, , , , ,

BRITNEY SPEARS'A KİM BÜYÜ YAPTIRDI?

Pazartesi, Eylül 16, 2013

Ben Lady Gaga'dan şüpheleniyorum. Aslında Madonna da olabilir ama büyücü sağlam, o kesin. 

Müziğinde geldiği nokta ve yeni şarkısı Work Bitch açıkça gösteriyor ki Britney Spears kesinlikle akıllı bir kadın değil. Zaten 16 yaşındaki birinin dünya çapında bir şarkıcı olabilmesi için ABD müzik endüstrisi tarafından pazarlanması gerekiyor. Bu sebeple ergenlikte keşfedilen ve dünyaya açılan şarkıcılarda yüksek zekâ aramamak gerek. Bu durum Spears'ın bir zamanlar ezeli rakibi olan Christina Aguilera için de geçerli. Aguilera, bugün eşlik ettiği şarkılar dışında hit çıkaramaz hâle geldi. Her iki isimden de bir zamanlar beklentiler oldukça yüksekti, ikisi de Madonna'nın tahtına aday gösterilmekteydi. Bugün iki ismi birbiriyle toplasak, 3'le çarpsak bir Madonna eder mi? Cevap zaten soruda belli.

Burada mesele Work Bitch'in başarısız bir şarkı olması değil, Spears'ın şarkılarının eski gücünden ve yetkinliğinden oldukça uzak olması. Britney Spears akıllı bir kadın olmayabilir ama çalıştığı ekibin ve başındaki kişilerin de zeki olmadığı bir gerçek. 2011 tarihli albümü Femme Fatale'a dönecek olursak, Till The World Ends gibi bir şarkı varken, Spears'ın Hold It Against Me ile çıkış yapması ve boyunun ölçüsünü alması bu tercihin ne kadar yanlış olduğunu açıkça gösteriyordu. Üstelik klip, Britney Spears'ın 2007 yılında dönüş yaptığı MTV Müzik Ödülleri gecesindeki Gimme More performansından bile kötüydü.

Türkiye'de bir zamanlar 'şarkıyı darbukayla kurtarma' furyası vardı. Bugün de ABD'deki prodüktörler yüksek ritimli dans altyapılarıyla şarkıyı kurtarmaya çalışıyorlar. Bu sebeple şarkılar hep birbirine benziyor. Kesinlikle hiçbiri güçlü bir melodi ve ruh taşımıyor.

Dikkat ederseniz, günümüzde müzikte altyapılar yükselirken vokallerin etkileri giderek azalıyor. Bu kesinlikle 'modernleşme' değil, tamamen bir strateji. Ben aranjörlerin star şarkıcılardan rol çalmaya çalıştıklarını düşünüyorum. Aranjörler de artık albüm yapıyorlar ve altyapısını yaptıkları şarkılara adlarını yazdırıyorlar. Bu anlamda Britney Spears da şarkılarında vokal olarak etkisini bir hayli yitirdi ve sadece şarkılarının altyapılarıyla dans ettiren bir şarkıcı hâline geldi.

Scream & Shout ne kadar iyi bir çalışmaysa, Work Bitch o kadar kötü. Üstelik 'bitch' kelimesi bayatlayalı çok oldu. Britney Spears 'bitch' üzerinden sükse yapma çabasına artık bir son vermeli.

Yine de bu çıkışın Hold It Againist Me gibi bir hatadan ibaret olmasını diliyorum. Spears'ın müzik kariyerinin 15. yılını simgeleyen bu albüm için Madonna'nın Ray Of Light albümünde çalıştığı İngiliz prodüktör William Orbit'le işbirliği yaptığını göz önünde bulundurarak kalan son umutlarımı albüme kadar koruyorum.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com