, , , ,

KRAL MÜZİK ÖDÜLLERİ'NİN İSMİ DEĞİŞTİ

Perşembe, Şubat 21, 2013

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve müzik sektörünün nabzını tutan, bütün tartışmalara rağmen ülkemizin en prestijli müzik ödülleri olarak kabul gören Kral Müzik Ödülleri'nin isminin değiştiği açıklandı. İlki 6 Mart 1995 yılında gerçekleştirilen ve geçtiğimiz yıl 18. defa kazananları ödüllendiren Kral Müzik Ödülleri bundan böyle Türkiye Müzik Ödülleri olarak dağıtılacak. Yeni adıyla ilk kez 13 Nisan 2013 günü kazananlarına ulaşacak.

Doğuş Yayın Grubu çatısına girdikten sonra hızlı bir şekilde yeniden yapılanmaya giden Kral Grubu yaptığı birçok yenilikle ve uygulamalarla yayın hayatına başarıyla devam ediyor. Kuşkusuz ki karşımızda önceki yıllara göre daha tarafsız ve daha adil bir ödül organizasyonu var. Öyle ki artık adayların belirlenmesi için müzik dinleyicilerinin fikirlerine başvuruluyor ve aday adayları halk oylamasına sunuluyor. Türkiye'nin en prestijli müzik ödüllerinin bir yayın grubunun tekelinden çıkıp daha ulusal bir çizgiye ulaşması ve yayın grubunun bunu gönüllü olarak yapması son derece özverili bir yaklaşım.

Aday adaylıkları açıklandı ve http://www.turkiyemuzikodulleri.com üzerinden oylamaya katılarak adaylarınıza oy verebilirsiniz. Her kategoride beş oy kullanmanız gerekiyor. Yalnız bazı kategorilerin aday adaylıklarında ciddi hatalar var. Örneğin, En İyi Albüm kategorisinde Emir'in Ateşten Bi Rüzgar'ı aday adayı olarak karşımıza çıkıyor ama üç şarkının yer aldığı Ateşten Bi Rüzgar bir maxi single. En İyi Single kategorisi dururken çalışmanın bu kategoride yer almasını doğru bulmuyorum. Yine Selim Gülgören'in iki şarkıdan ve üç versiyondan oluşan maxi single'ının da bu kategoride olması bir hata. Bengü'nün iki şarkı olmak üzere toplam yedi parçadan oluşan Anlatacaklarım Var'ı En İyi Single kategorisindeyken, bu projelerin bu kategoride neden olduğuna anlam veremedim ve bu hataların düzeltilmesi gerektiği kanaatindeyim.

Yine En İyi Albüm kategorisinde yarışan maNga'nın E-Akustik albümü, En İyi Proje kategorisine transfer edilmiş. Evet, olması gereken yeri bulmuş olsa da oylama süreci başladıktan sonra bunun gerçekleşmesi oylamayı olumsuz yönde etkiliyor; çünkü ben projeleri oylarken 5. oyumu kontenjanı doldurmak için zoraki verdim. maNga'nın albümü bu kategoride olsaydı, 5. oyumu rahatlıkla maNga için kullanırdım. Oylamaya katıldığım için değişiklik de yapamıyorum. Ülkede seçim yapılırken ve halk oy verirken gelip de kimse pusulaya yeni parti eklemiyor ya da silmiyor. Oylamanın interaktif olması nedeniyle yetkililer değişikliğe gitseler de oylama başladıktan sonra müdahale hakları bulunmuyor. Sorumuluklarını aday adaylıklarını açıklamadan önce yerine getirmeleri gerekiyordu bence. Büyük titizlikle ve yoğun çalışmalarla yürütülen bir organizasyonda böyle hataların olmaması gerekiyor. Bir ödül organizasyonunda adaylıklardan daha önemli bir unsur olamaz.
En İyi Çıkış kategorisinde aday adayı olan Can Tosun ve Çağlayan Topaloğlu söz konusu çıkışı önceki yıllarda zaten gerçekleştirmişlerdi. Yani iki şarkıcının da bu ilk çıkışı değil. Hatta Çağlayan Topaloğlu daha önce bu kategoride aday olarak yarışmıştı. Bu durumun sorumlu kişilerin gözünden kaçması kabul edilebilir bir durum değil. Bu kategoride ilk projesine imza atan şarkıcılar yarışır ve bu dünyada da böyledir. En İyi Grup kategorisinde oy verdiğim Papyon'un bugün En İyi Çıkış kategorisine alındığı gördüm. Peki benim oyum boşa mı gitti? Bu kategoriden çıkan bir başka sonuç da artık ilk projelerine imza atan grupların En İyi Çıkış kategorisinde solo albüm yapanlarla yarışacak olması. Dünyada da durum böyle.

Kral Müzik Ödülleri, video klipler üzerinden şarkıların ve şarkıcıların yarıştığı bir organizasyon; çünkü yıllarca Kral TV Video Müzik Ödülleri olarak dağıtıldı. Artık bir video müzik ödül töreni değilse de bunu bizden neden sakladılar? Bu anlamda En İyi Düet kategorisinde aday adayı olarak gösterilen ama video klipleri olmayan Yıkıl Karşımdan ve Öfkem Var'ın aday adaylığının doğru olmadığını düşünüyorum. Hem Demet Akalın'ın, hem de Hande Yener & Seksendört'ün aynı kategoride zaten ikişer adaylığı var. Ölçüt nedir, kıstas nedir, prensip nedir? Yıllarca şaibeli olduğu konuşulan ve sil baştan yapılanmaya gidilmiş bir organizasyonun en ufak bir hatayı bile kabul etmediğini düşünüyorum. Sonuçta bu canlı yayın değil ki kaza diyelim.

Yetkililerin bu konuda daha hassas olmalarını ve söylediklerimi göz önünde bulundurmalarını temenni ediyorum. Adaylarımı ve aday adaylarıyla ilgili yazımı yakın zamanda sizlerle paylaşacağım.

Türkiye Müzik Ödülleri vatana millete hayırlı uğurlu olsun.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com