, , , ,

KADIKÖY'DE BİR KONAK: AGAPIA

Pazartesi, Şubat 04, 2013

Agapia'nın ismini ve methini iş arkadaşlarımdan sıkça duymuş ama istikametime ters olduğu için orada düzenlenen buluşmalara dahil olamamıştım. Çok sevdiğimiz bir arkadaşımızın aile büyüklerinin işletmecisi olduğu Agapia, oraya ilk adımımı attığım günden bu yana vazgeçilmezim oldu diyebilirim.

Kadıköy Bahariye'de Süreyya Operası'nın tam karşısındaki ara sokağın (Miralay Nazım Sok.) sonunda bulunan ve eski bir konak olan Agapia üç katlı bir restoran. Bina, dış görünümü ve tarihî bir yapı oluşu nedeniyle içinin de çok gösterişli olduğunu düşündürüyor fakat gelenleri mütevazı ve sade bir dekor karşılıyor. Ben mekânın en çok en üst katını seviyorum. İki oda ve bir salondan oluşan bu kat, diğer katlara göre daha sakin. Her odada bir masa olduğundan bulunduğunuz oda size özel oluyor. İstediğiniz gibi hareket edebiliyor ve rahatça konuşabiliyorsunuz.

Diğer birçok nezih mekâna göre patronlar oldukça güleryüzlüler ve müşterilere karşı ilgililer. Mekân çalışanlarının servisi gayet iyi ve hızlı. Tabii bu hızda mutfak ekibinin büyük payı var. Özellikle çok açken yemek yemeye gittiğinizde bu hızlı servisin kıymetini daha iyi anlıyorsunuz.
Agapia'nın menüsü de oldukça geniş. Hemen hemen her damak tadına hitap edebilecek bir mutfağa sahipler. Yemek sunumu oldukça iştah kabartıcı ve cömertçe. Bu cömertliğe karşın fiyatlar gayet uygun, hele hele bu standarttaki diğer restoranlarla kıyaslandığında.

Ana yemeklerden favorim, Fas Usulü Djej Makalli. Bir yemekte kajun fıstığının olduğunu görmek  çok şaşırtıcı -en azından benim için- ama sonuç kesinlikle çok başarılı. Garnitür, safran ve kajun fıstıklı-zeytinli tavuk parçalarıyla servis edilen bu yemeği damak tadına düşkün olanlara kesinlikle tavsiye ediyorum. Ben son olarak Agapia Burger'i denedim ve çok memnun kaldım. Bu arada, soğan halkaları bile Agapia'nın kendi yapımı. Bu da dikkatimizden kaçmadı.


Güzel bir akşam yemeği bence muhakkak güzel bir tatlıyla bitmeli. Yemekten sonra tatlı olarak sufleyi öneriyorum. Hayatımdaki en güzel sufleyi Agapia'da yediğimi söylersem abartmış olmam sanırım. Agapia'nın suflesinin tadına bakarsanız bana hak vereceksiniz. Son olarak, çalan müziklerin en az yemekler kadar güzel olduğunu da belirtmiş olayım. Yemekler kadar çalan şarkıları da seveceksiniz.

Eğer Anadolu Yakası'nda yaşıyorsanız, Cadde'deki mekânlardan sıkılmış ve yenilik arıyorsanız, es kaza Bahariye'den geçiyorsanız Agapia'ya uğrayın derim. Şimdiden bu keşif için teşekkürlerinizi duyar gibiyim.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com