, ,

ALARMI ERTELEME, HAYATI ERTELEME

Pazartesi, Kasım 18, 2013

"5 dakika daha uyuyayım."

"Bir 5 dakika daha uyuyayım."

"10 dakika sonra kesin ayaktayım."

"İki dakika daha. Vallahi sadece iki dakika!" (Uyanamadı)

Siz de her sabah bu cümleleri tekrarlayıp, alarmını erteleyenlerden misiniz?

Yapılan bir bilimsel araştırmaya göre, uykusu gelen insanlar yapacakları hiçbir işleri olmamasına karşın olabildiğince oyalanıyorlar ve sebepsiz yere geç yatıyorlarmış. Bu bilimsel araştırmanın sonucunu öğrendikten sonra kendimi gözlemledim ve gerçekten de uyuma vaktim geldiğinde uyumamak için anlamsız bir çaba gösterdiğimi fark ettim.

Bir günün güzel geçmesi için güne güzel bir başlangıç yapmak gerekiyor. Bence bunun da iki koşulu var: Güzel bir uyku ve kahvaltı. Yeterince dinlenememiş bir zihinle ve beslenmemiş bir bedenle güne güzel başlamak ve devam etmek bir mucize.

İşte o ertelediğimiz alarmlar ve alamadığımız uykular bizi güne zamanında başlamaktan, kahvaltı yapmaktan, içeceğimiz bir kahve ya da çayın tadından mahrum bırakıyor. Geç başladığımız güne yetişmek için koşarken, aslında sakin adımlarla yürüyerek tadına varacağımız her şeyi ıskalıyoruz. Alarmları ertelerken aslında hayatı erteliyoruz.

Atalarımız "Erken kalkan yol alır." derken tam da bundan bahsetmişler. Büyüdükçe anlıyorum ki atalarımız hep en doğrusunu söylemişler. Erken kalkan yol alıyor, alarmını erteleyen geriden geriden geliyor. Boşa geçirilen her an insanın ömründen kesiliyor.

"Geç kalmaktansa bir kere, erken varayım gideceğim yere" yeni hayat felsefem. Alarmları susturun, hemen yola koyulun. Zaman uyuma değil, uyanma zamanı. Uyanın.

Günaydın. :)

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

2 yorum

 1. O beş dakikalar çok tatlı ama. Kalkıp işe gidecek olanlar için hele. :)
  Ama dediğiniz gibi kahvaltısız kalıyor insan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, bence de çok tatlı ama 5 dakikayı 24 saate değişmemek lazım. :) Bence hiçbir şey güzel bir kahvaltıdan daha tatlı olamaz. :)

   Sil

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com