, , , , , , , , ,

HAMİLE KADINLAR DIŞARI ÇIKMASIN!

Pazartesi, Temmuz 29, 2013


Sosyal medya şu sıra bir din adamının -Ömer Tuğrul İnançer- TRT ek­ran­la­rı­na çı­kıp hamilelik hakkındaki “Ha­mi­le­li­ği da­vul ça­la­rak ilan et­mek bi­zim ter­bi­ye­mi­ze ay­kı­rı­dır. Böy­le ka­rın­la so­kak­ta ge­zil­mez. Her şey­den ön­ce es­te­tik de­ğil­dir. 7-8 ay­dan son­ra an­ne ada­yı bi­raz ha­va al­mak için be­yi­nin oto­mo­bi­li­ne bi­ner, bi­raz do­la­şır. Son­ra ak­şam üs­tü çı­kar­lar. Şim­di ise ma­şal­lah, ka­nat­lı­sı ka­nat­sı­zı te­le­viz­yon­lar­da uçu­şu­yor! Ayıp­tır ayıp! Bu­nun adı rea­lizm de­ğil­dir. Bu­nun adı ter­bi­ye­siz­lik­ti­r” sözleriyle çalkalanıyor. Aslında bu söz şu an Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasal, sosyal durumu maalesef özetliyor. 

Bazı çakma din adamları toplumu ayırmakla görevlidir. Mini etek giyen kız, sevgilisiyle öpüşen kız, ulu orta 'seni seviyorum' diyen bir genç onlara edepsiz, saygısız geliyor. Onlara göre öpüşülmez, sevişilmez, birine 'seni seviyorum' denilmez. Bana göre ise bunların hepsi özgürlüktür, kişinin ne giyeceği nasıl davranacağı kendisine bağlıdır. Tabii edep kuralları da vardır ancak benim gözümde sevgiliyi öpmek, ona 'seni seviyorum' diye bağırmak ya da mini etek giymek edepsizlik değildir.

O çakma din adamlarının anlayamadığı bir şey var, kusura bakmasınlar. Herkes özgürdür ve herkesin inancı kendinedir. Allah'la kul arasına kimse giremez. Senin nasıl inanma özgürlüğün varsa, onun da inanmama özgürlüğü ya da inancını kendince yorumlama özgürlüğü vardır ama çakma din adamları bunu anlayabilecek kapasite değildir; çünkü özgürlükler sadece onlara özgüdür. Özgürlük onlar için sadece kızların başörtüsüyle üniversiteye girmesidir ama mesela çoğu din adamı mini etek giyen kızların özgürlüğünü savunmaz. 

Benim için din adamı, adam kayırmaksızın herkesin özgürlüğü için mücadele eden kimsedir. Gerçek bir din adamıysan, herkesin özgürlüğünü en başta sen savunursun; çünkü senin inandığın, öğretmeye çalıştığın dinin sana emrettiği bir şeydir bu.

Dini bu kadar yanlış anlatan bir insan nasıl olur da 'din adamıyım' diye sokakta gezebilir. Hamile bir kadın neden sokakta gezmesin, ne var bunda? Ben cevabını biliyorum aslında; çünkü o seks yaptı, sevişti; çünkü ona göre seks yapmak ayıp rezalet. Bana göre sevdiğinle sevişmek, sevdiğin bir kadına dokunmak kutsaldır. Eğer o din adamı yaradılışa gerçekten inanıyorsa, şunu düşünmeli: “Madem sevişmek ayıp, neden Allah bizi böyle yarattı? Madem böyle yarattı, demek ki sevişmemizde bir mahsur yok.” Tabii onun için, nikahlı kocasıyla yaptığı sevişmenin ürünü olan hamileliğin dışa vurulması terbiyesizlik, ayıp, utanılması gereken bir şey. Ona göre kadın dizini kırıp evinde oturmalı, belki 7 ay sonra kocasının arabasıyla bir iki tur atmalı. Ona göre kadının ruh hâli yok, psikolojisi yok, dışarıda arkadaşlarıyla oturup çay içmeye hakkı yok, ona göre kadının dışarıda iki nefes almaya hakkı yok.

Kendini din adamı zanneden o adam hakkında fazla konuşmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Ona son sözüm şu: Yapma. Ayıptır hoca, günahtır…Konuk Yazar: Can Demir / Temmuz '14

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com