5 saniyelik süre dolduktan sonra atlanabilen reklam videoları)
 4. Sponsor video olarak. (Söz konusu bir müzik kanalıysa; Google Play, iTunes gibi müzik platformlarının reklamlarını yayımlayarak...)
 • YouTube'un yeni bir projesi daha var: Yakın zamanda kanallardaki özel videolar para-üyelik karşılığında izlenebilecek. Yani bu uygulamayla YouTube kanallarının gelirleri artacak.
 • YouTube, partnerleriyle non-exclusive (münhasır olmayan) adı verilen bir sözleşme imzalıyor. .PDF uzantılı Playbook (Başucu kitabı) isimli kaynak, kanalınızı nasıl geliştirebileceğiniz konusunda ipuçları veriyor.
 • YouTube'un istatistiklerine göre birçok videoda ilk 15 saniye içerisinde düşüş yaşanıyor. Yani kullanıcı videoyu izlemeyi bırakıyor. İçeriği doğru isimlendirmek oldukça önemli. Bunun yanında kullanıcılar için bir videonun ses kalitesinin görüntü kalitesinden önce geldiği de verilen bilgiler arasında.
 • Bir diğer önemli konu ise optimizasyon. Dijital kanallar aslında televizyon kanalı mantığını içeriyor. Kanal sayfasının üst kısmında video takvimi sunma, gelecek paylaşımları duyurup tanıtımlarını yapma gibi çalışmaların gerekliliği bu mantığı destekliyor.

Peki YouTube'un iş ortağı olabilmek için neler gerekiyor?

 • Her şeyden önce hesabınızın iyi durumda olması gerekiyor. Belli aralıklarla güncellenen, kötü içeriğe yer vermeyen, belli bir düzeye gelmiş kanallar bu hizmetten yararlanabiliyor.
 • Reklam verenlerin rahatlıkla kullanabileceği, orijinal içerikler barındıran kanallar diğerlerine göre daha avantajlı.
 • Bir diğer önemli mesele ise kuşkusuz ki telif hakları. Telif hakkı hususunda malzemeyi oluşturan ya da oluşumunda katkıda bulunan şahısların açık izni gerekiyor. Bu şarta uymayan kanallar kesinlikle gelir elde edemiyor. Mesela bir şarkıcının video klibi paylaşıldığında şarkıcı, müzik şirketi, besteci, söz yazarı, aranjör ve klip yönetmeni hak sahibi oluyor. Bu kişilerin onayı olmadan yapılan paylaşımlar yasal olmuyor.
 • YouTube partneri olmak için "Birlikte çalışma" ya da "Videolardan para kazanma" gibi tanımlamaları aratıp, üyelik formuna ulaşabilirsiniz. Kabul edilmeniz durumunda tarafınıza gelecek davetiyeyle "Para Kazanma Sözleşmesi"ni kabul etmeniz ve bir AdSense hesabı oluşturmanız gerekiyor.
YouTube kanallarında milyonlarca takipçileri olan Michelle Phan ve Jenna Marbles, YouTube Partnerlik Programı'na dahil olan ve ciddi rakamlar kazanan isimlere örnek olarak gösteriliyor.

Son olarak, kısa bir bilgi daha: Ylvix - The Fox, YouTube Türkiye tarafından yeni "Gangnam Style" olarak gösteriliyor. Yaklaşık üç ay önce yüklenen video şu ana kadar 250 milyondan fazla izlenmiş. Dünyanın en çok izlenen videosu ise 1 milyardan fazla tıklanan Gangnam Style.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com