, , , , , ,

VINE INSTAGRAM VINE!

Cuma, Haziran 21, 2013

90'larda, 2000'lerin başında hepimizin evinde fotoğraf albümleri vardı. Misafir geldi mi o albümler durduğu yerden alınır, her fotoğraf tek tek kriminal incelemeye alınmışçasına anılar en ince ayrıntısına kadar masaya yatırılırdı.

Bahsettiğim şey sanki yüzyıllarca öncesinden bir bilgi gibi. Devir teknoloji devri. Artık fotoğraflar Instagram'da arşivleniyor. Ben de 2012'ye veda yazımda yıl boyunca Instagram üzerinden paylaştığım fotoğraflarla geçen yılı değerlendirmiştim.

Önce Facebook girdi hayatımıza sinsice. Sonra Twitter hepimizi geçirdi ele. Tabii her sosyal medya sitesini gelinebilecek son nokta olarak gördük, "Bundan fazlası olamaz" dedik. Boyumuzun ölçüsünü aldık.

İlk başta Instagram sadece iPhone kullanıcılarına özel bir uygulamaydı. "Yıllar önceydi, çok da güzeldi" Teoman'ın şarkısındaki gibi. Facebook'un sahibi Mark Zuckerberg tarafından satın alındıktan sonra Android işletim sistemi kullananlara da hizmet vermeye başladı.

2012 yılında yayımlanan yeni kullanım sözleşmesi büyük tepkilere yol açmıştı. Bu sözleşmeden kullanıcıların paylaştıkları fotoğrafların haklarının şirkete ait olduğu, yani fotoğraflarımızın satılabileceği gibi bir sonuç çıkıyordu. National Geographic bu yeni sözleşmeyi reddetmiş ve sözleşme değişene kadar Instragram üzerinden fotoğraf paylaşmayacağını duyurmuştu.

Her ne kadar bu haberden kullanıcılarının bir kısmının haberi bile olmasa da Instagram ciddi bir prestij kaybına uğradı. Yine bu dönemde yeni bir fotoğraf paylaşım sitesi olan Pinterest'in hızla yeni kullanıcılara ulaşması ve içerik açısından Instagram'dan daha zengin olması, çanların Instagram için çaldığına işaret ediyordu.

Twitter'ın fotoğraflısı olarak yorumlayabileceğimiz Instagram'a da elbet bir rakip geldi: Vine. Vine, en fazla 7 saniyelik videoların paylaşılabildiği bir uygulama olarak kısa sürede büyük dikkat çekmeyi başardı. Bir diğer deyişle fotoğrafın yerini video aldı. Instagram hiç geri kalır mı? Kalmadı.

Instagram, yeni sürümüyle beraber artık 15 saniyelik videoların da paylaşılabileceği bir fotoğraf ve video paylaşım uygulaması hâline geldi. Yani açık bir şekilde Vine'dan kopya çekti.

Vine'ı kullanmayan, bilmeyen Instagram kullanıcıları için bu yeni özellik bir devrim niteliğinde ama ben pek yemedim nedense.

Tabii Instagram'ın yeni bir işlev daha kazanmış olması güzel ama özgünlük yerle yeksan. Ayrıca çizgisini değiştirmek pahasına Vine'la rekabete girişmesi bir o kadar enteresan.

Vine Instagram vine!

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com