, , , ,

REST

Pazar, Nisan 28, 2013

Bazı insanların gönlünü almak kolaydır, çok kolaydır hem de. Küçük ve güzel bir söz, ufak bir hediye, samimiyetle belli edilen pişmanlık... Seven insan affetmeye bir bahane arar, sevmeyen de köprüleri yakmaya... Aile, aşk, iş, arkadaşlık ya da dostluk olsun, hiç fark etmez; kendinden ödün veren taraf hep ilişkinin yükünü sırtlayan taraftır. En çok o yorulur. Oysa taviz tavizi doğurur ve bu taviz bir süre sonra hak olur.

"İnsanlar sizi eskisi gibi kullanamadıklarında değiştiğinizi söylerler." Birkaç gün önce bu sözü duyduğumda çok etkilendim. Doğru söze ne hâcet... Birini ahıyla kahrıyla kabul ettiğinizde, yüzüne yüzüne vurmak yerine ayıplarını örttüğünüzde, kusurlarını görmezden geldiğinizde insanlar bunun hep böyle olmasını beklerler. Amerikalıların o çok sevdiğim sözü ne de doğru: "Herkes bilir, sırdır." Yanlış olan da bilir basbaya yanlış olduğunu ama bir kez yüz bulmuştur ya, size de eğriye hep doğru bakmanız düşer.

Artık dur deme zamanınız geldiğinde ve sesiniz yükseldiğinde olanlar olur. Değişmekle ve daha bir sürü şeyle suçlanırsınız. Size müstahaktır. Karşındaki insanı haddinden fazla yüceltmek, sadece yüceltmek değildir. Gereğini aşan bir yüceltme kendini küçültmektir, hor görmektir. Bu yüzdendir ki hep ödün veren taraf aslında çok sevdiğinden değil, kendini küçük gördüğünden ya da kendine vermesi gerektiği değeri vermediğinden eğilip bükülen, kırılan taraf olur. Ne demiş şair: "Bir süredir plastik vazolar gibi hiç kırılmıyorum."

Her defasında sesi de yaygarası da yükselir diğerinin. Sabrı ve tahammülü azalır her defasında; çünkü alışmıştır o alttan alınmaya, hatalarına göz yumulmasına. Bu yüzden sizi kaybetmekten korkmaz o. Her defasında biraz daha korkmaz. Giden gitmiştir, geçmiş olsun. Giden o değildir belki ama saygıdır, sevgidir giden. Saygı gittiyse de eyvahlar olsun, bir daha hayır gelmez o ilişkiden.

Sınırlar ufkumuzu daraltmaz, durmamız gereken yerleri gösterir. Sınırlarınızı koruyun. İnsan kendine gereken saygıyı gösterdiğinde herkes ona gereken saygıyı gösterir. Çizmeyi aşanları koltuğunuza oturtmayın. Bir başkasının taşıması gereken yükü sakın taşımayın. Tüm bunları yaptığınızda ne kadar rahatladığınızı ve hafiflediğinizi göreceksiniz. Hiçbir dürüstlük ve samimiyet dolu bir söz, samimiyetsizlik kadar kırıcı olamaz. "Hayır" diyebilmeyi öğrenmeli insan ve kararlılıkla kaşlarını çatabilmeli. Yeri geldiği zaman insan rest çekip gidebilmeli.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com