, , , , , , ,

BİR GRAMMY'NİN DAHA SONUNA GELDİK

Pazartesi, Şubat 11, 2013

Bir Grammy organizasyonunun daha sonuna geldik.

55. Grammy Ödülleri, Los Angeles'ta gerçekleştirilen törenle 55. kez yılın en iyilerine verildi. CNN Türk'ün canlı yayınla bizlere ulaştırdığı ödül töreninin başını kaçırsam da bavulumu atar atmaz ekran karşısındaki yerimi aldım ve bir yandan da kaçırdığım kategorilerin kazananlarına internetten şöyle bir baktım. Sonrasında da Grammy yazımı kaleme aldım.

Okuyanlar bilir, geçtiğimiz yıl Grammy'deki kategori sayısı önemli ölçüde azaltılmıştı. Zaten dünyanın en prestijlisi olarak kabul gören bir organizasyonun bir gecede yüzden fazla ödül dağıtması abesle iştigaldi. Alması ayrı bir dert, vermesi ayrı bir dert, izlemesi ayrı bir dert. Sonuç olarak bu yıl 81 ödül dağıtıldı. Minimalistlerin de dediği gibi, az daha çoktur.
Ödül törenine geçmeden önce kırmızı halıya şöyle bir göz gezdirmezsek olmaz. Bu yıl Grammy'nin ödüllerinden önce kulisteki haberleri gelmiş ve yetkililerin davetli kadın şarkıcıları dekolte giymemesi konusunda uyardıkları söylentisi epey konuşulmuştu. Bu uyarıdan mıdır bilinmez ama yaklaşık üç ay sonra misafirimiz olacak Rihanna tam bir uslu prenses gibi görünüyordu. Gecenin en şık ismi kesinlikle ve kesinlikle Rihanna'ydı. Kırmızı elbisesi ve uzun saçlarıyla göz kamaştıran şarkıcı, sahnede de en az kırmızı halıdaki kadar göz alıcıydı. Bu bir değerlendirme yazısı olsa da buna kısaca değinmek istedim. Zaten konser haberini öğrendim öğreneli "Shine bright like a diamond!" diye haykırıp duruyorum. Rihanna'yla ilgili esas merak ettiğim, We Found Love'ın adaylığının bulunduğu Kısa Formdaki En İyi Klip kategorisinde ödülü alıp almayacağıydı. Nitekim kategorinin kazananı da Rihanna oldu. Hakkıydı.
Geçtiğimiz yıl organizasyondan 6 ödülle ayrılan Adele, bu yıl En İyi Pop Solo Performansı dalında yarıştığı Kelly Clarkson, Carly Rae Jepsen, Katy Perry ve Rihanna'yı geride bırakarak ödülü kazanan isim oldu. Bu kategori gecenin en çekişmelilerinden biriydi. 2012'nin en çok satan ikinci teklisi Call Me Maybe ile iki adaylığı bulunan Carly Rae Jepsen geceden eli boş dönse de kuşkusuz 2012' nin en iyilerindendi ve eli boş dönmesi bu gerçeği değiştirmedi.

Fun. ve Gotye ödül almasını beklediğim isimlerdi ve sonuç beklediğim gibi oldu. Her iki isim de 2012'de deyim yerindeyse dünya müzik listelerinin zirve arsızıydılar. We Are Young, Yılın Şarkısı ve En İyi Yeni Sanatçı ödüllerini Fun.'a kazandırdı. Gotye, Somebody That I Used To Know ile Yılın Kaydı ve Yılın Düet Grup Performansı kategorilerinin kazananı oldu.

The Black Keys, kendi kategorisinde -rock- ödülleri topladı. Geçtiğimiz yıl ödülleri toplayan Skrillex bu yıl iki ödül kazandı. En İyi Pop Vokal Albümü dalında ödülü Kelly Clarkson kucakladı. Bir Grammy organizasyonu daha ödüllerin sahiplerine kavuşmasıyla sonlandı. Geçen yılların aksine bu yıl 6'şar ödül alan isimler olmadı.

Gecenin tüm kazananlarını görmek için buraya tıklayın.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com