,

2013 YAZINDA BU ŞARKILARI DİNLEDİK

Pazartesi, Ekim 07, 2013

Geride kalan bir yazın ardından bir müzik değerlendirmesi yapmak benim âdetimdir. 2013 yazı çoktan geride kalmış ve yerini buz gibi bir ekim ayına bırakmışken, biraz yakın geçmişe gitmek istedim ve 'yaz'ın 'yazı'sını yazmanın tam zamanı olduğuna karar verdim.

Yapımcılara ve şarkıcılara ne şekilde tesir ettiği bilinmez ancak bence 2013 yazı hit savaşlarının yaşandığı ama pek de hit şarkının çıkmadığı bir yazdı. Mevcut durumlardan mütevellit artık şarkıcılar birkaç yılda bir albüm yayımlamayı ve bu arayı taze tutmak için ara dönemlerde tekli yayımlamayı tercih ediyorlar. Hâl böyle olunca, geçtiğimiz yaz birçok şarkıcı tekli yayımladı ve rekabet çemberine girmeye çalıştı.

Aslında bu yaz bir rekabet söz konusu olmadı; çünkü Gülşen at yarışı deyimiyle 'uzak farkla' ve rakiplerine şans tanımadan bu yarışı kazandı. Geçtiğimiz yıl söz yazarı-besteci kimliğiyle ağırlığını iyiden iyiye hissettiren Gülşen, sadece mart ayında yayımladığı yeni albümüyle değil, başka şarkıcılar tarafından yorumlanan besteleriyle de 2013'ün odak noktasıydı.

GÜLŞEN - YATCAZ KALKCAZ ORDAYIM

Gülşen, 2013'ün en yüksek tirajını elde ettiği konuşulan Beni Durdursan mı? ile müzik listelerinin tozunu attırırken, bir yandan da altında imzası bulunan ve başka şarkıcılar tarafından yorumlanan şarkılarla da 2013 yazının en etkili ismiydi. Aslında bu sadece yaz için değil, 2013 yılı için de geçerli.

Mart ayında yayımlanan albümün çıkış şarkısı Yatcaz Kalkcaz Ordayım, baharda yarattığı güçlü etkiyi yaz boyunca da devam ettirdi. Şarkı, resmî listede haftalarca bir numarada kaldı, yine bir Gülşen bestesi olan Bir Güzellik Yap'ın "Youtube'da en çok izlenen Türkçe video klip" ünvanını elinden aldı. MÜ-YAP rakamlarının yıl sonunda açıklanması beklense de yılın en çok satan albümünün Beni Durdursan mı? olduğu biliniyor. Yani neresinden tutarsak tutalım, zirve bir tek Gülşen'i işaret ediyor.
GÜLŞEN - KARDAN ADAM

Yatcaz Kalkcaz Ordayım'ın rüzgârı dinmek bilmediğinden ama albümün promosyon dönemi yeni bir video klip gerektirdiğinden Gülşen, Kardan Adam'ın video klibiyle yazı karşıladı. Birçok kişi Irgalamaz Beni'nin klipleneceğini düşünse de açıkçası ben hemfikir değildim. Albüm değerlendirme yazımda da muhtemelen Kardan Adam'ın ikinci video klip şarkısı olacağından bahsetmiştim. Kardan Adam zaten albümün yayımlanmasıyla öne çıkmıştı ve klibin geciktirilmesi evvelinde 'patlayan' bir şarkıyı parlatmazdı. Hızlı geçen yaza rağmen Kardan Adam diğer şarkılardan rahatlıkla sıyrıldı ve resmî listede haftalarca 1 numara kaldı. Gülşen buz gibi Kardan Adam'ıyla bu yaz bizi epey ısıttı.
KENAN DOĞULU FEAT. OZAN DOĞULU - KIZ SANA HAYRAN

Kenan Doğulu 'yazları hareketli tekli yayımlama matematiğini' seviyor. Geçtiğimiz yıl yayımlanan Aşka Türlü Şeyler'de bu türde bir şarkı yoktu ve doğrusu eksikliği de hissediliyordu.

Kardeşlerin ortak teklisi Kız Sana Hayran'ın temmuzun sonu-ağustosun başında yayımlanması bence geç kalınmış bir zamanlamaydı, keza Kız Sana Hayran bu yarışa ucu ucuna yetişti. Tabii Doğulu Kardeşler, Gezi Parkı olaylarının bitmesini ve gündemin sakinleşmesini beklemiş olabilirler.

Şarkının hareketli ama yormayan, ayarında temposu ve altyapısı Ozan Doğulu'nun; hafif fırlama sözleri ve bununla uyumlu vokali Kenan Doğulu'nun başarısı. Zaten bu tür 'yaramaz' ve 'flörtöz' şarkılar Kenan Doğulu'ya çok yakışıyor. Hoş, gencecik pop şarkıcılar duruyorken hâlâ 40'lık Kenan'ın rüzgârını estiriyor oluşu da onun ve ekürisi Ozan'ın başarısını ortaya koyuyor.
MABEL MATİZ - ZOR DEĞİL

Alternatif bir duruşu olan ve ilk albümüyle belli çevreler tarafından tanınan Matiz'in DMC'ye transfer olmasıyla daha geniş kitlelere ulaşacağını ve müziğinin daha büyük yankı uyandıracağını düşünüyordum ki bu öngörümde yanılmadım. Yaşım Çocuk her ne kadar 2012'nin son demlerinde yayımlanmış olsa da albüm Zor Değil'in video klibinin yayımlanmasıyla bilinirlik kazandı ve popüler müzik terimiyle Matiz'in ülke çapındaki ilk hit şarkısı ünvanını aldı. Şarkıcı, aynı dönemde Aysel Gürel'in anısına hazırlanan Aysel'in albümünde seslendirdiği Sultan Süleyman ile de şöhretine şöhret kattı.
 
TARKAN - FİRUZE

Albümü değerlendirdiğim yazımda Tarkan'lı Firuze'nin hit olmadığını düşündüğümü ve yeni Firuze'yi sevmediğimi söylemiştim. Hâlâ aynı fikirdeyim. Bir şarkıdan övgüyle bahsedilmesi için o şarkıyı Tarkan'ın seslendirmiş olması yetiyor da artıyor. Tabii Firuze güzel şarkıdır, önemli şarkıdır fakat bu yeni tarzıyla ve Tarkan'lı yorumuyla bence oldurulmaya çalışılmış ama olmamış. Şarkının bu hâlini ben fazlaca ağdalı buluyorum.
GÜLBEN ERGEN - SEN

Gülben Ergen, müzik kariyeri boyunca hep başarılı bir albüm sanatçısı olmuştur ve yüksek tirajlar etmiştir. Albüm promosyonu konusunda da bence Türkiye'nin en çalışkan şarkıcılarından biridir. Buna da kimsenin itiraz edeceğini sanmıyorum. Gel gelelim ki Gülben Ergen'in hızla bir single şarkıcısına dönüşmesini doğru bulmuyorum. Hazır televizyonda programlarıyla sıkça yer almaya başlamışken de bundan sonra kendini özletir ve enerjisini yeni bir albüm için biriktirir diye umuyorum.

Tüm bunlar bir tarafa, yeni şirketi DMC'nin promosyon desteği ve New York'ta çekilen klibiyle Gülben Ergen'in Sen'i geçtiğimiz yazın öne çıkan teklilerinden biriydi. "Düşman olmaz benden", "Kalp bile kıramıyorum", "Kimseye kızamıyorum" gibi sözler şarkının Ergen için yazıldığını açıkça ortaya koyuyor. Ergen'i tanıyanlar, onu sosyal medyada takip edenler onun Mevlevilik düşüncesini ne kadar benimsediğini ve kişisel gelişime önem verdiğini bilirler. Şarkıyı her dinlediğimde sanki Ergen hızını alamayacakmış da "Çok iyi bir insanım. Hümanizmin sözlük anlamıyım. İnsanları, yaşamayı seviyorum!" diye şarkıyı bitirecekmiş gibi hissediyorum. Şaka bir yana, tekli bazında tatmin edici olsa da Sen'in kalıcı ve hit olduğunu düşünmüyorum.

HANDE YENER - YA YA YA YA

Zehirli sarmaşıklarından kurtuluşunu Ya Ya Ya Ya teklisiyle kutlayan Hande Yener'in yeni çalışması, şarkıcının müzik enerjisini yükseltmesi açısından önemliydi. Bir dönemin bitişi ve yeni dönemin başlangıcını simgeleyen tekli dinleyiciler tarafından da oldukça beğenildi.

Bu arada, Hande Yener'in yeni albümü için tekrar Altan Çetin'le çalışacağı konuşuluyor. Umarım ki bu çalışma uzun soluklu olur ve ikili eski kimyalarını yeniden tutturur.
ATİYE - SOYGUN VAR

Yaklaşık iki yıl aradan sonra yeni albümüyle görücüye çıkan Atiye'nin albümle aynı ismi taşıyan Soygun Var'ı da tıpkı Budur gibi adaptasyon bir şarkı. Besteci bir kimliğe, söz yazan bir babaya sahipken ve yeni şarkılar ortaya çıkarması için bütün olanaklar elinin altındayken, Atiye'nin adaptasyon şarkılara 'sarmasına' bir anlam veremiyorum. Yazın öne çıkan şarkılarından olsa da Soygun Var'ın bir Muamma, Salla ya da Budur etkisi yaratmadığı da bir gerçek. Nakarat melodisi çarpıcı değil, sözler ne vurucu ne de başarılı. Bu anlamda şarkıcının misyonunu yerine getiremediğini ve hatta klibin şarkıdan daha güzel olduğunu düşünüyorum.
MUSTAFA SANDAL - TESİR ALTINDA

Geçtiğimiz yıl yayımladığı Organik isimli albümüyle bekleneni verememişken ve kış aylarında yayımladığı tekliyi kimsenin ruhu duymazken, Sandal'ın yapması gereken yeni ve taze kan arayışına yönelmekti. Nitekim DMC'ye transfer olan şarkıcı, aynı şirketin sanatçısı olduğu Gülşen'den aldığı Tesir Altında ile aradığı kanı buldu. Ben bu başarıda Sandal'dan çok Gülşen'in ve Ozan Çolakoğlu'nun payı olduğunu düşünüyorum. Besteci olmasına rağmen başka isimlere yöneldiği için Sandal'ı da tebrik ediyorum. Zira birçok besteci-şarkıcı başarısızlıklarına rağmen bu komplekslerini bir türlü aşamıyor.
AJDA PEKKAN FEAT. OZAN ÇOLAKOĞLU - ARA SICAK

Aranjörlerin hızla öne çıkması ve beraberinde şarkılara isimlerini yazdırması bugün için oldukça sıradan bir durum. Bu bir Ozan Çolakoğlu teklisi olsaydı, aranjörün elbette ismi yazmalıydı fakat Ajda Pekkan için yapılmış bir teklide Çolakoğlu'nun isminin yazması bana yüksek egolu bir yaklaşım olarak geldi. Ozan Çolakoğlu bir aranjör olarak zaten görevini yerine getirmiş. Fazlasına gerek var mıydı?

Tıpkı Tesir Altında'da olduğu gibi Gülşen-Ozan Çolakoğlu-Nihat Odabaşı ittifakı Ara Sıcak'ta da varlığını gösterdi. Şarkıyı ilk dinlediğimde bir caz parçayla karşılaştığımı düşünmüştüm fakat bu şaşkınlık yerini bir süre sonra müthiş bir hıza ve gümbür gümbür bir altyapıya bıraktı. Bu sebeple ben Ara Sıcak'ı hızlı bir trene benzetiyorum. Yavaş yavaş hareket ediyor, birden hızlanıyor ve şarkının hızı hiç kesilmiyor. Tabii bu tür yolculuklar insanda bulantı yaratabiliyor. Şarkının hit olması için bütün koşullar uygun fakat ben Ara Sıcak'ın hit olduğunu düşünmüyorum. Popüler olmakla hit olmak arasındaki o çok ince çizgiyi iyi görebilmek lazım. Gülşen elinden geleni yapmış, çok da güzel sözler yazmış fakat Ozan Çolakoğlu bu defa ayarı bence kaçırmış.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com