, , ,

DÜNKÜ ÇARLİSTON BİBER OLMUŞ JUSTIN BIEBER

Cumartesi, Mayıs 04, 2013

Ha geldi ha gelecek derken bir dünya yıldızını daha çoktan uğurlamış bulunmaktayız. Tabii bizleri ülkece ilgilendiren kısım sadece konserle sınırlı kalmıyor. Dünyaca ünlü şarkıcıların ülkemizde konser verecekleri haberinin çıkması, biletlerin satışa sunulması, şarkıcının konser öncesi ülkeye ayak basması, beraberinde kaç tır ve uçağın eşya taşıdığı, kulisine aldırttıkları gibi mevzular başlı başına bir tartışma konusu. Öyle bir ciddiyetle ve analizle bu konuları tartışıyoruz ki az daha azmetsek meclise taşıyacağız, konferanslar düzenleyip tartışacağız.

Bu isimlere bir yenisi daha eklendi. Ayazağa'da yaklaşık 30 bin kişiye konser veren Justin Bieber, ardında bir sürü malzeme bırakarak gitti. Güvenlik kontrolünden geçerken herkesi canından bezdirdi, oyuncak bebek atıldı diye sahneyi terk etti, üstüne üstlük bir de "Türk kızları ter kokuyor" dediği iddia edildi ancak bu haber asılsız idi. Gerçi ben bu duyduklarım karşısında hiç şaşırmadım. Bieber'ın daha önce dünya basınında yer bulan gaflarından ve ego patlamalarından ötürü bu saçmalıklarına alışkındım. Hoş, bahsettiğimiz kişi bir karış veletken dünya çapında bir popülariteye kavuşan, milyonlarca hayrana sahip olan, her konserde on binlerce dinleyicinin karşısına çıkan biri. Böyle bir şöhreti kim olsa kaldıramaz. İşte bu yüzdendir ki Britney Spears saçını kazıdı, Macaulay Culkin uyuşturucu batağına saplandı. Daha niceleri şöhretten nasibini aldı.

Sonuçta Justin Bieber bir Amerikan müzik endüstrisi ürünü. Tam da ergenlik öncesi ve ergenlik dönemindeki kızlara hitap eden, hemcinslerine ilham veren, yüksek albüm satışları elde eden ve bu sayede yapımcısına milyon dolarlar getiren, altın yumurtlayan bir tavuk. Açık konuşmak gerekirse de ilk çıktığı günden beri benim için hiçbir şey ifade etmeyen bir çocuk.

Çocukluğumuzda her birimizin hayranı olduğu, posterinin odamızı süslediği bir şarkıcı muhakkak olmuştur. Ben de zamanında Britney Spears evlendi diye çok üzülmüş ve telefonumu yere fırlatmıştım. Zaten şu yaşımızın mantığı ve olgunluğuyla çocukluğumuzu eleştirmek ve şimdiki çocukları çekiştirmek büyük yanlış ama duyulan hayranlık mı, yoksa saplantı mı? İşte bu tartışılır. Bu yüzden Sabiha Gökçen'de Justin'i bekleyen kızların feryatları, konserdeki kızların çığlığı bana hayranlıktan ziyade saplantı gibi geliyor. Dünyanın bir ucundan gelen bir dünya yıldızından ilgi beklemek, onu hayatının bir parçası gibi görmek bir yerlerde bence bazı yanlışların olduğuna işaret ediyor.

Amerika böyle bir ülke işte. Bieber'ın nitelikleri tartışılır ama bu endüstri vasat ve sıradan birini allayarak pullayarak dünya çapında bir isim hâline getirebiliyor ya da yeni yetme biri gittiği her yerde şımarma ve küstahlık yapma hakkını kendinde bulabiliyor. Dünkü çarliston biber bugün Justin Bieber olabiliyor.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com