, , ,

İYİ NİYET ELÇİSİ YA DA UMUT TACİRİ: TUĞBA ÖZERK

Pazar, Şubat 24, 2013

Her ne kadar çocukluğumun sonlarına, gençliğimin başına doğru koyu bir Britney Spears hayranı olsam da fan sitesine üye olup resmî anlamda fanatiği olduğum ilk şarkıcı Tuğba Özerk'tir. Yazıma bir itirafla başlamış bulunmaktayım.

Böyle mi Olacaktı? dizisinde oynadığı dönemlerde hep Tuğba Özerk'in oynadığı sahnelerin çıkmasını beklerdim. Özerk'e karşı sebepsiz bir şekilde sempati duyuyordum. 2002 yılında şarkıcının ilk albümü çıksa da asıl çıkışını 2005 yılında Nazan Öncel imzalı Lo Lo Lo ile gerçekleştirecekti Özerk.

Sözler espriliydi, müzik oldukça hareketliydi, klip hem mizahi hem de seksiydi. Her ne kadar ilerleyen zamanlarda bikinili mayolu, havuzlu denizli klipleri sahiplenecek Pop şarkıcılarımız çıksa da bu akım aslında Tuğba Özerk'le başlamış ve onunla ses getirmişti. Özerk sadece bu meseleyi fazla dillendirmedi. Aynı albümde seslendirdiği Sezen Aksu şarkısı El Gibi'yi Tuğba Özerk'te sevdim ve çevremdeki birçok insan için aynı durum geçerliydi.

Güçlü bir sese sahip olmasının yanı sıra kendi şarkılarını üretme yeteneğine de sahip olan Özerk'in eksiği magazinsel olaylarının olmaması ve müziği dışında karşımıza pek çıkmamasıydı. Aslında güzel olan bu olsa da bir Pop şarkıcısı için handikap olduğu gerçeği de su götürmez bir gerçek.
Şarkıcı, bence Lo Lo Lo'dan sonraki en başarılı çıkışını 2012 yazında dijital olarak yayımladığı  ve yine bir Sezen Aksu şarkısı olan teklisi Kolay Değil ile gerçekleştirdi. Tuğba Özerk'i ve söz konusu tekliyi geçtiğimiz yaz BU YAZ ONLAR SINGLE KALDILAR isimli yazımda kaleme almıştım ve Tuğba Özerk'e yeni enerjilerle buluşmasını, yeni isimlerle çalışmasını önermiştim. Sesimi mi duydu, içine mi doğdu bilmem ama sözüme gelmiş.

Tuğba Özerk'in genç yeteneklerin besteleri içerisinden birini albümüne alacağı haberini gören arkadaşlarım aynı gün içerisinde üst üste mesaj gönderdiler. Ne tesadüf ki ondan bir gece önce Özerk'e bestelerimi ulaştırmak için aracı olacak bir arkadaşıma konuyu açmıştım.  Hatta geçenlerde 90'lı yıllara damgasını vuran bir kadın Pop şarkıcımıza bestelerimi dinletmiş, kendisinden "Bu şarkı Tuğba Özerk'in tarzında." yorumunu almıştım. Çekim yasasının bu kadarı...

Evet, haber çok güzel. Gençlere, yeni yeteneklere birilerinin değer vermesi harika ama her ne kadar Özerk'in samimiyetine inansam da düşünmeden edemiyorum. Daha önce aynı konuyla gündeme gelen ve bu sayede günlerce medyada yer bulan şarkıcılar olmuştu. 2007 yılında buna benzer bir yarışmayı Gülben Ergen de düzenlemiş, hatta aramızda günlerce bir yazışma gerçekleşmişti ama büyük yankı uyandıran bu yarışma sonucu Ergen böyle bir şarkıya yer vermemişti. Demet Akalın da yeni albümü için gençlerin bestelerini dinlediğini ve hatta yeni albümünde bu şarkılara yer vereceğini söylese de gerçek hiç de öyle değildi.

Bunların hepsi gündeme gelmek için birer stratejiden ibaretti. Kemik kitlelerini gençlerin oluşturduğu şarkıcılar bir yandan gençlerin sempatisini kazanmak için "Genç yetenekler çok önemli. Gençlere tam destek!" gibilerinden naralar atsalar da yalancı şarkıcıların mumu albüm çıkana kadar yandı. Benim gibi fil hafızasına sahip olanlar da bunları unutmadı.

Şimdi ister istemez düşünüyorum, kendi bestelerini kendi yapan Özerk gerçekten tanımadığı bir gencin bestesine albümünde yer verecek mi, yoksa bunlar bir pr çalışmasından ibaret mi? Tuğba Özerk sahici mi, yoksa umut taciri mi? Bekleyip göreceğiz.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com