, , , , , ,

BURAK ÖZÇİVİT VE KUZENLERİ

Cuma, Ağustos 23, 2013


Sokaklar bıyık modasından geçilmiyor; üstüne dar kalıplı tişörtünü geçiren, bıyıklarını buran her erkek birazdan atına binip dünyayı fethedecek gibi bir edayla kentin sokaklarını arşınlıyor. Herkes fethe giden bir Malkoçoğlu gibi davranıyor ama ben genellikle çoğuna metrobüste rastlıyorum.

Bir değil, iki değil... Son zamanların en büyük moda akımı yaşanıyor sokakta: Bıyık şov. Yakışanı var, yakışmayanı var. Bazılarında hoş bile duruyor. Hepsinden öte, bana ne? Adamın keyfi istemiş, bıyık bırakmış. Bana mı soracak ama... İşte burada devreye büyük bir ama giriyor. Ama ben tutamıyorum kendimi, acayip eğleniyorum.

Şöyle hissediyorum: Burak Özçivit'in aslında ülke içinde bir yerlere sakladığı bir kolonisi falan varmış. Bu koloni Burak Özçivit ve onun kötü benzerleri olan kuzenlerinden oluşuyormuş. Burak Özçivit esmer, kuzenleri de esmer; Burak Özçivit bıyıklı, kuzenleri de bıyıklı; Burak Özçivit kaslı, kuzenleri de kaslı. Bütün özellikler uyuşuyor, benzerlik muazzam ama bakıyorum bakıyorum yine de kimse bir Burak Özçivit değil. Bu yüzden bu esmer, kaslı, bıyıklı Malkoçgil familyasına Burak Özçivit'in "kötü benzer kuzenleri" diyorum. Bence Burak Özçivit bu koloniyi yıllarca insanlıktan saklamış, gün yüzüne çıkarmamış. Sonra kolonisinden ayrılıp İstanbul'a, oyuncu olmaya gelirken söz vermiş onlara:

"Bakın, ben şimdi gidiyorum. İstanbul'da dizi piyasasına girip şöhret olacağım. Şimdilik bıyıklarınız ve siz burada kalın, benden haber bekleyin. Türkiye henüz bize hazır değil, dünya bize hazır değil. Ben gideceğim, orada bir rol bulup bu bıyık işini kılıfına uyduracağım. Ben bıyık bırakınca bu da moda olacak tabii. Sonra size haber vereceğim ve sokaklara çıkıp bıyık fırtınası estireceğiz. Kalın sağlıcakla yiğitlerim. Bıyıklarınızı günde üç kere fırçalamayı unutmayın. Bugünden yarına, çarşambadan perşembeye, geçen seneden önümüzdeki seneye değil de çabuk çabuk fırçalayın bıyıklarınızı. Kendinize iyi bakın, bıyıklarınıza badem yağı sürmeyi unutmayın. Bıyıklarınızı sevin, onlarla iyi geçinin sevgili kuzenlerim. Bıyıksız kalan bir Malkoçoğlu'nun tartıda ağırlığı düşmüş demektir, kışın dudakları üşüyecek demektir. Bıyıklarınızın hakkını vererek yaşayın ve çıktığım bu onurlu yolda benim için dua etmeyi unutmayın. Reytingler benden yana olsun, sağlıcakla kalın bıyıktaşlarım! Hadi eyvallah!"

Sanki Burak Özçivit bunları söyleyip kolonisine veda ederek İstanbul'a gelmiş ve "Muhteşem Bıyık" dizisinde Malkoçoğlu karakterini canlandırana kadar kuzenleri ondan haber beklemiş. Sonunda nihayet bıyık akımını yaratmayı başardığında, cengaver kuzenleri salmışlar kendilerini sokaklara. Metrobüste, metroda, sinemada, yemekte... Her yerde ama her yerde bıyık hükümdarlıklarını kurmuşlar. Sokaklarda salına salına yıllardır hasretini çektikleri bıyık ihtişamının hükmünü sürmüşler. Bıyıklarını bura bura hatunlara asılmışlar, göğüslerini gere gere "devir bizim devrimiz" demişler, dolaşmışlar ortalıklarda. Bıyıksız erkekleri dışlamış ve "Sen gelme lan köse!" diyerek ötekilik yaratmışlar. Toplumda bıyıklı-bıyıksız ayrımcılığı başlatmışlar.

Aynen böyle hissediyorum! Ne zaman bir yerde bıyıklı birini görsem yanına yanaşıp, "Selam nasılsın? Sende Burak Özçivit'in MSN'i var mı?" diye sormak istiyorum. Hayır, MSN'ini alsam ne yapacağımı ben de bilmiyorum ama var böyle bir arzum. Kızlarla muhabbet esnasında şöyle başlayan cümleler kurmak istiyorum: "Geçen gün yine Burak oturum açtı.", "Ayy sıkıldım Burak, titretme artık.", "Öff Burak yine 'cam aç' diyor. Kesin bıyıklarını yeni ütüledi, onu gösterecek." İstiyorum arkadaşım, ne yapabilirim? İstiyorum ki bilgisayarımın sağ alt köşesinde "Bıyıklı1 oturum açtı" yazsın. Hayır, bu benim hakkım!

Bu yüzden bıyıklı kuzenlere çağrımdır: Arkadaşlar, lütfen biri özelden Burak'ın MSN'ini yazsın. Önemli bir şey söyleyeceğim. (İpucu: Bıyık bakımı hakkında)


Konuk Yazar: Gizli Yazar / Ağustos '13

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

3 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com