, , , , ,

HIZINI ALAMAYANLARA İNAT DURAN ADAM

Perşembe, Haziran 20, 2013

Son birkaç gündür herkes onu konuşuyor. Dünya basını bile ondan bahsediyor. Son milli kahramanımız: Duran adam.

Kimileri Gezi'ye çadır kurdu, kimileri pankartıyla yürüdü... Kıyametler koptu. Provokatörlere gün doğdu. Masum direnişe leke düşürmek isteyenler oldu.

1979 doğumlu Erdem Gündüz, Gezi Parkı'ndan direnişçilerin çıkarılmasının ardından kendi yöntemiyle protestoya devam etti. Protesto biçimi öncekilerine göre oldukça değişikti. Gündüz, Taksim metro çıkışının önünde durdu.

Bir performans sanatçısı olduğunu düşündüğümüzde aslında böyle bir fikrin Gündüz'ün aklına gelmesi son derece olağan. İstiklâl Caddesi'nde sık sık rastlıyoruz duranlara ama kabul edelim ki hepimiz çok daha alengirli, zahmetli protesto yöntemlerini kovalıyorduk.

Protesto etmek hiç bu kadar şık olmamıştı. Nam-ı diğer duran adam, başkaldırışa yepyeni bir soluk getirdi. Gezi Parkı direnişinde kalabalığa karışan provokatörler son zamanlarda işin rengini iyiden iyiye değiştiriyordu. Bu yeni akım direniş, tüm kötü niyetlilerin de sonu oldu.

Bu arada, duran ilk adam Cüneyt Arkın'mış. Arkın, 1979 tarihli Vatandaş Rıza filminde Taksim Meydanı'nda senaryo gereği durma eylemi yapmış.

40 yıl düşünsek aklımıza gelmezdi. Bu kadar gösterişten uzak bir gösteriye şapka çıkarılır, duran adam alkışlanır.

Tam da bundan sonra ne yapacağımızı düşünürken, duran adam hepimize örnek oldu. Pasif direnişi en pasif noktaya ulaştırarak eyleme yeni bir boyut kattı.

Tabii durma eyleminin bile suç sayıldığı günler yaşıyoruz. Ne de olsa iktidarın sloganı  bu: "Durmak yok, yola devam!" Öyleyse harekete geçmek yok, durmaya devam.

Bravo duran adam!

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com