, , , ,

VAH VAH TEOMAN!

Perşembe, Ekim 24, 2013

"Teoman bir daha dönmemek üzere müziği bıraktı."

Bu haberi yaklaşık iki yıl kadar önce, 2011'in ağustos ayında almıştık. Teoman'ın müziği bırakması büyük yankı uyandırmış, hayranları çok üzülmüş, müzikseverler oldukça şaşırmıştı.

Açıkçası ben bu habere şaşırmamıştım; çünkü bu haberden aylar önce, 2011'in ocak ayında Jolly Joker'de çıkan Teoman'ı ilk ve son kez sahnede izlediğim o gece kendisinin artık sahne heyecanı yaşamadığına, aslında oradakileri pek de umursamadığına bizzat tanık olmuştum. Deyim yerindeyse, kendi çalıp kendi söylüyordu. Konsere gelenlerle ne bir teması ne de bir iletişimi vardı. Kendi dünyasında öyle bir adamdı.

Radikal kararlar alabilen ve bu kararları uygulayabilen, 'cesur' sıfatının sonuna kadar hakkını verebilen insanları gerçekten takdir ediyorum ama... Karar alabilmek elbette dile kolay. Zaten kararın arkasında durabilmek olay. Teoman müziği bıraktığını açıkladığında "Müziğe geri dönmezse, benim de adım Cem değil" demiştim. Hoş, bunu bilebilmek için müneccim olmaya da gerek yoktu. Balık zaten baştan kokmuştu. Peki sonra ne oldu? Bir süre sessizlik devam etti ve ardından Teoman'ın tekrar müziğe döndüğü duyuruldu. Kısa bir süre önce de şarkıcısının yeni şarkısı yayımlandı.

Bence Teoman'ın müziğe dönmesi bir müjde değil, bir samimiyetsizlik örneğidir. 40'lı yaşları geride bırakmış, müziğe bir sürü güzel şarkıyla beraber kendi tavrını ve tarzını katmış bir müzisyenden daha dik ve onurlu bir duruş beklerdim açıkçası. Teoman gibi birinin "Müziği bıraktım" gibi iddialı ve büyük lokma bir cümleyi öyle kolay kolay demeye hiç hakkı yok, kusura bakmasın. Madem müziği bıraktın, o zaman niye dönüyorsun? Şimdi hiç kimse de "O müziğe âşık bir adam. Müziği bırakması mümkün değil ki" gibi sözler söylemesin; çünkü bu ayardaki sözlerin hiçbiri mantıklı değil, gülünç. Teoman bu aklı karışık ve ergen hâlleriyle gerçekten de "Daha 17, 17, 17'ymiş".

Sırf müziği bıraktığı için bile kahraman olabilirdi ama Teoman yalancı, tutarsız durumuna düşmeyi kabul etti. Tükürdüğünü yalayan bu kararsızlığıyla da bütün karizmasını çöpe atarak harakiri yaptı. Teoman müziği bıraktı mı bilmem ama bu kafayla giderse bence müzik Teoman'ı bırakabilir. Şahsen samimiyetsizliğinden dolayı kısa bir süre çıkan yeni şarkısını dinlemedim, dinlemeyi de düşünmemekteyim.

MTV'nin o meşhur dating programı Dismissed programının sonunda seçici kişinin söylediği sözü ben de  Teoman'a söylemek istiyorum: You are dismissed!

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 yorum

  1. karakterini her ne kadar sevmesem de yaptığı müziği beğeniyorum Teoman'ın.. bunu ilk duyduğumda gerçek olduğunu düşünmedim sonra ilgi çekme çabası mı dedim büyük bir kitle istemez onu ne kadar çok sevdiğini falan haykırırdı belki de..! bunu sallayacak bir adam da değil aslında ama bilemedim.. büyük laflar edilmemeli bence de ;)

    YanıtlaSil

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com