, , , , , , , ,

MTV AMACINI DA HADDİNİ DE EPEY AŞTI!

Çarşamba, Kasım 13, 2013

MTV EMA (Avrupa Müzik Ödülleri) geçtiğimiz pazar akşamı Amsterdam'da düzenlenen organizasyonla kazananlarına dağıtıldı ama asıl dağılan geceye katılan şarkıcılardı. Ülkemizde Fenerbahçe - Galatasaray maçının olması ve törenin de maçla çakışmasından mıdır bilinmez, bizim buralarda gecenin esamesi okunmadı. Gerçi maç seyircisinin kitlesiyle müzik ödüllerinin kitlesinin de ne kadar aynı ya da benzer oldukları da tartışılır. Gerekçe aramaya, bahane bulmaya hiç gerek yok: MTV artık uzatmaları oynuyor.

Bugüne dek defalarca MTV Ödülleri'nden, adaylarından, kazananlarından uzun uzun bahsettim durdum ama bu değerlendirmem -çok büyük bir olay olmazsa- son MTV'li ödül yazım. Bundan 10 yıl öncesini hatırlıyorum da 10'lu yaşlarımda MTV'yi izlemek ve dünya müziğini oradan takip etmek ne de güzeldi. Yıl 2013, ne 10 yıl önceki kalite ne de o zamanki şarkıcılar kaldı. Yıllar önce zirveyi görmüş biri olarak, bu son yıllardaki vasat organizasyonlar benim açımdan hiç tatmin edici olmuyor. Rezalet, kepazelik, ahlâksızlık, vasatlık ve cehalet diz boyu diyeceğim ama diz boyu olsa yine iyi! Boyu değil, boynu geçiyor. İzledikçe boğuluyorum!

Amerika müzik endüstrisi ve buna bağlı olarak da MTV her dönem belli şarkıcıları öne çıkarıyor, allayıp pulluyor, pazarlayıp satıyor, sonra çöpe atıyor. Son 5 yıla damgasını vuran Lady Gaga bile bugün ekarte edilmiş durumda. Bu törenle gördük ki MTV, Gaga'ya bile artık ödül vermiyor. Her zaman söylüyorum, artık bu tür ödüllerin kazananlarını çocuklar belirliyor. Bu yüzden MTV Ödülleri prestij açısından bir süredir sallantıdaydı, artık ciddiye alınır yanı da kalmadı. Kazananlar hep aynı: Justin Bieber, One Direction, Miley Cyrus, Katy Perry. Çok mu iyi müzik yapıyorlar? Hayır.



Aradan yıllar geçiyor, o çocuklar büyüyor. Kitlesini çoğunlukla çocukların oluşturduğu her şarkıcının pabucu birkaç vakit sonra dama atılıyor; çünkü endüstri kendine sömürebileceği yeni bir işçi buluyor. Bunun en vahim hâli de Miley Cyrus.

Bir önceki ödül töreninde Robin Thicke ile gerçekleştirdiği performansta yaptıklarını tekrar anlatmaya gerek yok. Zaten Miley Cyrus'un son zamanlardaki vukuatları bir hayli çok. Çekiç yaladığı klibi Wrecking Ball ile bu defa ödülünü almak üzere sahneye çıkan Cyrus, sahneden inmeden bir de çantasından esrarlı sigara çıkararak bir güzel içti. Her şey o kadar planlı programlı, stratejik ve de sahte ki! MTV tüm bu iğrençliklere çanak tutmaktan öteye gidemeyen, günden güne düzeysizleşen bir müzik kanalına dönüştü ama ben en çok da bu dejenerasyona, sanatla uzaktan ilgisi olmayan cahil insanlara maruz kalan ve bu tür manzaralara alışan çocuklara üzülüyorum. Günümüzdeki çocuklar ya da büyümekte olanlar çok büyük ve iğrenç bir oyuna maruzlar. Bunlar içinde akıllı ve şanslı olanlar, büyüdüklerinde bunu anlayacaklar ve hiçbirini iyi anmayacaklar.


Gecenin beni ilgilendiren tek kısmı, sevdiğim şarkıcı Iggy Azalea'nın sevdiğim moda tasarımcısı Dilek Hanif imzası elbisesiyle gecede arz-ı endam eylemesiydi fakat o da bir çuval inciri berbat edenlerdendi. Elbisesinin dekoltesi o kadar "derin"di ki bacaklarını açınca cinsel organı kısmen görülüverdi! Tören Amsterdam'da olunca, bütün şarkıcılar yasal diye kendilerini uyuşturucuya vermiş olmalılar. Herkesin şuurunu yitirmiş olması için başka bir sebep aklıma gelmiyor.


Sizi bilmem ama benim için MTV artık tamamen bitmiştir. Yıllarca insanlara söylettiğin gibi benim de sana son sözüm şudur MTV: You are dismissed!


KAZANANLAR

Yılın Şarkısı: Bruno Mars – “Locked Out of Heaven”
En İyi Video: Miley Cyrus – “Wrecking Ball”
En İyi Kadın Sanatçı: Katy Perry
En İyi Erkek Sanatçı: Justin Bieber
En İyi Çıkış Yapan Sanatçı: Macklemore & Ryan Lewis
En İyi Hip-Hop Sanatçısı: Eminem
En İyi Rock Sanatçısı: Green Day
En iyi Pop Sanatçısı: One Direction
En İyi Elektronik Müzik Sanatçısı: Avicii
En İyi Alternatif Müzik Sanatçısı: Thirty Seconds to Mars
En İyi Görüntü: Harry Styles
En İyi MTV Push Sanatçısı: Austin Mahone
En İyi Sahne: Linkin Park
En İyi Canlı Performans: Beyoncé
En İyi İngiliz Sanatçı: One Direction
En Büyük Fan Topluluğu: Tokio Hotel

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com