, , , , , ,

İSTANBUL MODA (FACİA) HAFTASI

Cumartesi, Ekim 12, 2013

Fotoğraflar, tasarımlarını beğendiğim Serdar Uzuntaş'ın defilesine aittir.
Kaşla göz arasında yine bir İstanbul Moda Haftası geldi de geçti ve bana yine uğramadı.

7 Ekim'de Gizia defilesiyle başlayan etkinlik, 11 Ekim günü Argande defilesiyle son buldu. Tabii bu süre zarfında sosyal medya başta olmak üzere her türlü basında moda tutkunlarının(!) modaya duydukları tutku ve ilgiye(!) tanık olduk, gitmesek de İstanbul Moda Haftası'nda bulunmuş kadar olduk. (Yersen!)

İstanbul Moda Haftası'nda tasarımcılardan, modellerden ziyade bu etkinliğe katılanların sesi çıkıyor. Zannedersiniz ki küçük dağları yarattılar ve büyüklerinin yapımında da emekleri geçti. Sürekli olarak defileden defileye koşan, ardı ardına fotoğraf paylaşan bu insanların bugüne kadar incir çekirdeğini dolduran, suya sabuna dokunan bir yorum yaptıklarına henüz şahit olmadım. Modayla, tasarımla uzaktan yakından ilgisi olmayan insanların moda gurusuymuşçasına arz-ı endam eylemesi bana samimi gelmiyor. Bu kişiler bir yerden sonra da bana gülünç geliyorlar. Şık olmak gibi bir kaygıları kesinlikle yok. Asıl hedef dikkat çekici olmak ama olmayınca da olmuyor. İddiayı taşıyamayan da hâliyle rüküş duruyor. Bu kişilere "Sizce moda nedir?" diye sorsanız, 10'undan 9'unun "Moda, insanın kendine yakışanı giymesidir" diyeceğinden eminim.

Modacıların tasarımları defilelerde, modeller podyumda yarışadursun; bence asıl rekabet katılımcılar arasında yaşanıyor. "Bir dergide, gazetede yer almak için ya Rab, ne dolaplar dönüyor!" desem, abartmış olmam sanırım. Bu kişilerdeki hırs metrobüste koltuk kapmaya çalışan insanlarda bile yok. Eğer bu insanlar 1450'li yıllarda yaşasalardı, Fatih'in gemiyi karadan sürmesine hiç gerek kalmazdı. Fatih, "Eğer İstanbul'u fethetmeyi başarırsak, söz veriyorum ki İstanbul'un adına moda haftası düzenleyeceğim" dese, bu arkadaşlarımız yer çekimine meydan okur ve fizik kurallarını altüst ederlerdi.

Okuduğunuz üzere ısrarla ve kararlılıkla "İstanbul Fashion Week" demiyorum. Zaten bir başka enteresan olay da İstanbul'un etkinliğine Mercedes-Benz'in sponsor oluşu ve dolayısıyla da organizasyona ismini verişi. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu? Gönül ister ki Türk tasarımcıların tasarımlarının görücüye çıktığı bu etkinliğe bir Türk firma sponsor olsun. Bu gidişle yakında bizde Yerli Malı Haftası'nda da Coca-Cola sponsor olur. Olursa da hiç şaşırmam.

Umarım ki sırf "moda" diye herkes birbirine benzemekten bir gün kurtulur ve moda kavramının karşılığı kişinin gerçek anlamda kendini ifade etmesi olur; çünkü gördüğümüz tablo özentilikten başka bir şey değil.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 yorum

  1. Bloglar Yarışıyor ile siz de blogunuzla kazanmaya aday olun, promosyon ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı 4. kez düzenliyoruz. Siz de başvurun. Detaylı bilgiyi websitemizden öğrenebilirsiniz.
    İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler!


    Web: http://www.bloglaryarisiyor.net
    Mail: iletisim@bloglaryarisiyor.net


    YanıtlaSil

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com