, , , , , , ,

BİR RESTORASYON HARİKASI: YENİ CAMİ HÜNKÂR KASRI

Pazar, Ağustos 18, 2013

Eminönü deyince hepimizin aklına muhakkak ilk olarak Ayasofya, Kapalıçarşı, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Sultanahmet Cami gibi tarihî değerlerimiz geliyordur ama bu listede bundan böyle yer alması gereken bir yer daha var: Yeni Cami Hünkâr Kasrı.

Hünkâr Kasrı'nın ismini cismini ilk kez duymuş olabilirsiniz; zira ben de adını ilk kez arkadaşım Nergis'ten duydum. Hakkında bildiğimiz tek şey, yapının restorasyon ödülü aldığıydı. Ramazan ayı bitmeden bu tarihî binayı gidip görmek istedik ve iftar öncesi yola koyulduk. Keşfedilmediğinden ya da yıllar süren restorasyon sürecinden olsa gerek, Eminönü esnafı bile Hünkâr Kasrı'nın yerinden bihaberdi.

17. yüzyıl Osmanlı kasırlarının en ihtişamlılarından biri olan Hünkâr Kasrı, III. Murat’ın eşi Safiye Sultan’ın isteği üzerine inşa edilmiş. Kasır, padişah ve ailesinin zaman zaman namaz öncesi ya da sonrası, zaman zaman da özel günlerde ibadet etmesi ve dinlenmesi amacıyla uzun yıllar hizmet vermiş. Asırlar boyunca padişahlarla sultan hanımların en gözde yerlerinden de biriymiş.2004'te imzalanan protokolden sonra, yapının restorasyonu için 50 kişilik bir ekip 4 yıl boyunca çalışmış ve bu çalışma sonucu binanın ömrü 400 yıl daha uzatılmış. Çalışmalar esnasında, yer döşemesinden tavana kadar çinilerle bezeli olan Hünkâr Mahfili'nden sökülen 10 bin 250 çininin 500 tanesinin sahte olduğu da ortaya çıkmış. Hırsızlardan ele geçirilen çiniler polisler eşliğinde Hünkâr Kasrı'na getirilerek uygun yerlere monte edilmiş ve diğer kayıp çinilerin bulunması ihtimali göz önünde bulundurularak duvarlarda bu çiniler için boşluk bırakılmış.

Bu özenli ve âdeta kılı kırk yaran üstün çalışma elbette karşılıksız kalmamış. 4 kategoride verilen Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülleri'nde Türkiye’den Yeni Camii Hünkar Kasrı Restorasyon Projesi’ ‘koruma’ kategorisinde ödüle layık görülmüş. Aslına uygun biçimde restore edilen 350 yıllık bina, 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’un eşsiz hazineleri arasına da girmiş.Yeni Camii’nin bitişiğinde yer alan  yapı iki büyük oda ve bir büyük terastan oluşuyor. Dolayısıyla yapıyı dolaşmanız tahmininizden oldukça kısa sürüyor. En azından bizim için öyle oldu. Yüksek tavanlarıyla, tepeden tırnağa çini kaplamalarıyla, dev ve görkemli kapısıyla, penceresi denize bakan bakan odasıyla Hünkâr Kasrı muhteşem bir yapı.

İstanbul'un göbeğinde gizli saklı kalmış yeni bir tarihî yer keşfetmek istiyor ve öyle uzun uzun gezmeyi değil de zengin kalkışı yapmayı seviyorsanız, Yeni Cami Hünkâr Kasrı'na bir uğramalısınız.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

2 yorum

  1. Yanıtlar
    1. Ziyaret saatleri hakkında bir bilgim yok. Araştırdım ama bulamadım.

      Sil

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com