, , , , ,

BİR ÇAKMALIK KLASİĞİ: DEMET AKALIN

Çarşamba, Şubat 13, 2013

Popüler kültür söz konusu olunca, döne dolaşa hep aynı isimlerden bahsediyoruz. Ben Demet Akalın hakkında yazı yazmaktan sıkıldım ama Demet Akalın bir şekilde malzeme vermekten bıkmadı gitti. Deliyim'in klibinin Cheryl Cole kızımızın Lose Control isimli şarkısının klibine ne kadar benzediğini(!) daha önce yazmıştım. Sırada yenisi var-mış. Gerçi Demet Akalın bunu hep yapıyor ve bana kalırsa bu durumlarının haber niteliği bile kalmadı.

Albüm değerlendirme yazısında bahsettiğim gibi son albümü Giderli 16'nın kapağında son derece amatörce bir hata vardı. Giysinin sol kol kısmı Akalın'ın kolundan çıkmıştı ama ne hikmetse yakın çekim olan bu fotoğraftaki hatayı ekibinden hiçbir kişi fark edememiş olacak ki kapak böyle basıldı. Sen saçları savur, giderli pozlar ver ama albüm kapağında böyle gülünç bir hata olsun. Kusursuz 19'daki Demet Akalın nerede, atarlı Demet Akalın nerede? Kalbini mi kırdım? Affedersin. Kapak öyle olmaz, böyle olur. 

Demet Akalın'ın Giderli 16'sının en sağlam şarkısı Giderli Şarkılar'ı kötü bir kliple taçlandıracağını adım gibi biliyordum ki yine yanılmadım. Konser görüntülerinden oluşan yeni video klibinde Demet Akalın karşımıza bir Beyoncé çakması olarak çıkıyor ama elbette olabilecek en facia hâliyle. Hatırlayacağınız üzere Beyoncé, 2011 Billboard Awards gecesinde Run The World performansıyla uzun süre konuşulmuş, barkovizyondaki görüntüler eşliğinde senkronik olarak sergilediği koreografi ayakta alkışlanmıştı. Bu performans teknolojinin geldiği son nokta olarak değerlendiriliyordu. Elbette bu teknolojiden her sahne sanatçısı yararlanabilir ama özenmenin, araklamanın bu kadarına da pes doğrusu! Bu fikri kim verdiyse Akalın bence acilen o kişiyle arkadaşlığını kessin, bir daha telefonlarına bile çıkmasın. Gülsem mi, ağlasam mı? Gülünç ki ne gülünç. Karşındaki Beyoncé, Hande Yener değil. Hoş, Hande Yener'in Biraz Özgürlük'üne, Acele Etme'sine, Kibir'ine de erişebilen olmadı bu sularda.

Sen bu işten bu kadar paralar kazan, şöhretin kaymağını ye ama iş görselliğe gelince de bu meseleyi bu kadar ayaklar altına al. Her zaman derim, bir işi yapamıyorsan hiç yapmayacaksın. Eline yüzüne bulaştırmayacaksın. Bizleri de aptal yerine koymayacaksın! Hakkını veremiyorsan da iddianı ortaya koymayacaksın. Böyle de dalga geçilirsin, bir daha da ciddiye alınmazsın.

Demet Akalın elbette salak olmadığımızın, MTV ile büyüdüğümüzün ve dünyayı takip ettiğimizin farkında ve bile bile lades dedi. Niye peki bile bile bunu yaptı? Kendinden bahsettirmek için. Bilen herkes bu klibin Run The World performansından araklandığını konuşacak. Eli kalem tutanlar yazacak. Yani tüm bunlar da demek oluyor ki herkes Demet Akalın'ın konuşulmasına dolaylı yoldan çanak tutmuş olacak.

İzledikçe sinirlerim bozuluyor. Emeğe saygısızlık mı desem, izleyiciyle dalga geçmek mi desem, ne desem? Dünyanın en iyi performanslarından biri ancak bu denli kötü kopya edilebilirdi. Elbette Beyoncé ile Demet Akalın'ı kıyaslamayacağım. Bir yanda dünya starı bir ikon, bir yanda yerel bir Pop şarkıcısı.

Geçtiğimiz yaz Ajda Pekkan'ın Kuruçeşme Arena konseriyle ve konserdeki vinçle dalga geçen Akalın'ın ta kendisiydi. Bu hayatta hiçbir zaman büyük konuşmayacaksın. O dalga geçtiğin Ajda Pekkan'ın konseri hâlâ dillere destan ama senin şu konserin ve üstüne bir de çektirdiğin klibine diyecek söz hiçbir lügatta yok. Hem şarkında da dediğin gibi, tabii kaderin her zaman son bir gülüşü var ama o gülüş sana değil, bizlere nasip oldu.

Demet Akalın'a Bengü'nün Haberin Olsun klibini izlemesini öneriyorum. Tabii izlerken tırnaklarına acı oje sürsün. Gerçi Bengü'yle müsamere kızı diye dalga geçiyordu ama asıl müsamere kızı Demet'miş de haberimiz yokmuş.

Sonuç olarak, son zamanlarda en severek dinlediğim şarkıdan beni soğuttun Demet Akalın! Yine kopya çekerken yakalandın! Koca bir sıfırla sınıfta kaldın! Yok yok, okuldan atıldın!


BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

5 yorum

 1. Sen kimsinde Demetle böle konusuyon !?? Demet sinifta kalmis mi ?! Ozaman niye DAFlari var ?!?.. Cekemiyosunuz kadini !! Ve ayrica beyonce RESİMLERİ mi duvardan kaldiriyor ? Veya U dönüsünü üflüyor ?? Ve bircok sey ve buna cakma denilmez !!!! HADİSEye cakma beyoce denilir anladinmi ?! Ve demeti rahat birak ! Biz DAFlar varizve demete laf söletmeyiz !! Kadini sevmiyor olabilirsin ve yinede saygili olunur ! Bende bircok sanatcidan Nefret ediyom ama ben Kimseyede laf etmem ! Saygm sonsuza !!! Yani ltfen bidaha demetle ilgili bisey yazma..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahahah !! demet in avukatı basmış burayı :) Kadın bildiğin çakma bide hadiseye laf etmişssin. Keşke hadisenin tırnağının içindeki pislik olabilse demet

   Sil
  2. Ben hadiseye laf etmedim !!! Hadiseyide severim ama o kendini Beyonceye gercekten cok benzetiyor ! Demet bikere hadiseden daha basarili,hadise 2009 sevilen sanatci oldu demetse 2003 aralari.. Yani burda simdi hadiseyi savunma.. Herkese saygim sonsuza !!! Ama siz insanlik ne bilmessiniz.. Ve bos bos günaha giriyorsunuz bari ALLAHdan korkun...

   Sil
  3. Ve buarada Demetin avukati dedin ya mutlu oldum sagol ;)

   Sil
 2. seviyorum demeti bence çok başarılı

  YanıtlaSil

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com