, , , , ,

INSPARKUS İLE GELECEĞİNİ TASARLA

Cuma, Haziran 28, 2013

Haziranın sonunun gelmesiyle birlikte bir sınavlar dönemini daha geride bıraktık. Sınavlarda ter döken gençler, bu defa üniversite ve meslek seçimi için kafa yoracaklar.

Seçtiğiniz meslek demek eşittir hayatınızın geri kalanı. Yani yaptığımız meslek bir yerden sonra hayat biçimimize dönüşüyor. Buna da "kariyer" diyoruz.

Meslek seçimi yapmak, hayatımızdaki diğer seçimlerin hepsinden daha önemli. Seçtiği mesleği gönülsüzce yapan birey, meslek yaşamında başarılı olamadığı gibi mutsuz bir hayat sürüyor.

Önce meslek seçimiyle, sonra uzmanlaşmayla ve mesleği icra etmeyle ilerleyen bu süreç insan hayatında oldukça zaman alıyor. Yanlış kararların telafisi de kuşkusuz kolay olmuyor. Bu yüzden meslek seçimi yaparken bu konuda uzmanlaşmış danışmanlardan destek almak, sağlıklı tercihlerin yapılmasına büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

İnternetin günden güne hayatımızdaki yerinin arttığı bir gerçek. Insparkus, bu gerçeğin farkındalığıyla 2011 yılında kurulmuş bir web sitesi. Insparkus, insanların mutlu olacakları kariyeri bulmalarına destek olmayı amaçlayan, bireylerin mutlu olacakları mesleği seçtiklerinde daha başarılı ve verimli olacaklarına inanan ve bu anlayışla hizmet veren bir kuruluş.

Öncelikli olarak Insparkus'a ücretsiz üye oluyorsunuz ve "Tanışma Adımı" verilen bölümdeki soruları cevaplayarak ilk adımı tamamlamış oluyorsunuz. Bu aşama çok vaktinizi almıyor. Bu adımın ardından paketler içerisinden size en yararlı olacağı düşünülen öneriliyor.

Insparkus'un üç paketi var: Vizyon, konum ve plan paketi. Dilerseniz bu paketlerden birini, dilerseniz üçünü birden satın alabiliyorsunuz. Her paketin değeri 90 TL. Satın alma işleminizi tamamladıktan sonra paketler kısa sürede hesabınıza tanımlanıyor ve kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Insparkus'a üye olduktan ve tanışma adımını tamamladıktan sonra bana vizyon paketi önerildi. Ben de bu sebeple ilk olarak vizyon paketini kullandım. Pakette ilk olarak "Yola Hazırlık" ve "Geleceğini Tamamla" bölümleri karşıma çıktı. Bu iki bölüm, her üç paketin de ortak bölümleri. Ardından sırayla "Kolaj", "Kariyer Alternatifleri" ve "Çalışma Ortamı" bölümlerini de geçerek paketi tamamladım ve değerlendirilmesi için danışmanıma gönderdim.


Her bölüm bilgilendirici bir videoya ve tarihteki önemli kişilerin söylediği bir söze sahip. Her biri yaklaşık yarım saatinizi alıyor. Koçlar, soruları yanıtlamadan önce ses klibiyle sizi bilgilendiriyor ve sorulara hazırlıyorlar. Dolayısıyla tüm bu aşamalar hem interaktif bir şekilde hem de büyük bir titizlikle ilerliyor. Örneğin, koç bir bölümde sizden kendinizi ifade eden bir logo tasarlamanızı, bir başka kısımda ise gelecekteki hayatınızı temsil eden bir kolaj hazırlamanızı istiyor. Yani bir danışmanın ofisine gitmekle arasında bir fark olmadığı gibi avantajları daha fazla.Soruları yanıtlarken ve istenilenleri yerine getirirken birçok soruyu kendinize sormuş ve kendinizi daha iyi tanımış oluyorsunuz. Tüm aşamaları tamamlayıp, formu danışmana gönderdikten sonra dört gün içerisinde size değerlendirme raporunuz ulaştırılıyor ve son derece derin ve bilimsel bir analizle karşılaşıyorsunuz. Ben kendi analizimi okurken, koçun beni uzun zamandır tanıyan biri olduğunu bile düşünmedim değil doğrusu. Bu da aşamaların  ve soruların bilimselliğini ve başarısını ortaya koyuyor. Danışmanlarla yüz yüze gelmiyor olsak da üslupları son derece içten ve samimi. Sanki karşılıklı oturuyor da sohbet ediyormuşsunuz gibi bir hava hâkim. Ayrıca danışmanların değerlendirmeleri oldukça motive edici.Ben bile bu deneyimi gerçekleştirirken bu denli güçlü bir değerlendirmeyle karşılaşacağımı ummuyordum ama sonuçtan oldukça memnunum. Bazı konularda kendimi ve adımlarımı yeniden değerlendiriyorum. Kendinizi daha yakından tanımak istiyor ve gelecekle ilgili yol haritanızı gözden geçirmek ya da belirlemek istiyorsanız, Insparkus'la tanışmanızı ve paketlerini kullanmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.

http://www.insparkus.com

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com