, , , , , , , ,

TÜRKİYE MÜZİK ÖDÜLLERİ ADAYLARI AÇIKLANDI

Çarşamba, Mart 13, 2013

13 Nisan günü sahiplerine verilecek olan Türkiye Müzik Ödülleri'nin ilkinin adayları belli oldu.

Adaylıklar hakkındaki yorumlarımı kaleme aldım ve tahminlerimi yazdım. Geçtiğimiz yıl yazdığım tahmin yazımda bir-iki kategori dışındaki tahminlerimin gerçekleştiğini düşünürsek, bu konuda pek de fena sayılmam doğrusu.

Yazımın başında bahsetmem gereken birkaç nokta var. Yılın Şarkısı kategorisinde Seyre Dursun Aşk'ın ve Bir Güzellik Yap'ın aday gösterilmemesini tuhaflıkla karşılıyorum. Bir Güzellik Yap'ın Türkiye resmî listesinde zirveye çıktığını, ayrıca YouTube'da en çok izlenen Türk video klibi olarak izlenme rekoru kırdığını düşündüğümüzde ortada ciddi bir haksızlık var. Hoş, Aşk Gitti Bizden'le Tarkan aday gösterilmemişken şaşırma yetimizi rafa kaldırmalıyız.

Bu yıl dört kategoride karşımıza çıkan Demet Akalın, Emre Aydın ve Göksel en çok adaylığı bulunan isimler. Bu anlamda Göksel'in kariyerinin zirvesinde olduğunu ve Depresyondayım'dan sonra ikinci baharını yaşadığını söylemek mümkün. Bu yıl aday olduğu tüm kategorilerde Göksel favorim. Yine ilginç bir detay: Demet Akalın ve Göksel aday oldukları dört kategoride de birbirine rakip. Yani bu yıl Demet Akalın ve Göksel çekişmesine rastlayacağız.

Adaylar hakkındaki yorumlarımı ve tahminlerimi aşağıda okuyabilirsiniz. Bu arada, bazı adayların yanında * işaretine rastlayacaksınız. Bu işaret aday adaylıkları sürecinde oy kullandığım ve adaylığa yükselen isimleri ifade ediyor.

EN İYİ ALBÜM

Demet Akalın - Giderli 16 *
Ebru Gündeş - 13,5
Göksel - Bende Bi Aşk Var *
Mustafa Ceceli - Es *
Sıla - Vaveyla *

İzel'in Aşk En Büyüktür Her Zaman'ı dışında oy verdiğim bütün albümler bu kategoride karşımıza aday olarak çıkıyor. Zaten İzel'in adaylığa yükselmesini beklemiyordum.

Ebru Gündeş'in 13,5 isimli albümü hakkında GEREK VAR MIYDI? isimli bir yazı kaleme almıştım. Görünen o ki bu albüme epey bir gerek varmış ama ben yine de toplama şarkılardan oluşan bir albümün bu kategoriyi kazanmasından yana değilim. Bu albüm bence En İyi Proje kategorisine daha çok yakışırdı.

Sıla'nın Vaveyla'sının bir önceki albüm Konuşmadığımız Şeyler Var'ın etkisini yarattığını söylemek güç. İki nostalji albümünden sonra yeni bir repertuvarla karşımıza çıkan Göksel, Bende Bi Aşk Var ile hem popülerlik hem de müzikalite bakımından zirveyi yaşadığı bir albüme imza attı. Bu albüm bence 2012'nin en iyi albümüydü. Tabii bu tür organizasyonlarda yaş aralığı küçük dinleyicilerin borusu öttüğü için kalite değil de popülarite kazanabilir. Benim favorim Göksel ama ödülü sırasıyla Demet Akalın'ın ya da Mustafa Ceceli'nin alma ihtimali yüksek.

EN İYİ ŞARKI

Demet Akalın - Türkan
Emre Aydın & Gülden Mutlu - Soğuk Odalar
Göksel - Uzaktan *
Mustafa Ceceli - Es *
Rafet El Roman - Senden Sonra

Bu kategori organizasyonun en önemli kategorisi. Kategorinin kazanan şarkısı hem yorumcusuna, söz yazarına, bestecisine hem de aranjörüne ödül kazandıracak.

Yılan'la çıkış yaparak hafif sendeleyen Akalın, Türkan'ı kliplendirerek durumu iyi toparladı ve sosyal medya üzerinden kendi reklamını iyi yaptı. "Yılın şarkısı Türkan!" ve türevlerindeki cümleleriyle bence Türkan'ın yılın şarkılarından biri olduğunu bilinçaltımıza zorla kodladı Akalın. Ben Giderli Şarkılar'ın Türkan'dan daha iyi bir şarkı olduğunu düşünüyorum. Kaldı ki Türkan'ı bir kadın değil, bir erkek okumalıydı. Mesela Tarkan'a Türkan çok yakışırdı ama Gökhan Tepe'nin Tarkan'a benzetilmesi ve bu benzetme karşısında ego patlaması yaşaması elbette Tarkan'ın bu şarkıyı okuması ihtimalinin söz konusu bile olmamasına yetiyor.

Soğuk Odalar ve Es 2012'nin bahar aylarına damga vurmuş, büyük ses getirmiş şarkılar. Muhtemelen de ödül bu iki isimden birine gidecektir. Senden Sonra için de benzer şeyleri söylemek mümkün. Kategorinin ağırlıklı olarak yavaş ve duygusal şarkılardan oluşması da Türk müzik dinleyicisinin değişen müzik anlayışını ortaya koyuyor. Benim favorim ise Acıyor ile aday olmasını beklerken Uzaktan ile karşımıza çıkan Göksel.

EN İYİ KADIN SANATÇI

Demet Akalın *
Funda Arar *
Göksel *
Hande Yener
Sıla *

Baştan söyleyeyim, adaylığa yükselmesi için Hande Yener'e de oy verecektim ama nasıl olsa bu kategoriye zaten abone olduğundan son oy hakkımı Ziynet Sali için kullandım. Geçtiğimiz yıl Demet Akalın, Funda Arar ve Hande Yener bu kategoride yarışmışlardı ama ödülü Ajda Pekkan almıştı. Geçmişten Demet Akalın'ın iki, Hande Yener'in bir ödülü var. Defalarca aday gösterilse de Funda Arar hiç ödül alamadı. Sıla, en son 2010 Ödülleri'nde Akalın ve Yener ile aday gösterildi. Kazanan isim Sertab Erener'di.

2012, kuşkusuz Göksel'in senesiydi. Acıyor, Uzaktan, Yalnız Kuş hem müzikalite hem de liste başarısı açısından yılın öne çıkan şarkılarındandı. Göksel'in Sıla dışındaki diğer isimlerden fazlası ise kendi şarkılarını kendi yazması. Bu anlamda ödülü Göksel'in hak ettiğini düşünüyorum ama ödülü Demet Akalın'ın kazanması yüksek ihtimal.

EN İYİ ERKEK SANATÇI

Emre Aydın
Murat Boz
Murat Dalkılıç *
Mustafa Ceceli *
Volkan Konak

Geçtiğimiz yıl yayımladığı tekliyle aday gösterilen Kenan Doğulu ve her albümüyle banko aday gösterilen Serdar Ortaç'ın bu yıl aday olarak gösterilmemesi şaşırtıcı. En azından alışkın değiliz. Bu durum da her iki şarkıcının albümlerinin beklenen etkiyi yaratamadığını gösteriyor. Doğrusu isabet olmuş. Söz konusu isimler yaklaşık 20 senedir varlar. Gençlere yer açmakta yarar var.

Popüler müzik icra edenlere yönelik bir organizasyonun -ki tarzlarından ötürü Ebru Gündeş, Sibel Can gibi isimleri aday gösteremediği için onları ayrıca ödüllendiren- Volkan Konak'ı aday göstermesi beni oldukça şaşırttı, özellikle popçuların arasında görünce. Konak çok saygın bir müzisyen ama bu kategorinin dışında tutulmalıydı bence.

Bu kategori için tahminde bulunabilmek oldukça güç. Geçtiğimiz yılın kazananı -ki favorimdi- Murat Boz'un remix albümüyle aday gösterilebilmesini artan popülaritesine bağlıyorum. Çok geniş bir hayran kitlesi var ve tekrar ödülü kucaklayabilir ama bu yıl ödülü bence o almamalı.

Ödülü Murat Boz'un kazanmaması durumunda Emre Aydın'ın ya da Mustafa Ceceli'nin kazanacağını düşünüyorum. Murat Dalkılıç Bir Güzellik Yap'la 2012'ye damgasını vurdu. Kader ve Lüzumsuz Savaş da albümün başarısını devam ettirdi. Dalkılıç'ın kazanması sürpriz olur ve hatta güzel bir sürpriz olur.

EN İYİ GRUP

Gripin *
Kolpa *
Manga *
Mor Ve Ötesi *
Seksendört *

Bütün grupların şanslarını hemen hemen eşit görüyorum. Her grup kendi tarzında başarılı ve 2012'de üretimleriyle dikkat çekmeyi başardı. Benim favorim Manga. Seksendört ve Kolpa'nın ödülü kazanması ihtimaller arasında.

EN İYİ KLİP

Ayrılıklar Mevsimi - Aynur Aydın (Yön: Şenol Korkmaz)
Herşey Güzel Olacak - Ziynet Sali (Yön: Nihat Odabaşı)
Türk Marşı - Ceza (Yön: Türk Kolektif)
Türkan - Demet Akalın (Yön: Müjdat Küpşi)
Yalnız Kuş - Göksel (Yön: Murat Onbul)

Çok daha iyi video klipler varken Ceza'nın Türk Marşı'nın adaylığını anlamlandırabilmek çok güç. Türk motifleri sergilemek, tarihî yer göstermek şartsa, bunun için Sertab Erener'li Dım Dım aday gösterilebilirdi. 2012 yılı boyunca çok daha iddialı ve dikkat çeken video klipler çekildi.

Türkan'ın video klibinin herhangi bir espri içerdiğini ve yönetim açısından zahmetli bir klip olduğunu düşünmüyorum. Mekân, kostüm, aksesuar gibi etmenlerden dolayı sanat yönetiminden yırtan bir klip nihayetinde.

Aynur Aydın geçen yıl da bu kategoride adaydı. Bu yıl aday olduğu her kategoride kayıtsız şartsız favorim Göksel olsa da açıkçası Yalnız Kuş'ta Göksel'in iyi bir oyunculuk sergilediğini, dolayısıyla da iyi yönetildiğini düşünmüyorum.

Başka kategorilerde aday olarak gösterilmeyen Ziynet Sali'nin, Herşey Çok Güzel Olacak ile dolaylı yoldan kazanan isim olması gerektiğini düşünüyorum. Son birkaç yıldır Nihat Odabaşı birbirinden güzel klipler çekiyor. Odabaşı geçtiğimiz yıl aday olarak yarışmış ama ödül Vay'ın yönetmenlerine gitmişti. 2012'de sürdürdüğü başarısı ve çektiği kliplerle Odabaşı bu ödülü hak ettiğini fazlasıyla gösterdi.

EN İYİ PROJE

Badem - Badem ve Konukları
Erdem Kınay - Proje *
Manga - E Akustik *
Orhan Gencebay - Orhan Gencebay İle Bir Ömür *
Ozan Çolakoğlu - 01 *

2012'nin en çok satan albümü olduğu gibi aynı zamanda son yılların en çok satan albümü olarak satış rekoru kırması ve 32 sanatçıyı bir araya getirmesi nedeniyle Orhan Gencebay İle Bir Ömür'ün ödülü kazanacağını düşünüyorum. 01 ve Proje çok iyi projeler ama Orhan Baba'nın albümü yanında şansları düşük.

EN İYİ REMIX ŞARKI

Ayrılsak Ölürüz Biz - Ferhat Göçer (Hüseyin Karadayı)
Es - Mustafa Ceceli (Ender Çabuker & Pit10)
Geri Dönüş Olsa - Murat Boz (Erdem Kınay)
Haberin Olsun - Bengü (Burak Yeter)
Hayat Öpücüğü - Murat Boz (Ozan Çolakoğlu)

Bu kategoride Murat Boz iki parçasıyla dolaylı yoldan karşımıza çıkıyor. En İyi Proje kategorisinde ödülü büyük olasılıkla Orhan Gencebay'a kaptıracak olan Erdem Kınay'ın Geri Dönüş Olsa ile bu kategoride kazanacağını düşünüyorum ki benim de favorim. Rakibi ise yine bir Murat Boz şarkısı Hayat Öpücüğü ile Ozan Çolakoğlu.

EN İYİ ÇIKIŞ

Ece Seçkin
Gülden Mutlu *
Günseli Deniz
İrem Derici *
Mehmet Erdem *

Ödülü kuvvetle muhtemel Hakim Bey ile 2012'de oldukça ses getiren Mehmet Erdem kazanacaktır.

EN İYİ DÜET

Çıkmaz Sokaklar - Eflatun & Burcu Güneş *
Hani Biz - Manga & Yıldız Tilbe (?)
Lüzumsuz Savaş - Murat Dalkılıç & Zeynep Bastık (?)
Rüya - Hande Yener & Seksendört *
Soğuk Odalar - Emre Aydın & Gülden Mutlu *

Aday düetlerin hepsi güzel ve hepsi 2012'de keyifle dinlediğimiz şarkılardı. Manga & Yıldız Tilbe ve Hande Yener & Seksendört iş birliği farklı tarzların sentezi açısından başarılı denemelerdi ama ödül Soğuk Odalar'a gidecektir.

Yanına soru işareti koyduğum adaylar, oy kullandığımda aday olarak gösterilmiyorlardı. Oylama süreci başladıktan sonra kategorilerde gerçekleşen değişiklikler bence büyük bir organizasyon hatasıydı.

EN İYİ SINGLE

Beni Biraz Böyle Hatırla - Emre Aydın
Dağılmak İstiyorum - Ozan Doğulu & Model
İnsan Sevmez Mi? - Soner Sarıkabadayı
Rüzgar Ektim Fırtına Biçeceğim - Fettah Can
Sen De Gidersen - Bora Duran

Bu kategoride oy verdiğim hiçbir aday adayı adaylığa yükselemedi. İki şarkılık single çalışmasıyla yarattığı etkiye bakılacak olursa, tutarlılık açısından bu kategorinin kazananı Emre Aydın olmalı. Dağılmak İstiyorum ve İnsan Sevmez Mi? az da olsa kazanma şansına sahip diğer tekliler.

NOT: Yazı başlığımda kullandığım kolaj, Gazete a24 isimli siteden alınmıştır.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com