, , , , , ,

HANDE'Yİ HANDE YENER: YA YA YA

Perşembe, Mayıs 16, 2013


Müzik dünyası için yaz mevsiminin öneminin büyüklüğü su götürmez bir gerçek. Kıyasıya bir rekabet, alabildiğine bir yarış... Bize de "İyi olan kazansın" demek ve kendimizden bir parça bulduğumuz şarkıları dinlemek düşüyor.

Sabırla ve heyecanla 2013 yazının gelmesini beklediğimiz ve tatil hayalleri kurduğumuz şu sıcak bahar günlerinde şarkıcılar da birer birer yeni çalışmalarını dinleyicilerle paylaşıyorlar. Bazı isimler de hiç beklemediğimiz bir anda yeni şarkılarıyla tekrar vitrine çıkıyorlar.

Son albümünü geçtiğimiz aralık ayında yayımladığını düşünürsek, aslında müzik dinleyicileri olarak Hande Yener'den yeni bir çalışma beklemiyorduk ya da böyle bir çalışmanın haberini almıyorduk. Bu sessizliğini sürdürürken meğer Hande Yener stüdyoya girmiş ve Berksan'dan aldığı yeni şarkısını seslendirmiş. Her ne kadar sessiz sedasız stüdyoya girse de şarkının görücüye çıkmasıyla bu sessizlik bir anda bozuldu. Bizlere de güzel bir sürpriz oldu. Açıkçası sosyal medyadaki yorumları okuduğumda dinleyenlerin abarttığını düşünüyordum ama  şarkıyı dinler dinlemez kendimden bir şeyler buldum. Sonra defalarca üst üste dinledim, şarkıyı başa aldım durdum.

Son üç albümünde sadece Sinan Akçıl'ın şarkılarını okuduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, Yener'in daha önce hiç çalışmadığı bir isimle çalışması ve yeni bir enerjiyle karşımıza çıkması hepimiz için güzel bir haber. Ya Ya Ya tam da ihtiyacımız olan türden bir yaz şarkısı. Teklinin kapağından şarkının altyapısına, vokalinden tınısına kadar yeni ve dinamik bir enerji var. Kendi kulvarındaki birçok isimden çok daha yetenekli ve vizyon sahibi olan Yener'in bence tek yanlışı, albümlerini hep bir isme emanet etmesiydi. Bu yeni oluşumlar ve ortaklıklar başta heyecan yaratsa da bir süre sonra ister istemez yerini yorgunluğa, tekrara ya da tıkanmaya bırakıyor. Hande Yener'i kariyerinin zirvesine çıkaran albümlerinin ortak özelliği de bir sürü besteci, söz yazarı ve aranjörü barındırmasıydı. Bence bu yol ayrımı geç alınmış bir karardı. Neyse ki Hande'yi Hande Yener. Geçtiğimiz kış "Hasta" olanlar bu yaz Ya Ya Ya'yla gündüz güneşlenir, gece dans ederler.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 yorum

  1. Sana katılıyorum Hande Yener son yıllarda hep cepten yiyor, ne kadar sevmesede onu bugünlere getiren Erol Köse ve garantici bestelerdi hatırlıyorum da o ilk iki albüm nasılda patladı tek kötü şarkı yok çünkü çalıştığı isimler işlerin birer duayenlerdi. Ama çok şanslı bi sanatçı Hande Yener tam artık bitti dediğimiz anda bizi şaşırtıp gönlümüzde ki yerini tekrar yüceltiyor :)

    YanıtlaSil

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com