, , ,

ERKEKLER RUJ SÜRECEK

Cumartesi, Nisan 27, 2013


Bilindiği üzere dünyaca ünlü yabancı markalar modayı bizden bir sezon önde takip ediyorlar ve yurt dışındaki moda haftalarında bir yıl sonrasının öncü tasarımlarına tanıklık ediyoruz.

Tabii mesele sadece önümüzdeki sezonla bitmiyor. Birtakım modacılar 10-20 yıl sonra ne tür tasarımların öne çıkacağı konusunda çeşitli çalışmalar yapıyorlar-mış. ABD'li moda yazarları da araştırmacı ruhlarının önünü alamamışlar ve özellikle 2030-2040 yılları arasında moda dünyasında yaygın olacak bazı akımları  ve alışkanlıkları öngörmüşler.

Moda yazarlarına göre önümüzdeki yıllarda kirli sakal da tıpkı sakal ve bıyık gibi şöhretini kaybedecek. Hoş, ülkemizde popülerliğini çok uzun zaman önce kaybeden bıyık, Muhteşem Yüzyıl'ın Malkoçoğlu'su Burak Özçivit'in dizi için bıyık bırakmasıyla ciddi anlamda bir akıma dönüşmüştü. Gerçi bizler ülkemizde dizilerin modaya ya da "trend"e yön vermesine alışkınız. Bihter yüzüğü, "acımız büyük" gözlüğü, Sıla tokası da dizilerden ilham alan toplumumuzun rağbet ettiği nesnelerdi. İşin şakası bir yana, "sakalsızlık" modası araştırmalara göre çok uzun yıllar boyu sürecek. Bu durum özellikle gelişmiş ülkelerdeki erkekler için geçerli olacak.

Araştırmanın en şaşırtıcı kısmı da gelecekte erkeklerin ruj kullanacak olması. Evet, şimdilik kulağa çok tuhaf gelse de beyaz ruj kullanımı erkekler aradında bir hayli moda olacak.

Tabii bu modanın ülkemizde ne kadar etkili olacağı ve hüküm süreceği şimdilik bir muamma. Önceden moda, insanın kendine yakışanı giymesiydi ama günümüzde kendine yapışanı giymesi oldu. Fiziği müsait olan da olmayan da dar pantolonlarla sokaklarda arz-ı endam eyliyor. Dar giyme modasının önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini  göz önünde bulundurursak, bir de bunun üstüne Taksim'de ya da Nişantaşı'nda beyaz rujla dolaşan erkekleri görmek çok korkunç olabilir.

Düşünsenize; bir erkek arkadaşınızı öpüyorsunuz ve yanağınız ruj oluyor ya da bir adamla akşam yemeğine gittiğinizde rujunu tazelemek için lavaboya gidiyor. Her şeye iyi hoş da bu erkekler nereye gidiyor? Metroseksüellik adı altında erkekler sözde modernleşirken aslında duruşlarını ve doğallıklarını kaybediyorlar. Erkekler feminenleşirken, kadınlar da maskülenleşiyorlar. Kadın ve erkek giderek birbirine yaklaşıyor. Sizleri bilmem ama açıkçası bu benim hoşuma gitmiyor.
Ben ki dudağım kuruduğunda lipstick sürerken utanan, şekillerden şekillere gieyen biriyim. İyisi mi müsait bir yerde ineyim.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com