, , , , ,

BİR SOLAĞIN KALEMİNDEN DÜNYA SOLAKLAR GÜNÜ

Salı, Ağustos 13, 2013

Bugün, Dünya Solaklar Günü.

Evet, ilk başta insana biraz enteresan gelse de günün anlam ve önemi budur. Ben de esaslı bir solak olarak bugünü es geçmek istemedim.

Şimdi, mesela Sevgililer Günü'nde sevgiline hediye alırsın ya da Anneler Günü'nde annene sürpriz yaparsın. Peki bu Dünya Solaklar Günü nasıl kutlanır, raconu nedir? Niye böyle bir gün ilan edilmiştir?

Mesela bütün sağlaklar bugün sol elini mi kullanacaktır ya da ilkokuldayken sırf solak diye dışladığı arkadaşına özür telefonu mu açacaktır?

Solaklar bizim toplumumuzda 16. yüzyılda öne çıkmaya başlamış. Padişahın yakın korumaları olan 'Solaklar', aynı zamanda savaşlarda ateşli silahlar kullanıyorlarmış. Zamanla ok ve yaya geçmişler. Herkes gider Mersin'e, biz gideriz tersine.

Yıldırım Bayezid tarafından kurulan bu sınıf, Yeniçeri Ocağı'ndan büyük bir titizlikle seçilen savaşçılardan oluşuyormuş. Kumandanlarına ise 'sersolak' ya da 'solakbaşı' isimleri veriliyormuş. İstanbul fethedilirken de ordudaki solakların sayısı özellikle arttırılmış.

Osmanlı Ordusu'nun önemli sınıflarından biri olan 'Solak Ortaları', 19. yüzyıla kadar varlıklarını sürdürebilmişler. Padişahlar sefere çıkmayı bırakınca, 'Solak Ortaları'nın yerini 'Rikap Ortaları' almış. 1826'da Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılmasıyla da tarih sahnesinden inerek tarihin tozlu sayfalarına gömülmüşler. Bu tarihten sonra da solakların çektiği çileler günümüze dek uzanmış efendim.

Bir solağın ilkokula başlaması demek, hayatın bütün acımasızlıklarıyla karşılaşması demek. Bir kere hiç kimse sizi olduğunuz gibi kabul etmez. Siz içgüdüsel olarak kalemi sol elinize alırsınız, öğretmeniniz ısrarla 'Sağ elinle yazmaya çalış yavrum' der. İddia ediyorum, bir deveyi hendekten atlatmak bir solağa sağ elle yazdırmaktan daha kolaydır.

Sağ elle bırakın yazı yazmayı, kaşık bile tutamazsınız. Bu yüzden sınıf arkadaşlarınızın "Şeytan sol eliyle yemek yermiş" gibi son derece iğneliyici sözlerine ve şeytanla aynı soy kütüğüne kayıtlıymışsınız gibi muamelelerine maruz kalırsınız. Şahsen benim sağ elimle yemek yiyebilme çabam bu şekilde başlamıştı ve üstün çabalarım sonucunda da başarıya da ulaştım.

Sağlakların hedefinde hep siz varsınızdır. Asla sizinle oturmak istemezler. "Örtmenim, kolu bana çarpıyor" diyerek sürekli bir şikâyetlenme hâlindedirler. Bu yüzden solaklar sıranın hep sol tarafında oturmakla görevlendirilmişlerdir. Bir solağın en iyi yoldaşı yine bir solaktır. Hayatın acımasız tarafıyla daha küçücük yaşta karşılaşan solaklar bu yüzden sağlaklar arasında olmayan bir birlik ve beraberlik, dayanışma içerisindedir.

Aslında tüm bu dışlama politikasının arkasında müthiş bir kin ve kıskançlık vardır! En büyük yetenekler hep solakların arasından çıkmıştır. Bu sebeple solakların hep 'müthiş yetenek' olmaları gibi bir beklenti mevcuttur. "Bu çocuk solak. Kesin çok başarılı olacak" sözleriyle solakların hep başı okşanmıştır. Tabii solakların da fire verebileceği ve o kadar da abartılmamaları gerektiği zamanla anlaşılmıştır. Örneğin, sol bacak olmama rağmen duran topa bile vuramamamla az da olsa bu beklentilerin azalmasında rol oynamışlığım bulunmaktadır.

Dünya Solaklar Günü'nde solak çocukların yaşadığı sıkıntılara ve maruz kaldıkları baskılara dikkat çekmemiz gerektiğini düşünüyor ve ayrımcılığın sona ermesi gerektiğini düşünüyorum.

'Solaklar vardır!', 'Velev ki solağız!', 'Hepimiz solağız!', 'Solak olunmaz, solak doğulur!', 'Solaklara dokunma!' gibi sloganlarla yazımı noktalıyorum.

Bu arada, dünyaca ünlü solakları buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. Neredeyse bütün dâhilerin hepsi solak! Benim de bu listeye girmem an meselesidir! Hahahayt!

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

3 yorum

  1. Bir solak olarak, önce bir teşekkür ederim. Sanırım bu günü sadece solaklar biliyor. Gerçi ben bilmiyordum, sonradan öğrendim ama olsun. :)
    Şu dahilik konusunda okulda bende yaşadım. Biraz çalışkanlıkta vardı, örtüşüyordu da, büyüyünce büyüsü bozuldu. :)

    YanıtlaSil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

    YanıtlaSil

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com