, , ,

ÖMÜR GEDİK LÜTFEN ŞARKI SÖYLEMESİN

Çarşamba, Mart 20, 2013

Türkiye'de bazı şeyler çok zor, bazı şeyler çok kolay. Hangi ailede doğduğunuz, hangi okullarda okuduğunuz, diploma notunuzun bilmem kaç olduğu, nasıl niteliklere sahip olduğunuz bazı durumlarda hiçbir şey ifade edemeyebiliyor bu ülkede. Atı alan Üsküdar'ı geçiyordu eskiden. Şimdi atı alan Üsküdar'la yetinmiyor, Türkiye turnesine çıkıyor...

Ömür Gedik'i yıllar önce Kanal D'de sunduğu sinema programıyla tanıdım ben de birçok kişi gibi. Arada sırada izlerdim de denk geldikçe. Kadrosunda yer aldığı gazeteyi aldığımda yazılarını da keyifle okurdum. Ömür Gedik benim için tarzı ve tavrı olan bir kadındı. Bir çizgisi vardı. 7 Kocalı Hürmüz isimli sinema filminde çalıştığım dönemde bir gün sabahın erken saatinde, daha çekimler başlamadan sete ziyarete gelmişti. İşine verdiği önemi, sinemaya olan sevgisini bizzat gördüğümden daha da sevmiştim Gedik'i. Daha sonra olanlar oldu.

Hayvan sevgisi ve hayvan hakları savunuculuğuyla bildiğimiz Ömür Gedik, geliri hayvanlar için kullanılacak bir maxi single çıkardı. Elbette benim gibi birçok kişi bu durumu şaşkınlıkla karşıladı. Hatta öyle ki geçtiğimiz yıl düzenlenen Kral Müzik Ödülleri'nde bu projesinden dolayı bir de ödül aldı. Her şey çok müthiş, harika gibi görünse de Benzemez Kimse Sana isimli televizyon programında sergilediği canlı performanslarla Ömür Gedik iyi şarkı söylemekten çok uzaktı. Single, ödül, program Gedik'i kesmedi, tatmin etmedi. Bu yüzden olacak ki Ömür Gedik her yerdeydi. Ajda Pekkan konserinde Ajda Pekkan kılığıyla da karşımıza çıktı, evlendirme programında halktan biri gibi de. Yetmedi, yetmedi, yetmedi.

Geçtiğimiz haftalarda Ömür Gedik iki şarkıdan oluşan bir single yayımlayınca artık kendimi tutamadım. Vaktiyle yarıştığı televizyon programında şarkı söyleme yeteneğiyle doğmadığını ve bu özelliğin kendisinde bulunmadığını bizzat duyduk ki bunun için çıkardığı ilk single yetmişti de artmıştı ama Ömür Gedik fazla ısrarcı, fazla hırslı. Eğri oturalım, doğru konuşalım lütfen. Ömür Gedik'in single çalışmalarının yapımcı firması DMC. Yani Gedik'in yıllarca kanalında program yaptığı, gazetesinde yazılar yazdığı kuruluşun müzik yapım şirketi. Ömür Gedik ünlü olmasaydı ve çok yetenekli biri olsaydı, DMC yine de Gedik'e bu şansı tanımazdı. Gedik alacağı olumsuz tepkilerin de gayet farkındaydı. Minareyi çalan, kılıfını hazırlar. Bahaneydi bu basbaya. Şarkıcı olmayan birinin hayvan hakları için şarkı söylemesi başından beri bana hiç mantıklı gelmiyor, hele hele bunun bir sürü yolu varken. Gedik hayvan hakları diyerek cd de bastırdı, ödül de aldı. Zaten her şey hayvan hakları için. Peki ya insan hakları?

Etrafta bir sürü güzel ses varken, nice yetenekli gençler varken onların önü hep kesiliyor.  Bunun için köstek olmaya gerek yok, görmezden gelmek yetiyor. Önceden yetenek aranırdı ama şimdi çevren varsa, sağlam bir tanıdığın varsa, camiada büyüklerin varsa senden iyisi yok. Hakkında en güzel haberleri de yazarlar, olmayan bir başarıyı varmış gibi de anlatırlar, sırf birilerinin ruhu okşansın diye her şeyi yaparlar. Yalandan kim ölmüş?

Keşke Ömür Gedik hep yazar ve programcı olarak kalsaydı. Tabii özgür bir ülkede yaşıyoruz. Herkes istediğini yapabilir ama Gedik kendisinin yetkinliği ve yeteneğinin olmadığı ayan beyan olan bir alanda olarak, aslında yetenekli birinin kontenjanını dolduruyor. Bunu çok daha çok hak eden birileri hâlâ sırada bekliyor. Egoya yenik düşmemek, duracağın yeri bilmek sağduyu gerektiriyor. Hayvan haklarını avaz avaz savunan biri olarak Gedik, insanlar hakları konusunda da sağduyuyla düşünür belki...

Follow my blog with Bloglovin

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com