, , , , , , , ,

AJDA PEKKAN BUNA NE DER?

Cumartesi, Kasım 16, 2013

Ajda Pekkan... Sanat yolculuğunda 50 yılı geride bırakmış, her dönem zirvede olmayı ve kalmayı başarmış, şöhreti Türkiye sınırlarını çoktan aşmış bir sanatçı. Nam-ı diğer Pop müziğin "Süperstar"ı. Yaş aldıkça yaşlanmayan, yıllara meydan okuyan, dünden bugüne sevdiğimiz bütün o eski ve güzel şarkıların çoğunun esas sesi, Türk kadının kuşkusuz ki en büyük timsallerinden biri...

Zaman zaman siyasi konularda sergilediği tavırlarla yanlı bulunsa da sevenlerini kızdırsa da söz konusu sanatı olunca, akan sular orada duruyor. Hoş, günümüzde söylediği şarkılar nitelik bakımından 60'lar, 70'ler, 80'ler ve hatta 90'lardakilerle kıyaslanamaz olsa da Pekkan kendi kuşağını çoktan torun torba sahibi yapmış, her daim içinde bulunduğu dönemin gençliğini yakalamış, yerinde saymamış ve "son model" olmayı başarmış bir isim. Bu yüzden o isim hep tılsımlı, bu yüzden Ajda hep 5 yıldızlı.

Ajda ne söylese hit oluyor, Ajda bizi diskoya götürüyor, Ajda Kuruçeşme Arena'yı sallıyor, Ajda köşe yazıyor, Ajda tasarım yapıyor, Ajda albüm çıkarıyor, Ajda hayvan haklarını savunuyor... Lafın kısası, Ajda Pekkan hiç boş durmuyor... ama gelin görün ki bence bir yerlerde eksik bir şeyler var. Bana göre Ajda Pekkan'ın bunca yaptığı şey arasında yapmakta geç kaldığı şeyler var.

Ajda Pekkan'ın bir sanatçının da ötesinde hep bir okul olduğunu düşünmüşümdür. Hatta bence Pekkan bir kitap yazmalı ve bütün gördüklerini geçirdiklerini, biriktirdiklerini, yaşanmışlıklarını, yaşanmamışlıklarını anlatmalı. Böyle bir kitap çıkacak mı, Pekkan'ın niyeti var mı; zaman gösterecek. Tuhaf olan kitabın olmaması değil, bu okulun öğrencisinin olmaması. Sahiden Ajda Pekkan Okulu'nun hiç mezunu var mı?

Sorum şu ki Ajda Pekkan'ın müzik dünyamıza bugüne dek kazandırdığı bir sanatçı, bir genç yetenek oldu mu? Kendisi yolun başındaki birinin elinden hiç tuttu mu? Mesela Sezen Aksu'ya bir bakalım. 90'lara damgasını vuran çoğu şarkıcı, hep Sezen Aksu'nun vokalisti olarak yola çıkmıştı. Hatta Pop müzikte "Sezen Aksu'nun eski vokalisti" diye bir tabir vardır ve bu tabirin altında kocaman bir liste uzanır. Keza Tarkan da bu türden bir sıfatın her zaman tamlayanını oluşturmuş ve Murat Boz, Emir gibi son dönemin başarılı şarkıcılarının ilk albümlerinde onlara destek olmuştur. Peki siz hiç "Ajda Pekkan'ın vokalisti" diye birini duydunuz mu? Ben hayatımda bir defa duydum. O da bir arkadaşımın abisiyle evli. 50 yıllık bir müzik yolculuğundan bahsediyoruz. Dile kolay, tam yarım asır. Hadi 40 yılı bir kenara bırakalım. Son 10 yıl içerisinde Ajda Pekkan bir başkasına ne kattı? Bence bunu bir sorgulamak gerek.

Genç söz yazarları ve bestecilerle hiç çalıştı mı? Hayır. Bir vokalistini bize tanıttı mı, ona albüm yaptı mı? Hayır. Bir yandan hep genç kalmaya çalışan ama bir yandan gençler için gözle görülür, elle tutulur hiçbir şey yapmayan bir Ajda Pekkan. İster istemez "Ajda Pekkan duyarlı mı, yoksa vurdumduymaz mı?" diye de düşünmeden edemiyor insan. Ajda Pekkan'ın bunu bu coğrafyanın gençlerine borçlu olduğunu düşünüyorum. Diğer türlüsü zirvede kalmak değil, alanı işgal etmek oluyor. Yeteneği yarışmalarla aramaya gerek yok. Çok önemli müzik okullarımız var, hepsinin yeri yurdu belli. 

Ne gazetedeki köşesini Ajda'nın yazdığını ne de o tasarımları Ajda Pekkan'ın yaptığını düşünüyorum. Mutfakta onun adına her şeyi yapan bir ekip ve vitrinde sadece Pekkan var. Ajda Pekkan ismi zaten yıllardır parıl parıl parlıyor, Süperstar bundan sonra hiçbir şey yapmasa bile o ışığı sönmez. Hayvanları koruyan, şehit aileleri için sahneye çıkan, Somali'ye giderek oradaki insanlara kucak açan Pekkan'ın 50 yılı devirdiği kariyerinde gençlere destek olduğunu görmek herkes gibi bir genç olarak beni de bilhassa mutlu eder.

Önce birden aklıma geldi, sonra kafama takıldı. Yazmak istedim. Belki bir yerlere ulaşır. Ne de olsa söz uçar, yazı kalır...

Bilgilendirme: Ajda Pekkan'ın ve DMC'nin yapımcısı Samsun Demir, yazımla ilgili olarak Twitter'dan açıklama yaptı ve sorumu cevaplandırdı. Ben de tarafsız olarak sizinle paylaşıyorum.BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

4 yorum

 1. Sana katılıyorum, fakat bilmediğin belki de farketmediğin bir iki nokta var. Ajda Pekkan konserlerinde sahneye çıkan, kliplerinde gördüğümüz ve parçalarını albümüne taşıdığı genç isimler var fakat kimse farketmiyor.
  Eren Sandal - Sev Beni; Ajda, Eren' i 2010 yılı konserlerinde sahneye davet ediyor ve birlikte şarkı söylüyor, destek veriyor; Ajda Eren' in albümünde Eren'le düet yapıyor Eren'e destek veriyor.
  Sene 2013 Ajda Pekkan Harbiye Açık Hava'da ve onun ağzından inanılmaz övgülerle Aynur Aydın sahnede 20 dakikalık ara boyunca Aynur sahnede kalıyor.
  Sene 2007 Ajda Pekkan Amazon klibi ile ekranlarda; klipte o zamanlar destek verdiği ismimlerden biri Murat Boz . Murat Boz' un kardeşi Ali Boz yıllarca Ajda Pekkan hayran kulubünün başkanlığını yaptı.
  Enbe Orkestrası , Ajda Pekkan Enbe Orkestrası'nın kurulduğu ilk günden beri onlara destek verdi zaman zaman da konserlerinde sahneye davet etti ve albümlerinde yer aldı.
  Bunlar benim şahit olduklarım, son 5-10 yılı kapsar ancak. Ajda Pekkan hep yalnız, bir köşede kendi tırnaklarıyla ve farklı müziğiyle varoldu. Belki insanlara mesafeli soğuk duruşu, belki hayat arkadaşının ve çocuğunun olmayışı, belki kökeninin bu topraklara uzak oluşu Ajda Pekkan' ı bu kadar başarılı bu kadar özgün ve bu kadar yalnız yapıyor. Ajda fikrini savunuyor, doğru yada yanlış bu onun en doğal hakkı, topa tutuluyor, tepki alıyor; Sezen Aksu yıllar evvel benzer bir görüşle fikrini savunuyor iki gün konuşulup unutuluyor. Sezen konser veriyor albümsüz, bir yaz boyunca 8 gece sahne alıyor bilet fiyatları 100TL den başlıyor, Ajda bir konser veriyor bilet fiyatları olması gerektiği gibi makul ölçülerde satılıyor. Sezen tepki alıyor iki gün konuşulup unutuluyor...
  Ajda, benzeri olmayan muhteşem bir sese ve fiziğe sahip, Ajda enerjisi hiç kimsede yok. Ajda' nın ne benzeri ne de taklidi var. Kimse cesaret edemiyor. Ajda' nın yürüdüğü yalnız yolda yürümeye. Ajda' ya en yakın bulduğum isim Candan Erçetin ama o da sadece soğuk, kendinden emin ve yalnız duruşuyla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Konserleri dışındaki bütün desteklerinden haberdarım ancak ben tüm bunları yetersiz bulduğum için bu yazıyı yazdım. Ben tam destekten, prodüksiyon yapmaktan bahsediyorum. Konserde sahnesine şarkıcı çıkarmasına sadece konserdekiler tanık olur. Ben Ajda Pekkan'ın kimliğini sorgulamıyorum. Zaten yazımın başında Ajda hakkındaki güzel düşüncelerimi belirttim. Sadece bir soru yönelttim ve yapımcısı Samsun Bey (Demir) de cevapladı. Açıklamaların için de teşekkürler.

   Sil
 2. Sana kesinlikle katiliyorum..ve bahsi gecen bir kac kisi o upuzun sanat hayati icin oldukca az degil mi? Ya da vermis oldugu destek yeterli mi bilinmez.Levent Yuksel, Sertap Erener, Yildiz Tilbe,Aşkin Nur Yengi ve aklima gelmeyen nice isimlerin ardinda dağ gibi destek olan Sezen Aksu degil midir? Ve sanat hayatibAjda Pekkan'dan cok daha mi uzundur? Elbette de değil...
  Sanatçinin topluma kattiklari ve katmasi gerekenler nedir! Bunu tartismak bana düsmez elbette. Lakin ekol olmak biraz da bununla ilgilidir diye düşünmekteyim..

  YanıtlaSil
 3. Ajda Pekkan zaten her zaman önüne bakan birisi oldu. Ben onun çok büyük bir hayranıyım. Fakat bu konu benim de canımı sıkıyor cidden. Çünkü Sezen Aksu gibi o da çok harika isimler çıkarabilirdi ve hala da yapabilir. Bir insanın arkasında Ajda Pekkan'ın olması ne demektir yahu. Tüm müzik dünyası elinde olur. Dev bir isim her şeyi yapabilir.
  Ama dediğim gibi Ajda hiç etrafına bakmadı, önüne baktı. Ha önüne bakarken de ne kimseyi ezdi, ne de kırdı. Sadece kendi ekibiyle zirve çizgisinde ilerledi her zaman. E alıştık zaten bu duruma da artık. Çok yadırgamıyoruz. Bu zamana kadar yapmamış şimdi mi yapacak? Bence yapmaz. Sadece herkesin saydığı gibi ufak destekleri olmuştur.
  Ha bir de zamanında Sezen Aksu daha hiç ünlü değilken onu arayıp da teklifte bulunan Ajda Pekkan olmuştur yine. Sezen bunu kendi ağzıyla söyler her zaman. :) :)

  YanıtlaSil

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com