, , , ,

DÜNDEN BUGÜNE RIHANNA

Perşembe, Mayıs 30, 2013

1988 yılında Barbados'ta dünyaya gelen Rihanna, 15 yaşında öğrenim gördüğü müzik okulundaki arkadaşlarıyla bir grup kurar. 2003 yazında tatil için Barbados'a gelen müzik yapımcısı Evan Rogers'a Rihanna'nın müzik grubunu tanıtırlar. Rogers, grup üyelerine kısa süreli bir ses testi yaptıktan sonra Rihanna haricindeki diğer üyeleri gönderir ve Rihanna'ya birkaç şarkı daha söylettirir. Ardından her şey hızla gelişmeye başlar. Rihanna ve annesi Rogers'ın evine taşınırlar ve demo kaydetmeye başlarlar. Çıkış yaptığı Pon de Replay'in de yer aldığı demo kayıtları müzik şirketlerine gönderilir. Demoları beğenen Def Jam Şirketi'nin patronu Jay-Z, Rihanna ile hemen çalışmalara başlar.

Music of the Sun ismini verdiği ilk albümünün ilk single çalışması Pon de Replay 24 Mayıs 2005'te yayımlandı. Albüm Billboard 200'de 10 numaraya kadar yükseldi ve dünya çapında 2 milyon satış rakamına ulaştı fakat bazı eleştirmenler tarafından yetersiz olarak nitelendirildi.

Henüz ikinci albümün hazırlıkları sürerken çıkış teklisi SOS yayımlandı ve böylece Rihanna ABD listelerinde ilk kez 1 numarayı gördü. İkinci albüm A Girl Like Me Billboard 200'de 5 numaraya kadar yükseldi. Albümden gelen ikinci single Unfaithful da dünya çapında bir hit oldu.

Yeni arayışlara yönelen Rihanna, yeni albümü için imajında da keskin değişiklikler gerçekleştirdi ve Mary J Blige'ın seslendireceği Umbrella'yı da büyük çabaları sonucunda ele geçirdi. Eleştirmenler ise yeni albüm Good Girl Gone Bad'den övgüyle bahsettiler. Albüm ABD'de 2 numaraya kadar yükselirken birçok ülkede ise zirveye yerleşti. Umbrella, İngiltere listesinde tam 9 haftada 1 numarada kaldı ve bu şarkı Rihanna'ya ilk Grammy'sini de kazandırdı. Rolling Stone Dergisi, 2007'nin En İyi 100 Şarkı'da Umbrella'ya 3 numarada yer verdi. Albümden 8 tekli çıkmış olması, albümün başarısının göstergelerinden biriydi.

2008 yılının haziran ayında Rihanna, Good Girl Gone Bad: Reloaded adıyla albümü tekrar yayımlandı. Albümde yer alan yeni şarkı Disturbia Hot 100'de 1 numaraya ulaştı.

2009 yılının kasım ayında Rihanna dördüncü albümü Rated R'ı yayımladı. Albüm Billboard 200'e 4 numaradan giriş yaptı ve çıkış şarkısı Russian Roulette başta olmak üzere diğer tekliler Hard, Rude Boy, Rockstar 101 ve Te Amo müzik listelerinde üst sıralarda yer aldı. Rolling Stone Dergisi bu albümü Rihanna'nın ses dönüşünde bulunduğu ve onun en iyi R&B albümlerinden biri olduğunu yazdı.

Şarkıcının 2010 yılında Eminem'le düet yaptığı Love the Way You Lie Billboard 100'de 7 hafta 1 numarada durdu. Böylece Rihanna kariyerinde yedinci kez Hot 100'de zirveyi görmüş oldu.Takvimler 2010'un eylülünü gösterirken, beşinci albüm Loud'un ilk teklisi Only Girl (In the World) kısa sürede Billboard Hot 100'de 1 numaraya ulaşmayı başardı. Birbiri ardına yayımlanan tekliler, Loud'un habercisiydi ve bence Loud, Rihanna'nın beş albümü içerisinden en iyisiydi. Loud beraberinde bir sürü rekoru da getirdi. İkinci single What's My Name? yayımlandıktan sonra Only Girl zirveye yerleşti ve bu durum Hot 100'de bir ilkti. Daha sonra bu şarkı da zirveye yerleşti. Böylece Rihanna, İngiltere'nin müzik listesinde yayımladığı teklilerle 5 yıl üst üste 1 numarayı gören ilk kadın solist olarak tarihe geçti. Üçüncü tekli S&M de Billboard Hot 100'de 1 numaraya ulaştı.

Takvimler eylül ayını gösterdiğinde Rihanna, 6. albümünün çıkış teklisi We Found Love'ı yayımladı, hem de Loud'un turnesinde olduğu dönemde. Calvin Harris'in imzasını taşıyan şarkı kısa sürede Billboard Hot 100'de 1 numaraya ulaştı. Kasım ayında yayımlanan Talk That Talk isimli albüm bence Loud'un başarısını sürdürdü ve Rihanna'yı zirveye sabitledi. Hoş, gerçi You Da One en fazla 14 numaraya ulaşsa da Where Have You Been albümün başarısını devam ettirdi ve dünya çapında bir hit hâline geldi.

Tıpkı Loud ve Talk That Talk'ta olduğu gibi Rihanna yedinci albümü Unapologetic'in ilk teklisini eylül ayında yayımladı ve bu albümde diğerleri gibi kasım ayında raflarda yerini aldı. Albüm Billboard'a 1 numaran giriş yaptı. Unapologetic, böylece Rihanna'nın ABD'de 1 numara olan ilk albümü olma başarısını da gösterdi.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com