, , , , , , ,

TÜRKİYE MÜZİK ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Cumartesi, Nisan 13, 2013

Ülkemizin en prestijli müzik ödülleri olarak kabul gören Kral Müzik Ödülleri, yeni ismi Türkiye Müzik Ödülleri adıyla ilk kez sahiplerini buldu. Özellikle son birkaç yıldır büyük özveri ve titizlikle hazırlanan organizasyonun akışı, tıpkı geçtiğimiz yılki gibi sahne sunucusu olmadan ilerledi. Kimileri tarafından eleştiri alsa da sahnede görmediğimiz bir sunucunun akışı devam ettirmesi bence gayet olağan. Tabii sahne öncesi Öykü Serter ve Deniz Akkaya'nın tören öncesi sunumu oldukça güzeldi.

Haftalar öncesinden organizasyonla ilgili yazılar kaleme almış, gerek aday adaylıkları sürecinde ve gerekse adaylıklar sürecinde fikirlerimi sizlerle paylaşmıştım. Bu yılki törenin teması "Müziğin keyfi" olarak belirlense de benim temam "Popülarite mi, kalite mi kazanacak?" idi. 

Törenin açılışını yeni teklisi Vazgeçmem ile Murat Boz gerçekleştirdi. Şarkının lansmanının bu önemli gecede yapılması elbette Boz'un yeni şarkısının çok geniş kitlelere ulaşmasını sağladı ve Vazgeçmem kısa sürede deyim yerindeyse büyük sükse yaptı. Ayrıca şarkıyı çok beğendiğimi ve yüksek tempolu şarkıların Boz'a romantik şarkılardan daha çok yakıştığını da belirteyim.

Geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden değerlerimizin anıldığı gecede duygusal anlar yaşandı fakat bu duygusal anlar yerini ödül heyecanına bıraktı. Kariyerinin 20. yılını kutlayan Sertab Erener, yeni albümü Sade'nin çıkış parçası İyileşiyorum ve ardından Öyle de Güzel ile gecede sahne aldı. 
Bu yılki favorim, bence 2012'nin en iyi albümüne imza atan Göksel'di. En İyi Kadın Sanatçı kategorisinde ödülü Göksel'in kazanmasını, müzikalitenin popülariteyi yenmesi olarak nitelendiriyorum. Funda Arar bir önceki albümüne nazaran daha sönük bir projeye imza atmış, Hande Yener ise isim kontenjanından adını yazdırmıştı. Sıla da bu ödülün sahibi olabilirdi ama 2012 kuşkusuz Göksel'in senesiydi.

Demet Akalın'ın ödülü kazanamayınca tepki göstermek için Sıla'nın ödülü almamasına sosyal medyada tepki vermesi hiç inandırıcı değildi. Maşa diye belli ki kendisine Sıla'yı seçti. Akalın'ın yaptığı müziği çok eğlenceli ve kendisini alanında başarılı buluyorum ama durması gereken yeri çoğu zaman bilemiyor. Üstelik dalga geçtiği şeyi kendisinin o derinliğe sahip olamaması ve boyunu aşması nedeniyle anlayamaması kendi eksikliği. Parayla şarkı satan alan ve bu sayede sektörde var olan bir kadının, kendi şarkılarını kendi yazan ve sanat çevreleri tarafından büyük saygı uyandıran bir kadının başarısına laf etmesi tamamen onun hadsizliği. Yenilgiyi kabullenmeyi bileceksin. Gerçi ortada yenilgi yok. Sadece iyi müzik kazandı. Müziği gerçekten seven de bu karara saygı duymalı.

Her kategorinin sırası geldiğinde kazanan açıklanmadan önce sosyal medyada tahminlerimi yazmam ve belirttiğim isimlerin kazanması, yakın arkadaş çevremde kazananları önceden bildiğim fikrini uyandırdı. Tabii ki bu mümkün değil. Sadece iyi gözlem yaptım, takipte kaldım ve ölçüp tarttım. Bırakın da o kadar olsun. Neticede müzik yazarıyım. Yazı olarak da kaleme aldığım tahminlerimin bir kategori dışında hepsi gerçekleşti: Türkan'ın "Yılın Şarkısı" seçilmesi dışında.

Türkan'ın eğlenceli bir şarkı olduğunu düşünüyorum. Altyapısında aranjörünün işçiliği var. Üstelik Demet Akalın'ın yorumunun da dozunda olduğunu söylemek mümkün ama bence  fazla şişirilmiş bir şarkı. Yine bana kalırsa da 2012'nin en iyisi değil. Ödülü Uzaktan'ın kazanmasını diliyor ve Es'in kazanmasını bekliyordum. Diğer üç adaylığıyla hüsrana uğrayan Akalın, Türkan'la son dakika golü attı ve böylece gece tamamlandı. İyi ki de kazandı, yoksa bir sonraki törene kadar "giderlerinden" ve dilinden kurtulamazdık. Son bir bilgi: Mustafa Ceceli, 3 ödülle gecenin en çok ödül kazananıydı.

İşte bu önemli gecede 2012'nin kazananları:

En İyi Şarkı: Türkan - Demet Akalın (Söz: Ayla Çelik, Müzik: Gökhan Tepe, Aranjör: Erhan Bayrak)
En İyi Dizi Müziği: Muhteşem Yüzyıl
En İyi Film Müziği: Evim Sensin
En İyi Klip: Her Şey Güzel Olacak - Nihat Odabaşı
En İyi Proje: Orhan Gencebay ile Bir Ömür - Orhan Gencebay
En İyi Grup: Seksendört
En İyi Remix Şarkı: Geri Dönüş Olsa - Erdem Kınay
En İyi Düet: Soğuk Odalar - Emre Aydın & Gülden Mutlu
En İyi Enstrümantal Albüm: Dönmez Yol - Erkan Oğur
En İyi Albüm: Es - Mustafa Ceceli (Yapımcı: Samsun Demir - DMC)
En İyi Kadın Sanatçı: Göksel
En İyi Erkek Sanatçı: Mustafa Ceceli
En İyi Single: Beni Biraz Böyle Hatırla - Emre Aydın
En İyi Çıkış: Mehmet Erdem
Onur Ödülü: Ferdi Tayfur 

Özel Ödüller:

Radyolarda En Çok Çalan Şarkıcı: Sıla
Radyolarda En Çok Çalan Şarkı: Bitmesin - Gökhan Türkmen
Müyap Fiziki Satış Ödülü: Orhan Gencebay - Orhan Gencebay ile Bir Ömür
Müyap Dijital En Çok Dinlenen Şarkı: Es - Mustafa Ceceli
Müyap Dijital En Çok İndirilen Şarkı: Senden Sonra - Rafet El Roman, Acıyor - Göksel

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com