, , , ,

BAHARIN MÜJDECİSİ: 32. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ

Salı, Nisan 02, 2013


İstanbul Film Festivali baharın müjdecisi gibidir. Önce cemre toprağa düşer, sonra bağımsız filmler sinemalara... İstiklâl, Kadıköy ve Nişantaşı sinemaseverlerle dolup taşar. Baharın ilk ışıklarında dışarıda olmak varken, insanlar tercihlerini kapalı sinema salonlarından yana kullanırlar; çünkü aslında beyaz perdede de bahar zamanıdır. Envai çeşit çiçeklerle birlikte birbirinden farklı yüzlerce film de sinema salonlarında filizlenir. Gişe baskısının zorundalıklarından uzakta, sakin, duru ve özgür anlatımlarıyla bağımsız filmler nihayet sahnesini bulmuş, izlenmeyi beklemektedir. Bu bahar bayramında seyirciyeyse aynı anda hem doğada hem sinemada baharı kutlamak düşmektedir.

Bu yıl 32. kez düzenlenen Uluslararası İstanbul Film Festivali, 30 Mart - 14 Nisan tarihleri arasında, dokuzuncu kez Akbank sponsorluğunda gerçekleştiriliyor. 29 Mart'ta Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda açılış galası gerçekleştirilen festivalde açılış filmi olarak Pedro Almodovar'ın son filmi Los Amantes Pasajeros gösterildi. Gecede Emek Sineması'nın yıkılması protesto edilirken, birçok onur ödülü de sahiplerini buldu.

Festival'de gösterilecek bazı filmler şöyle: AŞK KOKUSU, UYUYAN GÜZEL BELLA, GEBO VE GÖLGE, FRANSA GÜNLÜĞÜ, GÜREŞ VE AŞK, GÖRDÜĞÜNE İNAN, GOLTZIUS VE PELİKAN KUMPANYASI, İFTİRA AĞI, GÜN DOĞARKEN, ÇOK YAŞA AŞK.

Festivalde gösterilecek tüm filmlerin listesine, gösterim salonları ve seansları hakkındaki ayrıntılı bilgilere http://film.iksv.org/tr adresinden ulaşabilirsiniz.


Yazar: Gizli YazarEDİTÖRÜN NOTLARI

Soğuk bir kışı geride bıraktığımız günlerd her yıl baharın habercisi olan İstanbul Film Festivali, 32. kez sinemaseverleri kucaklıyor. 2013 programı 23 ayrı bölümden oluşuyor. İki hafta süresince yaklaşık 200 film salonlarda sinema tutkunlarıyla buluşmayı bekliyor.

Festival filmleri Beyoğlu'nda Atlas, Pera Müzesi, Beyoğlu, Nişantaşı'nda City's, Kadıköy'de Rexx, Ortaköy'de Feriye olmak üzere 7 ayrı salonda sinemaseverlerle buluşuyor. 3 Temmuz 2008'de kapılarını kapatan ve geçtiğimiz yıl kapılarını tekrar açan Feriye Sineması bu yıl sinemaseverleri festival kapsamında ağırlıyor.

İş yoğunluğumdan dolayı maalesef bu yılki festival programını istediğim kadar inceleyemedim ve filmlere gitme fırsatına sahip değilim ama fırsatı, zamanı olan herkesin festival havasını solumasını ve en azından bir filme bilet alarak müdahil olmasını öneriyorum. Bunu bir sinema öğrencisi olarak değil, önceki yıllarda en güzel zamanlarını İstanbul Film Festivali zamanlarında yaşamış biri olarak söylüyorum.

Bu organizasyonu yıllardır başarıyla ve büyük özveriyle devam ettiren İKSV'ye bir eleştirim olacak: Bu yılki festival kitapçığı rahatsız edecek derecede büyük ve kalın. Film sayısının fazlalığından dolayı kitapçığın tasarımında böyle bir değişime gidilmiş olabilir ama bu durum filmlerin incelenmesini zorlaştırıyor. Umarım ki önümüzdeki yıl kitapçık özüne döner ve eski pratikliğine kavuşur.

Tüm sinemaseverlere filmlerle dolu bir festival diliyorum.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com