, , , , , , ,

BİR FİLM İZLEDİM: COYOTE UGLY (ÇITIR KIZLAR)

Salı, Temmuz 16, 2013

Herkesin hayatında yeri ayrı olan, her izlediğinde aynı heyecanı duyduğu bir film muhakkak vardır. Hani her defasında daha önce hiç izlememiş gibi izlersin, hatta bitsin istemezsin...

David Mcnally'nin yönetmenliğini yaptığı Coyote Ugly, 2000 tarihli bir ABD yapımı. Filmin senaryosu ise Gina Wendkos imzası taşıyor.

New Jersey'de yaşayan ve bir pizzacıda çalışan 21 yaşındaki Violet, hayallerinin peşinden gitmeye karar veriyor. Tabii söz konusu bir hayalse ve bu film ABD'de geçiyorsa, istikamet genelde aynı oluyor: New York.

Annesini yıllar önce kaybetmiş olan Violet, babası Bill'le yaşadığı evden ayrılıyor ve yazdığı şarkılarla müzik endüstrisinde yer bulabilmek umuduyla New York'a taşınıyor. İşler umduğu gibi gitmiyor. Önce elindeki para bitiyor, evine hırsız giriyor, attığı bütün adımlar sonuçsuz kalıyor.

Şarkılarını dinletebilme hayaliyle prodüksiyon şirketlerinin kapısını çalan Violet, bir gün bir kulüpte müziğiyle ilgilendiğini zanneden Kevin isimli kulüp yöneticisine kasedini veriyor fakat Kevin aslında orada çalışan bir eleman çıkıyor. Violet'a inanan Kevin, ona yardımcı olmaya çalışıyor.

Bir gün bir mekânda otururken, müşteri kızların kendi aralarındaki konuşmaları Violet'ın dikkatini çekiyor ve kızların çalıştığı bara giderek patron Lil'den iş istiyor. Böylece Violet, Coyote Ugly isimli bu barda çalışmaya başlıyor. Şehrin en ateşli kulübü olan Coyote Ugly ise cesur ve seksi kızlardan oluşuyor. Bu kızlar kendilerine "çakal" diyorlar. Bu esnada, Kevin ve Violet arasındaki aşk da kıvılcımlanmış oluyor.

Bu dünyaya çok uzak Violet başta bocalıyor ancak zamanla yeni işine alışarak kabuklarını kırmayı başarıyor. Bu arada, Violet şarkı yazmaya ve şarkılarını ulaştırmaya çalışmaya da devam ediyor. Yalnız, sahne korkusu olduğu için Violet kendi şarkılarını insanların karşısında söyleyemiyor.

Derken, bir anda Violet'ın hayatında her şey ters gitmeye başlıyor. Coyote Ugly'deki işinden oluyor, Kevin ile kavga ediyor, babası kaza yapıyor ve New Jersey'e dönüyor. Tam da hayallerinden vazgeçtiği bu noktada şarkı yazarlarının sahne alacağı gecenin ilanını görmesiyle her şey değişiyor. İzlemeyenler için filmin sonunu elbette söylemeyeceğim...

Başrol oyuncuları Piper Perabo ile Adam Garcia arasındaki uyum tam anlamıyla muhteşem. Filmin oyuncu kadrosu ve rol dağılımı oldukça ölçülü. Örneğin, dünyaca ünlü bir top model olmasından dolayı Tyra Banks'in odak noktası olabileceğini düşünüyor insan ancak hiç de öyle olmuyor.Amerika yapımı gençlik filmlerinin bence en büyük zaafı, "Amerikan Rüyası"nı izleyiciye fazlaca dikte etmesi ve bunu bir hayli özendirmesidir. Bu açık bir propagandadır. İşte Coyote Ugly bir gençlik filmi olmasına karşın böyle bir propaganda yapmayıp, Violet'ın hikâyesini tarafsız-politikasız bir şekilde anlatıyor. Bu yüzden de hikâye sadece New Jersey'de yaşayan Violet'ın değil, dünyanın herhangi bir yerindeki bir gencin de hikâyesi olabiliyor.

Mekânlar, kostümler, sanat yönetimi abartıdan uzak. Her şey dozunda ama benzer cümleleri filmin müzikleri için söylemeyeceğim; çünkü müzikler gerçekten çok güzel! Leann Rimes'ın seslendirdiği Can't Fight the Moonlight sadece bir film müziği olmanın da ötesinde 2000'li yılların da hitlerinden olmayı başarmış bir şarkı. Oldukça duygulu, dinamik ve enerjik. Ayrıca filmde kullanılan diğer müzikler de bir o kadar başarılı.

Geçenlerde çok yakın bir arkadaşım beni aradı ve "Çıtır Kızlar diye bir film var. Muhakkak izlemelisin. Aklıma direkt sen geldin" dedi. Arkadaşım bunu söyleyince çok şaşırdım; çünkü senaryo anlamında filmle bir bağım olmamasına karşın arkadaşımın böyle söylemesi beni çok şaşırttı, hele de bu filmi bu denli seviyorken. Filmi yıllar sonra tekrar izleyince, aklımdan çıkan bir ayrıntıyı fark ettim: Violet benim aklımda şarkıcı olmak isteyen genç kız olarak kalmıştı. Oysa Violet, yazdığı şarkıları ulaştırmaya çalışıyordu. Tıpkı benim gibi... Sonradan fark ettim ki kaderimiz zamanla sevdiğimiz şarkılara, filmlere benziyor. Bu da hayatın bir esprisi olsa gerek. Bu gerçeği tekrar fark ederek, Coyote Ugly'yi tekrar ve daha çok sevdim.

Romantik komedi-drama tadındaki gençlik filmlerini seviyorsanız, Coyote Ugly'yi muhakkak ve muhakkak izlemelisiniz. 


BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com