, ,

ZORLU AVM İMKÂNLARI ZORLAMIŞ

Çarşamba, Ekim 16, 2013

Birkaç gün önce bir arkadaşımla buluşmak üzere sözleştik. Buluşma yerimiz Taksim'di fakat onun "Zorlu AVM açılmış. Gidip bir görelim mi?" teklifi üzerine rotamızı değiştirdik. Mecidiyeköy'de buluştuk ve Zorlu AVM'ye geçtik.

Zorlu AVM'ye karşı başından beri sıcak bakmıyordum, bakamıyordum. İstanbul'un en önemli arazilerinden birine, boğaza 5 kala bir yerde böylesine yaratık gibi yükselen bir yapı her gördüğümde sinirlerimi bozuyordu. AVM'nin ne zaman açılacağı konusu tam bir yılan hikâyesine dönmüştü. "Ha açıldı, ha açılacak" derken, hazır bayram da kapıya dayanmışken açılışı gerçekleşti. "Hazır bayram da kapıya dayanmışken" diyorum; çünkü ben AVM'nin tam hazır olmadan açıldığını düşünüyorum.

AVM'ye girerken güvenlikten geçmiyorsunuz. Bu durum bizi şaşırttı fakat başka bir arkadaşımdan edindiğim bilgiye göre, AVM'ler açılış yaptıkları dönemde güvenlik kontrolü yapmıyorlarmış. Bu sebeple elimizi kolumuzu sallaya sallaya Zincirlikuyu girişinden Zorlu'ya geldik. Zincirlikuyu'dan giriş katına girdiğinizde dünyaca ünlü markalar karşınıza çıkıyor. Bu da giriş katını oldukça ihtişamlı kılıyor. Ben bu kısımda hem İstinye Park hem de Kanyon havası sezdim. Bu kısım İstinye Park'ın "buluşma noktası" adı verilen ve cadde mağazalarının yer aldığı kısmın havasına sahip olduğu gibi, aynı zamanda yapı olarak Kanyon'u da andırıyor. Giriş katı doğrudan yüksek gelir grubuna hitap ediyor.

İlk defa gittiğim için mi, bilemiyorum ama Zorlu'nun yerleşim düzeni bana oldukça karışık geldi. Hatta yemek katını bulmaya çalışırken oldukça zorlandık. Personellerden yardım almasaydık, AVM'yi defalarca tavaf ederdik diye düşünmüyor değilim. Birçok AVM'de gördüğümüz, bildiğimiz fast-food restoranlar burada da var. Bununla beraber daha kalburüstü restoranlar da tabii ki mevcut. Birçok AVM'nin yemek katında gürültüden ve kalabalıktan dolayı güzel bir sohbet eşliğinde yemek yiyebilmek neredeyse imkânsızken, Zorlu'nun yemek katı bu anlamda daha derli toplu, daha sakin görünüyor; en azından şimdilik. Bu arada, gördüğüm tek tanıdık sima Merve Büyüksaraç'tı. Erkek arkadaşıyla ve taraflardan birinin annesi olduğunu düşündüğüm bir kadınla yemek yedikten sonra bu katı terk ettiler.

AVM'nin daha hazır olmadığını düşünmüştüm; çünkü birçok ünlü markanın mağazaları henüz açılmamış durumda. Açılamamış mağazalarla karşılaştıkça da AVM'nin henüz tam hazır olmadığı hissiyatı giderek artıyor. En azından bize bu şekilde tesir etti. Zaten AVM (tüketim) kültüründen pek hoşlanan biri değilimdir ki Zorlu'nun gözüme gezmesi zor gelişi ve giriş katı dışında beni pek çekmeyişi hafiften zengin kalkışı yapmama yetti. Ayrıca böylesine devasa bir yapının tavanları bana biraz alçak geldi.

Zorlu AVM'ye dair bahsedecek, keşfedecek çok şey vardır ama benim şimdilik yazacaklarım bunlar. Daha oteli var, ofisi var, etkinlikleri var, kültür sanatı var. Bu yazıyı bir ilk izlenim yorumlaması olarak değerlendirebiliriz ama gerçek olan bir şey var ki Zorlu, imkânları zorlamış.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com