, , , , ,

İYİ İNSANI TANIMA KILAVUZU

Çarşamba, Haziran 19, 2013

1
İyi insan iyiliğinden bahsetmez. İyiliğin gösteriş aracı olmadığını ve iyilik yapılan kimseleri parmakla göstererek utandırmamak gerektiğini bilir. Kibrini sağa sola saçarak şahane benliğinden bahsetmez. Örneğin, "Ben şöyle iyiyim, böyle iyiyim... Geçen gün yine bir camii yaptırdım, bir görsen 5 vakit namazı 15 vakit kılmak istersin. Öğrencilere verdiğim bursu anlatmıyorum bile. Sayemde okullardan eğitime katkı payı kaldırıldı. Allah benim iyiliğimi versin" demez. İyi insanın iyiliği sessizdir. Dile gelip gösterişe dökülmez. 

2
İyi insan "yapmak istiyorum" demez, yapar. Örneğin, "Keşke her hafta sonu vakit bulabilsem de huzurevlerini dolaşsam... Oralarda öyle yalnız insanlar var ki, onlara bir parça yardımcı olabilmek istiyorum. Ah benim şu iyi niyetli çılgın kalbim..." demez. İyi insan planlarından bahsetmez. Kalkar gider ve ne yapmak istiyorsa yapar; çünkü planlardan bahsetmek de bir tür gösteriştir. "Bakın ne kadar iyi niyetliyim" demenin üşengeç biçimidir.

3
İyi insanın kelimeleri özenlidir. Lügatında bol bol rica ve teşekkür sözcükleri bulunur. "Yüzeysel sağ ollar" ona göre değildir. İyi insan teşekkür eder. İyi insan rica eder ve iyi insan iltifat eder.

4
İyi insanın kesinlikle güzel bir yüzü vardır. Estetikten bahsetmiyorum. Bakışında, gülüşünde, yüzünün ısısında mutlaka bir güzellik vardır. İyiliği seçmek istiyorsanız, insanların yüzünü tarayın.

5
İyi insan yalnızca size iyi davranmaz. Annesine, kuaförüne/berberine, öğretmenine, garsona, arkadaşına ve arkadaşının sevgilisine de iyi davranır. Karşı taraftan bir kötülük görmediği sürece iyi davranır. Kötülük gördüğündeyse çirkinleşmez, sadece nezaketini geri alır.

6
İyi insan sizi gözlerinizin içine bakarak dinler. İlgisini sizde sabit tutar. Söylediğiniz şeye önem verdiğini hissedersiniz.

7
İyi insan eşitlikten yanadır. Sahip olduğu bir güç varsa, o gücü başkalarına büyüklenmek için değil, başkalarına yol açmak için kullanır.

8
İyi insan yük vermez, yük alır. Bir sorunu olduğunda anlatmaya utanır. Karşısındaki insanı sıkmak istemez. Herkesin kendince sorunları olduğunu düşünür. Dünyanın en büyük sorunları kendisindeymiş gibi yapıp dertten tasadan bile kibir payı çıkarmaz. 

9
İyi insan iyi olasılıklardan bahseder. Şevk verir, umut verir.

10
İyi insan dayatmalara direnir; sanata, doğaya ve insana önem verir. İyi insan şiddete karşıdır, provoke etmez. Özgürlük ve adaletten yanadır, kısıtlanmayı sevmez. Yasaklar ona göre değildir; çünkü iyi insan hür ve cesurdur. İnandığı şeyler uğrunda aşağılanmayı bile göze alır. İyi insan ezberden slogan atmaz. İçinden geleni söyler, o zaten slogan olur. İyi insan eğer inançlıysa, Allah'tan başkasına secde etmez. Hiçbir kulun karşısında tekbir getirmez. Çünkü iyi insan gururludur da. İyi insanın zihni açıktır. Ona gösterilen, söylenen her şeye körü körüne inanmaz; sağduyusunu kullanır. İyi insan kimseyi ezmez, para için mitinglere gitmez, dini duygularını sömürmeye çalışan insanlara fırsat vermez, elinde sopayla kimsenin yolunu kesmez ve iyi insan kötülüğe de izin vermez. Aslında her şey bu kadar basittir. İyiler direnir, kötüler diretir.

Konuk Yazar: Gizli Yazar / Haziran '13

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com