, , , , ,

NİLÜFER ACİLEN DÜET DİYETİNE GİRSİN

Çarşamba, Nisan 24, 2013

Tekrara düşmek, toplum olarak maalesef zaafımız. Ne yazık ki birçok şeyi tadında bırakamıyoruz. İlla o şeyin suyu çıkıyor, illa başa sarılıyor. Nazan Öncel'in zamanında söylediği gibi: Aynı nakarat, hep aynı aynı...

Türk Pop Müziği tarihimizin en önemli isimlerinden biri kuşkusuz ki Nilüfer. Yakın geçmişte yaşadığı sağlık sorunu müzik dinleyicilerini çok üzmüş olsa da Nilüfer ne mutlu ki sağlığına kavuştu ve müzik yolculuğuna kaldığı yerden devam etti. Ne de iyi etti. Sanatçının en ilacı da dermanı da sanatı.

2009 çıkışlı Hayal isimli albümünden sonra 2010 yılında pek de ses getirmeyen Zalimin Kararı isimli teklisini dinleyicilerle buluşturan sanatçı, 2011 yılının ilk ayında yayımladığı 12 Düet isimli proje albümüyle büyük bir tiraj başarısı yakalamıştı. 107 bin satan albüm Ajda Pekkan, Sezen Aksu ve Ebru Gündeş'in albümünün arkasında yer alarak 2011 yılının en çok satan dördüncü albümü olarak yerini almıştı.

Bizler Nilüfer'den sıfır kilometre şarkılardan oluşan yepyeni bir repetuvar beklerken, Nilüfer iki yıl aranın ardından bu kez 13 Düet isimli yeni proje albümüyle bizleri karşıladı. Sormadan edemeyeceğim. Çok mu gerek vardı? Ne gerek vardı? Hiç gerek yoktu.

Her ne kadar büyük tiraj başarısı yakalasa da 12 Düet isimli albüm benim için, dönemine damga vurmuş ve derin izler bırakmış şarkıların hunharca yapı bozumuna uğratıldığı ve orijinal varyasyonlarını mumla arattığı bir projeydi. Birkaç eli yüzü düzgün şarkı dışında diğerleri maalesef faciaydı. Saf bir Pop müzik yapan Nilüfer'in yıllar sonra rock sevdalısına dönüşmesine bir anlam veremiyorum. Tabii müzik şirketleri için esas alınan satış olduğundan, ilki iyi satan bir proje albümünün ikincisinin tekrarlanmasına şaşırmamak lazım. Ticari mantık anlayışını da neticede anlarım. Ben şahsen tüm çabalarıma rağmen bir tad alamadım.

Temennim odur ki bu proje albümleri lütfen Muazzez Ersoy'un nostalji albümleri gibi seri  hâlinde devam etmesin. İş birliği içinde olmak, ortak çalışmalara imza atmak çok güzel ama Nilüfer bize tek başına yeni şarkılar söylesin. Yeni şarkılar söylemeyecekse de geçmişi kurcalamaktan vazgeçsin.  Hazır havalar da ısınmışken iyisi mi Nilüfer acilen düet diyetine girsin.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com