, , ,

BİR UYGULAMA RESTORANI: ISTANBUL CULINARY INSTITUTE

Pazartesi, Mayıs 06, 2013

Son zamanlarda İstiklâl'in kalabalığından ve Taksim'de aynı şeyleri yapıyor olmaktan bir hayli sıkılmıştım. Hele hele kışa sığdırdığım sakin ve huzur dolu Antalya tatilinden sonra bir zamanlar içine karışmaktan büyük keyif aldığım İstiklâl'de dolaşmak, âdeta bir işkenceye dönüştü. Civardaki bilinen ve rağbet gören mekânlar deyim yerindeyse ana baba günü olduğundan yeni arayışlara yöneldim.

Istanbul Culinary Institute ile tanışıklığım Pera Müzesi'ndeki bir davetten çıktığım akşam gerçekleşti. Aniden bastıran yağmurdan dolayı Pera civarından fazla uzaklaşmak ve kalabalığa karışmak istemedik. Zaten Pera'daki binaların her birinin mimarisine büyük hayranlık duyuyorum desem abartmış olmam sanırım. Yağan yağmur bahanemiz oldu ve bu güzel restoranı keşfe çıkmış olduk.

New York Culinary Institute'un İstanbul şubesi olarak açılan bina, 8 katlı bir yapı. Giriş kat ve üst kat restoran olarak kullanılıyor. Mekânda cam ve çelik ağırlıklı malzemeler kullanılmış. Restoran, iç mimari bakımından kesinlikle çok şık döşenmiş ve aynı zamanda tasarımı oldukça fonksiyonel. Cama yakın bir masaya oturduğunuz takdirde deniz manzarasını görerek yemeğinizi yiyebilir, odağınızı Haliç'e düşürebilirsiniz.

Institute eğer İstiklâl üzerinde olsaydı, mekânda muhtemelen iğne atacak yer bulunmazdı. Dolayısıyla Pera güzergâhında bulunması, mekânın daha rafine bir yer olmasına da hizmet ediyor ve restoranın müşterilerini genellikle bölgenin nezih ziyaretçileri oluşturuyor. Bu şık ve sakin yerde bir yandan yemeğinizi yiyor ve bir yandan da rahatlıkla sohbet edebiliyorsunuz. Tabii güzel bir manzaraya karşı... Eğer araçla gidiyorsanız, binanın karşısındaki otoparka aracınızı bırakabilirsiniz.

Menüler Türk ve Akdeniz yemeklerinden oluşuyor. Yemekler de şeflerle birlikte enstitünün kendi yetiştirdiği öğrencilerin elinden çıkıyor. Mekânın ayrıca bu anlamda bir felsefesi de var: Mevsiminde yemek. Yani yediğimiz her şey içinde bulunduğumuz mevsime ait. İki katlı restoran 70'den fazla misafiri ağırlama kapasitesine sahip. Bütün masalar doluyken bile ferah. Institute, menü açısından çok uzun bir listeye sahip değil, özellikle ana yemekler açısından. Tabii bunda özel tariflerin menüyü oluşturmasının büyük etkisi olsa gerek. Az ama öz listede muhakkak damak tadınıza uygun bir seçenek bulacaksınızdır. Benim size önerim, kesinlikle ve kesinlikle lavantalı profiterol yemeden buradan ayrılmamanız olacaktır. Bu arada, gündüz menüsü ve akşam menüsü olmak üzere iki ayrı menü bulunuyor. Dolayısıyla da akşam menüsündeki fiyatlar, gündüz menüsündeki fiyatlardan biraz daha yüksek.

Güzel bir hizmet almak istiyor, şık ve ferah bir mekânda yemek yemek istiyorsanız, Istanbul Culinary Institute'de bulunmalısınız. Önermesi benden, ziyaret etmesi sizden.

Adres: Meşrutiyet Caddesi, No: 59, Tepebaşı
Telefon: (212) 251 22 14

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com