, , , , , , , ,

AH NEREDE O ESKİ MTV MÜZİK ÖDÜLLERİ!

Salı, Ağustos 27, 2013


Yazımın başlığı biraz "Ah nerede o eski bayramlar evladım!", "Bizim zamanımızda böyle miydi çocuğum!" tadında olsa da gerçek şu: Ah nerede o eski MTV Ödülleri!

Pazar gecesi New York'ta düzenlenen törenle bu yıl da tekrar gördük ki MTV Video Müzik Ödülleri eski ihtişamından, heyecanından oldukça uzak. Kaldı ki 'MTV Ödülleri sahiplerini buldu' kalıbını da son derece bayat ve klişe buluyorum. Bu ödüller hangi ara sahiplerini kaybettiler ki buldular! Kazananı dünden belli, müneccim olmaya ne gerek...

Törenin kırmızı halı kısmıyla elbette hiç mi hiç ilgilenmiyorum. Zaten bu konuyla yakından ilgilenen bir sürü 'moda dâhisi blog yazarı' var. Kaldı ki insanlar neden kimin ne giydiği hakkında böylesine derin analizler yapar ve paragraflarca yazar, onu da anlayabilmiş değilim. Zenginin malı züğürdün çenesi yorarmış, bu moda blog yazarları da o hesap. Tasarım bilen, kumaş bilen yazsın da mağazadan iki t-shirt bir kot alan havaya girip moda yazıyor. Bu arkadaşlar bir şekilde idare ettiler ama Lady Gaga etten elbise giyince fena çuvalladılar; çünkü Mahmutbey'deki kasap amcalarımız bile bu konuda daha fazla bilgi söyleyebilecek donanıma ve bilgiye sahiptiler. Gördüğünüz üzere MTV Ödülleri gecesine bir türlü giremiyorum; çünkü geceye dair anlatacak pek de bir şey yok. 

Gecedeki sürpriz niteliğindeki tek enstantane, çocukluğumun grubu -ki günümüzde bu görevi One Direction görüyor- N'SYNC'in sahneye çıkmasıydı. Malumunuz, N'SYNC 12 yıl aradan sonra ilk kez sahneye çıktı. Yıllar öncesine gitmek ve bu beşliyi bir arada görmek güzeldi. Çıkaracağımız sonuç şudur ki Türkiye'nin ilk MTV çocukları olarak bizde yaş kemale erdi! Hoş, dağılan gruplar en az bir defaya mahsus olmak üzere yıllar sonra tekrar bir araya geliyorlar. Yakın tarihten Spice Girls, Destiny's Child, Take That bu gruplara örnek. Her ne kadar hoş bir sürpriz olsa da N'SYNC'in tekrar sahne alması olağanüstü bir olay değil. Zaten Justin Timberlake dışında hiçbiri eski formunda değildi. Özellikle JC Chasez'i bir hayli yaşlanmış gördüm.

Gecede sahne alan yeni jenerasyon kızımız Miley Cyrus güzel şarkısına rağmen her zamanki gibi avamlığın, bayağılığın dibine vurmayı başardı. Popüler kültürle dalga geçer ve onu tiye alır gibi bir hava yaratsa da Miley Cyrus bu kültürün bir işçisi ve fazlasıyla buna hizmet ediyor. Bizim buralarda böylelerine "Yemezler!" derler. Seksi olmakla ucuz olmak arasındaki 7 farkın 17'si Miley Cyrus'da mevcut. Ne yazık ki şimdiki nesil, fazlasıyla 'dejenere' kişileri rol model görerek büyüyor. Bu tür kötü örnekler yüzünden teşhirciliği çekicilik, ahlâksızlığı çılgınlık zannediyorlar. Serdar Ortaç aslında ne kadar da haklıymış "Seni çöpe atacağım poşete yazık" derken. Ağzına sağlık Serdar!

Gecede öyle bir kuraklık yaşanıyordu ki Lady Gaga'yı görünce, boynuna atlamak istedim. ArtPop öncesine kadar bir türlü ısınamadığım ve toplama bilgisayara benzettiğim Lady Gaga olmasa, "Yeter! İçim şişti! Ne işim var burada benim? Ben aslında halay severim!" diyerek Flash TV'yi açmaya yeltenebilirdim. Üzerinde çok çalışılmış koreografisi, hafif sihirbazlık numaraları içeren kostüm ve aksesuar değişimleri, enerjisi ve Applause ile Lady Gaga kuşkusuz gecenin en iyisiydi.

Kendi ifadesiyle yakın geçmişte evde makarna yiyerek MTV Ödülleri'ni izleyen ve günümüzde MTV'nin önemli bir figürüne dönüşen Katy Perry, yeni teklisi Roar ile bu kez sahnedeydi. Sahneyi kullanma ve gösteri yapma konusunda rakiplerine nazaran daha zayıf kalsa bile Perry'nin ve şarkısı Roar'ın enerjisini seviyorum. Ayrıca yıllarca makarna yiyerek MTV'yi izlemesine rağmen Perry ip atlama gösterisinin hakkını verdi ama tabii asla bir Gaga değildi. Bu arada, eminim ki hemen hemen herkes Katy Perry'nin ipe takılmasını bekledi.

7 yıl aradan sonra bir albüm çıkarmayı akıl eden Justin Timberlake'in bu albümü sırf Google aramalarında Justin Bieber'dan önde çıkmak için yaptığını düşünüyordum, albümü dinleyince yanılmadığımı da gördüm. 7 yıl içinde bir insan hiç mi gelişmez, hiç mi ilerlemez, hiç mi yenilenmez? Pes! Tabii tüm bunlara rağmen Timberlake'in eve boş dönmeyeceğini ve törene küçük bir sepetle gelmesi gerektiğini biliyordum. MTV sağ olsun. Keza Selena Gomez ve Taylor Swift'in de yatıp kalkıp MTV'ye ve prodüktörlerine teşekkür etmeleri gerektiğini düşünüyorum, tabii umarım sonunda onlar yüzünden sahiden patlamazlar; çünkü bu kadar şişirilmeye bünye dayanmaz! Birkaç istisna isim dışında son nesil şarkıcılar, bir öncekilerin yerini kesinlikle tutamıyorlar.

4 ödül kazanan Timberlake için 'dört dörtlük 'bir gece olduğundan eminim ama ben Justin ile aynı şeyleri söylemeyeceğim. Şakalar, espriler bir yana; özel jüriler ve akademiler tarafından verilmeyen ödül törenlerinin niteliği son yıllarda iyice dibe vurdu. Popülarite birçok önemli kavramın önüne geçti, hatta önünü kesti. Cep telefonu ve internet kullanma yaşının 10'a düşmesi bizi bu hazin sona sürükledi. Kazananları artık eline telefonu, kucağına laptopu alan çocuklar belirliyor. Teknolojinin hızla artmasıyla katılım yaşı da giderek düşüyor. Son birkaç yıl öncesine kadar 'teenage' denilen kitle bu işlere karar veriyordu ancak teknoloji sağ olsun, onların bile pabucu dama atıldı. Artık tüm bu işlere 'pre-teenage'ler bakıyor. Zaten bu 'teenage' kelimesini hayatımıza da MTV soktu.

Kazananları videonun altında görebilirsiniz.KAZANANLAR

Yılın Videosu: Justin Timberlake - Mirrors
En İyi Video (Erkek): Bruno Mars - Locked Out of Heaven
En İyi Video (Kadın): Taylor Swift - I Knew You Were Trouble
En İyi Pop Video: Selena Gomez - Come & Get It
En İyi Hip-Hop Video: Macklemore & Ryan Lewis featuring Ray Dalton - Can't Hold Us
En İyi Rock Video: Thirty Seconds to Mars - Up In The Air
En İyi Koreografi: Bruno Mars - Treasure
En İyi Sanat Yönetimi: Janelle Monae feat. Erykah Badu - Q.U.E.E.N.
En İyi Montaj: Justin Timberlake - Mirrors
En İyi Yönetmenlik: Justin Timberlake - Suit & Tie (David Fincher)
En İyi İşbirliği: Pink & Nate Ruess of Fun - Just Give Me a Reason

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com