, , , , , , ,

YENİ YETENEK: CEM BELEVİ

Perşembe, Şubat 28, 2013

Bir müzik değerlendirme yazısı yazmak, dinlediğiniz bir şarkıcının yeni çalışmasını yorumlamak ne kadar keyifli olsa da bundan daha keyifli olan, yeni çıkış yapan bir şarkıcının heyecanına ortak olmak ve kaleme almak. Yaklaşık bir yıldır yeni yetenek yazmamıştım. Yeni yeteneğimiz, Cem Belevi.

Cem Belevi'yle ilk olarak TTNET Müzik'te gezinirken karşılaştım. Esmer, dalgalı saçlı Belevi'yi gördüğümde karşımda bir İspanyol var zannetsem de ismini gördüğümde fotoğrafı çektim. İsmi Cem olan biri olarak uzun zamandır müzik piyasasında bir adaşımın eksikliğini hissediyordum. Hemen şarkıları dinlemeye giriştim ama  öncesinde sizlere Cem Belevi'den kısaca bahsedeyim.

Londra'da Ekonomi Eğitimi ve Uluslararası İşletme okuyan Belevi yine Londra'da blues, caz ve şan eğitimi almış. Şarkıları dinleyince Avrupai tarzın ve tavrın nereden gelmiş olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Bu arada da "belevi" kelime olarak köy ağası, eşraf anlamına geliyormuş. Ayrıca Ege'deki bazı yerleşim birimlerinin de ismi. Cem Belevi keşfedildiğinde gazeteciler hep ona benzer soruları soracaklar. İlk keşfedenlerden biri olarak ben araştırdım ve şimdiden söyleyeyim dedim.

Sekiz şarkının yer aldığı albümde aynı zamanda çıkış klibi olarak seçilen Günaydın Sevgilim açılış şarkısı olarak bizleri karşılıyor. Zaten şarkı lokomotif olacak türden ve kesinlikle hit potansiyeli taşıyor. Radyoların bu şarkıyı seveceğini ve  ilerleyen günlerde sık sık çalacaklarını düşünüyorum. Şarkı ayrı, Belevi'nin sesi ayrı, video klip ayrı güzel ve hepsi bir bütün olarak ayrıca güzel. Antalya'dayken ve bahara ramak kalmışken Günaydın Sevgilim'i defalarca üst üste dinledim. Şarkının sözleri, altyapıdaki enstrümanlar, vokal birbirini tamamlıyor ve bu öğelerden hiçbiri diğerinden rol çalmıyor. Her şey kararında. Kapıya dayanan baharın coşkusunu hissettiren çok güzel bir şarkı çıkmış ortaya.

Albümdeki tüm şarkılar için bu uyum ve bütünlük geçerli. Altyapılarda gitara sıkça rastlıyoruz. Bilmezsin'den sakin, akustik, romantik bir albüm diye bahsetmek doğru bir tanım olacaktır. Benim albümdeki favorilerim Günaydın Sevgilim, Aşk İçin Savaşmalı ve Yağmur. Şarkılar, vokal ve altyapılar gürültüden uzak. Akustik müzik sevenlere, birbirine benzeyen Pop şarkılardan sıkılanlara Belevi'ye kulak vermelerini öneriyorum. Eğer promosyon dönemi başarıyla yürütülürse, bence zaten sıkça duyacağız.

Emir Khalilzadeh yönetmenliğinde çekilen Günaydın Sevgilim'in klibini izlemek için buraya tıklayın. Özellikle klipteki sanat yönetimini çok beğendiğimi de ekleyeyim.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com