, , , , ,

UZAKDOĞU YAKINIMIZDA: FLYING GÖSTERİSİ İSTANBUL'DA

Cuma, Eylül 06, 2013


Eğer İstanbul'da yaşıyorsanız ya da yolunuz bu taraflara düştüyse, şu günlerde her yerde Korelilerle karşılaşıyor ve buna bir anlam veremiyor olabilirsiniz.

Türkiye ve Kore arasındaki ilişkileri geliştirmek, Korelileri ülkemize getirmek ve Kore kültürünü yakından tanıtmak amacıyla bu yıl çeşitli etkinlikler düzenleniyor. İstanbul'da yaşamayanlar üzülmesin; çünkü bu etkinlikler Türkiye'nin birçok yerinde gerçekleştirilecek. Anlayacağınız, Kore'den bir sürü yetenekli misafirimiz var.

Bu organizasyonların en kapsamlılarından biri olan İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo, 1 Eylül'de başladı. Etkinlikler üç hafta boyunca sürecek. Müzikten sinemaya, mutfaktan tiyatroya uzanan birçok faaliyet gerçekleştirilecek. Organizasyon 22 Eylül'de de sona erecek.

Bu organizasyon kapsamında Hürriyet'in daveti üzerine Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde seyirciyle buluşan Flying isimli gösteriye gittim. Nasıl bir gösteriyle karşılaşacağıma dair hiçbir fikrim yoktu ama son zamanlarda Uzakdoğu kültürüne karşı bir hayli ilgi duymaya başlamıştım. Çok değil, daha geçtiğimiz yaz Gangnam Style dünya müzik listelerini fethetmiş ve uzun süre zirveden inmemişti. Sineması, mutfağı, Gangnam Style'ı derken geçtiğimiz aylarda n11.com'un açılış partisinde K-pop grupları Exid ve Rania'yı sahnede izledikten sonra Kore'ye olan ilgim daha da arttı. Müzikle yakından ilgilenenler bilirler; K-pop grupları şu sıralar dünyanın birçok yerinde müthiş rağbet görüyorlar ve hatta sırf bu yüzden İngiltere'de müzik yapımcılarının yeni müzik gruplarına -One Direction bunlardan biri- yöneldiği de düşünülüyor. Artık Kore popüler kültürüyle adından söz ettiren ve ağırlığını hissettiren bir ülke.

20.00'de başlayan gösteriye biraz rötarlı gelsem de kısa bir süre sonra oyunun içine girdim. Flying ritmik jimnastik, artistik jimnastik, amigo, dövüş sporları, break dans gibi tekniklerin bir arada olduğu sözsüz bir tiyatro oyunu. Yani alışılagelmiş tiyatro oyunlarından oldukça farklı.

Bir lisede gerçekleşen olayları konu alması ve oyuncu kadrosunun oldukça genç olması nedeniyle gençlere hitap ediyormuş gibi görünse de aslında her yaş kesimine hitap eden ve neşe veren bir gösteri. Diyalogsuz olmasına rağmen oyunu anlamakta zorlanmıyorsunuz. Kimi zaman sahnede gördüğünüz performanstan dolayı alkış tutuyorsunuz, kimi zaman esprilere kahkahayı basıyorsunuz.

Oyun her ne kadar eğlenceli ve anlaşılır olsa da aslında içinde çok derin mesajlar, mitolojik olaylar var. Örneğin, hem Doğu hem Batı'nın mit olarak kabul ettiği, dünyaya yeniden yön vereceği düşünülen Keçi Pan sahnede beliriveriyor. Liseli gençler başta bu karakteri alt etmeye çalışıyorlar ancak üstün güçleri olduğunu anlayınca bundan vazgeçiyorlar.

Batı tiyatrosunda sürekli karşımıza çıkan entrika, çatışmaların hiçbiri bu oyunda yok. Bir defa sahnede kadın ve erkek yok. Cinsiyet ayrımından söz etmek mümkün değil. Kadının erkek kadar güçlü, savaşçı, mücadeleci olduğu gerçeği Uzakdoğu kültürünün bir yansıması olarak oyunda da karşımıza çıkıyor. Kadın ve erkek el ele, birlik ve beraberlik içerisinde yaşıyorlar. Oyunda zaman zaman cinselliğe de göndermelerde bulunuyorlar ve bu onlar için yaşamın doğal bir parçası. Günümüzde özellikle bazı toplumların ve kesimlerin bu oyunu izlemesi, oyunun içindeki gerçekliği fark etmesi ve üzerine uzun uzun düşünmesi gerektiğine inanıyorum.

Oyun bittikten sonra oyuncularla fotoğraf çektiriyoruz. Son derece cana yakınlar, içtenler, samimiler. Bize bizim kadar yakınlar. II. Dünya Savaşı'ndaki yardımlarımızdan dolayı duydukları minnettarlık, dostluk ve güven duygusu gözlerinden okunuyor. Aslında  onlar bizim uzakta yaşayan akrabalarımız oluyor. Bu üç haftalık süre boyunca sadece etkinliklere değil, tarihî bir olaya da tanıklık ettiğimizi düşünüyorum. Bu etkinliklerin tüm dünyaya örnek olmasını diliyorum.

12 Eylül hariç, 20 Eylül'e kadar devam edecek olan Flying'i  muhakkak izlemenizi öneriyorum. Uzakdoğu kültürüne uzaksanız, Güney Kore'nin övünç kaynağı olan bu gösteri yakınlaşmanız için güzel bir sebep olacaktır.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com