, , ,

GEÇ KALINMIŞ BİR KEŞİF: GÜLCAN ALTAN

Pazartesi, Mart 18, 2013

Çok değil, birkaç gün önce evine gittiğim arkadaşımla televizyon kanallarına şöyle bir bakınıyorduk. Televizyondaki saçmalıklardan sıkıldık ve televizyondan bir radyo kanalını açtık. Radyoda bir şarkıya rastladık...

Radyoda öyle bir şarkı çalıyordu ki tüylerimiz diken diken oldu. Hiç abartmıyorum, son zamanlarda duyduğum en güzel ses... Şarkının dilini bilmiyorum ama öyle bir dokunuyor, öyle bir acıtıyor, öyle bir etkisine alıyor... Teknoloji çağındayız Allah'tan. Arkadaşıma "Ben telefonuma bu şarkıyı dinleteyim hemen bitmeden. Acaba kim söylüyor?" diyerek Shazam isimli muhteşem uygulama sayesinde şarkının kaynağına ulaştım: Şarkının ismi Adiyuf, söyleyen ise Gülcan AltanKendi açımdan Gülcan Altan'ı geç kaldığım bir keşif olarak yorumladım ve hakkında ufak çaplı bir araştırma yaptım.

Samatya'da Çerkez bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen Gülcan Altan, 2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı'na derece ile girmiş ve 2005 yılında birincilikle konservatuardan mezun olmuş. 2008 yılında ilk albümü Gülümser'i yayımlamış ve bu albümünde Vedat Sakman'ın eserlerini yorumlamış. Keşif şarkım Adiyuf'un da yer aldığı, Abhaz ve Adige şarkılarından oluşan Gunef isimli albüm ise 2011 yılında raflarda yerini almış. Gunef'in dilimizdeki anlamı ise kalbin ışığıymış.

Etnik müziği seviyor ve yeni keşiflere açılmak istiyorsanız, Gülcan Altan'la ve müziğiyle muhakkak tanışmalısınız. Bu keşfe Adiyuf ile çıkmanızı öneriyorum. Dilerim ki Gülcan Altan'ın ismini ve dönemin üretimleriyle kıyas kabul etmeyecek kadar özel eserlerini ilerleyen zamanlarda daha sık duyarız. Keşfi beraber gerçekleştirdiğimiz arkadaşımla ilk fırsatta Altan'ın bir konserine bilet alacağız.

TTNET Müzik üzerinden sanatçının son albümüne ulaşmak için buraya tıklayın.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com